Úvod Zdravie a rodina Intímna hygiena v tehotenstve: Toto by ste mali vedieť

Intímna hygiena v tehotenstve: Toto by ste mali vedieť

114
0
ZDIEĽAŤ
Intímna hygiena v tehotenstve
Intímna hygiena v tehotenstve

Čo sa týka intímnej hygieny, je neoddeliteľnou súčasťou každého dňa. Intímna hygiena u žien je veľmi častá, no v tehotenstve sa môže zmeniť. Keďže ide o jedno z najcitlivejších období života, niektoré produkty jednoducho nemusia sadnúť.

U tehotných žien sú známe hormóny, ktoré sú počas tehotenstva či šestonedelia poriadne rozbúrené. V prvom rade môže žena inak reagovať na intímnu hygienu a produkty, ktoré používala do doby, kým otehotnela. Práve to je dôvod, prečo je intímna hygiena v tehotenstve tak špecifická a rozhodne by ste ju nemali podceňovať.

Vyššie riziko infekcií

Mnohé tehotné ženy trpia infekciami, a to práve v tých intímnych oblastiach. Dôvodov môže byť viac. V prvom rade si môže žena myslieť, že väčší výtok nie je normálny, a to ju núti k častejšiemu umývaniu a meneniu bielizne. V tomto prípade je výmena bielizne normálna a infekciu nespúšťa, práve naopak.

To, čo však infekciu spúšťa spočíva práve v častom umývaní. Pri použití mydla a gélu sa dráždia intímne partie, dôsledkom čoho môže vzniknúť infekcia. Odborníci sa zhodujú, že pri umývaní intímnych partií v tehotenstve postačí čistá voda, poprípade produkty s prírodným zložením. Rozhodne si nezaobstarajte prípravky s obsahom chémie.

Môžete sa v tehotenstve holiť?

Najmä mladšie ročníky uprednostňujú odstraňovanie chĺpkov. Ako na to v tehotenstve? V podstate tu nie je žiadny problém. V pokročilom tehotenstve vám s tým môže pomôcť partner. V zásade však neodporúčame holenie voskom. To môže mať totiž rovnaký dôsledok ako časté umývanie mydlom.

Pred holením môžete vyskúšať použiť jednu zo zmäkčujúcich emulzií, poprípade iné prípravky na prevenciu vzniku infekcie v intímnych oblastiach. Nepodceňte ani správny výber bielizne. Tá by mala byť vyrobená z kvalitných a príjemných materiálov.