Úvod domácnosť a bývanie Hľadáte darček pre vašu babku alebo dedka? Stávkou na istotu je hojdacie...

Hľadáte darček pre vašu babku alebo dedka? Stávkou na istotu je hojdacie kreslo!

211
0
ZDIEĽAŤ
Hľadáte darček pre vašu babku alebo dedka? Stávkou na istotu je hojdacie kreslo!

Vedeli ste, že hojdanie upokojuje, zlepšuje motoriku i vnímanie a v konečnom dôsledku aj inteligenciu? Spoznajte benefity hojdacích kresiel!

Hojdanie si zamiluje každý

Hojdacie kreslá používali ľudia už v 18. storočí. Upokojujúce účinky hojdavého pohybu pozná snáď každý, hojdanie je príjemná činnosť a v podstate aj vôbec jedna z prvých aktivít, ktorú zažijeme ešte v matkinom lone. Hneď nato nás rodičia hojdajú v kočíku a len čo trochu vyrastieme, hojdáme sa sami na ihrisku. S hojdacím kreslom môžete príjemne relaxovať kedykoľvek!

Kde sa hojdacie kreslá vzali?

Hovorí sa, že vynálezcom prvého hojdacieho kresla bol Benjamin Franklin, avšak, iné zdroje tvrdia, že prvýkrát sa objavili v Anglicku na začiatku 18. storočia. Prvé „ozajstné“ hojdacie kreslá vznikli o pár dekád neskôr vo Švédsku. 

Najznámejším hojdacím kreslom je kúsok z ohýbaného bukového dreva od Michaela Thoneta – je natoľko populárny, že sa vyrába dodnes. Hojdacie kreslo je kúskom, ktorý milujú malí i veľkí, v neposlednom rade aj seniori, ktorým prináša mnoho benefitov.

Aké sú výhody hojdacích kresiel?

Pri hojdaní dochádza k okysličeniu mozgu a lepšiemu prekrveniu. To vedie k zvýšeniu telesnej teploty a aktivácii príjemných pocitov v limbickom systéme. Podľa toho, aké pohyby zvolíte, môže dochádzať k celkovému upokojeniu – pri hojdaní na stranu alebo povzbudení mysle – pri hojdaní vpred alebo vzad. 

Hojdanie v kresle stimuluje svaly a zmierňuje bolesti chrbta, tiež je tento relax účinný pre oddych svalstva, chrbtica v ňom totiž nadobúda najprirodzenejšiu polohu, ktorú sme mali ešte v maternici. Zdravotné benefity kresiel sú jasné, napriek tomu dbajte na kvalitu a pohodlie.

Aké sú výhody hojdacích kresiel?
Aké sú výhody hojdacích kresiel?

Zdroj: https://www.mojnabytok.sk/hojdacie-kresla-2/hojdacie-kreslo-maximilian/

Aby bol relax dokonalý

Ak sa rozhodnete pre obstaranie vlastného hojdacieho kresla, dajte si záležať na tom, aby malo dostatočne dlhé zadné lyže a zaisťovaciu zarážku, ktorá bráni prípadnému pádu. Zároveň si vyberte model, ktorý je pohodlný, nezabudnite zohľadniť nosnosť – s príliš ťažkým hojdacím kreslom sa zle manipuluje. 

Ak už máte vybraté, nezabudnite si ku kreslu zadovážiť police na knihy! V hojdacom kresle sa vám totiž bude oddychovať a čítať ako v bavlnke.