Úvod Rodina a škola Inšpirácie na bezpečné hry s deťmi a tipy, ako ich viesť k...

Inšpirácie na bezpečné hry s deťmi a tipy, ako ich viesť k samostatnosti a zodpovednosti

582
0
ZDIEĽAŤ
Inšpirácie na bezpečné hry s deťmi a tipy, ako ich viesť k samostatnosti a zodpovednosti
Inšpirácie na bezpečné hry s deťmi a tipy, ako ich viesť k samostatnosti a zodpovednosti

Viesť deti k samostatnosti a zodpovednosti je jednou z najdôležitejších úloh rodiča. Nie vždy budeme našim deťom nablízku a budeme ich môcť postrčiť správnym smerom. Preto je dôležité, aby vedeli robiť tie správne rozhodnutia aj samé.

Bezpečné hry plné kreativity

Viesť deti k samostatnosti nie je jednoduché. Pomôcť vám v tom môžu rôzne kreatívne hry, ktoré učia deti premýšľať samostatne a nezávisle. Prinášame vám preto zopár tipov:

1.   Hra architekti

Túto hru môžu deti hrať aj vo väčších skupinách, ale úplne si vystačia aj vo dvojici. Budete potrebovať len vrecko špagiet, marshmallows a gumové medvedíky (všetko podľa počtu hráčov).

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Vzhľadom na počet hráčov vytvoríte skupiny s rovnakým počtom detí v každej. Každý team dostane 3 marshmallows, 5 špajdlí, 10 gumových medvedíkov. Úlohu detí je v určenom čase vytvoriť, čo najvyššiu vežu. Veža musí byť dostatočne stabilná, aby vydržala stáť aspoň 10 sekúnd bez držania.

2.   Hra hádaj, na čo myslím

K tejto hre vlastne nepotrebujete vôbec nič. Hra spočíva v tom, že poviete formulku “Myslím na niečo zelené…”. Úlohou dieťaťa je uhádnuť, na čo zelené v miestnosti myslíte. Náročnosť môžete zvyšovať rozširovaním okruhu napríklad z miestnosti na celý byt. Ak dieťa uhádne môžete hádať vy. S každým kolom môžete samozrejme ľubovoľne meniť farbu.

A nemusí to byť samozrejme iba na farbu. Hru je možné ľubovoľne obmieňať. “Myslím na nejaké zviera..” atď. Rozšírenie je trochu vyššia level hry, a dieťa môže klásť otázky, ktoré povedú k vyriešeniu hádanky. Ale pozor, na otázku je možné odpovedať iba áno/nie.

3.   Kreatívne súpravy

Kúpte deťom kreatívnu súpravu, pri ktorej sa môžu realizovať. Či už na spôsob omaľovániek, vyškrabávania, dokreslovania, vyšívaniania.

Zodpovednosť za niekoho iného

Veľa detí túži po domácom zvieratku. To je však naozaj obrovská zodpovednosť. Zvieratko je živá bytosť a nie je to hračka, ktorú by dieťa mohlo odložiť na poličku, keď ho prestane baviť. Ak ste si istý, že vaše dieťa je na to pripravené, smelo do toho. Pri starostlivosti o domáceho miláčika sa naučia skutočnej zodpovednosti.

TIP: Viete ako vybrať bezpečné a vhodné hračky aj pre psov?

Domáce práce a povinnosti

Najlepšie sa dieťa naučí samostatnosti a zodpovednosti, ak bude mať povinnosti. Či už sa to týka domácich úloh alebo povinností v domácnosti. Aj tí najmenší, by mali vedieť, že keď sa s hračkami dohrajú majú ich po sebe upratať. Taktiež, by deti mali vedieť odpratať si po sebe tanier, keď dojedia, alebo si po sebe utrieť, ak niečo rozliali. Staršie deti môžu dostať zodpovednejšie úlohy ako vynášanie smetí alebo umývanie riadu.

Domáce úlohy a školské povinnosti by mali byť v prvom rade na ich zodpovednosť. To neznamená, že mladšie aj staršie deti nie je treba občas skontrolovať, aby ste si boli istý, že školu nezanedbávajú.

Načúvajte im

Aj deti majú svoje trápenia. Počúvajte, čo vám chcú povedať a snažte sa pochopiť ich pocity. Uznajte, že môžu byť nahnevané alebo smutné a snažte sa korigovať ich reakcie. Deti musia mať pocit, že vám môžu povedať všetko, čo ich trápi. Vy ste tu na to, aby ste ich naučili sa správne vyrovnať s ich pocitmi a starosťami.

Nechajte deti hrať sa samé

Napriek tomu, že vaše deti milujete a najradšej by ste s nimi strávili každú sekundu, musíte ich nechať zabaviť sa aj samé. Nechajte aj tých najmenších vybrať si čo chcú robiť. Či už je to odrážať sa na detských odrážadlách pre najmenších, alebo si stavať z kociek.

Záver

Najdôležitejšie zo všetkého však je, aby mali vo vás deti pozitívny vzor. Deti po svojich rodičoch opakujú už od útleho veku. Ak sa nesprávate zodpovedne vy, nemôžete to očakávať ani od nich. Malé deti praktizujú len to čo sa naučili od svojich rodičov. Buďte teda samostatní a zodpovední predovšetkým vy.

 

Autor: Natália Várošová, SEO služby a copywriting