Úvod Zaujímavosti Investovať do podložky na cvičenie alebo stačí karimatka?

Investovať do podložky na cvičenie alebo stačí karimatka?

279
0
ZDIEĽAŤ
Investovať do podložky na cvičenie alebo stačí karimatka?
Investovať do podložky na cvičenie alebo stačí karimatka?

Každý, kto sa chystá cvičiť, či už vo fitness centre alebo v pohodlí domova, sa nezaobíde bez drobných investícií do pomôcok či oblečenia. Ak s cvičením ešte len začíname, málokto z nás sa rovno vrhne na profesionálne vybavenie, ale hľadá cesty, ako si vystačiť s tým, čo má doma, alebo hľadá riešenia v duchu hesla “za málo peňazí veľa muziky”, veď ak ma to chytí, potom si doprajem. Poznáte to?

Pri podložkách na cvičenie to nebýva iné, mnohí uvažujú, že ak majú doma karimatku, je vymaľované. Pripravili sme si pre vás pár postrehov, kedy je to postačujúce riešenie a kedy by ste mali uvažovať o podložke na cvičenie.

Karimatka verzus podložka na cvičenie

Oproti podložke na cvičenie má karimatka jednu veľkú výhodu: je omnoho lacnejšia. Avšak, čo sa týka odolnosti, fitness podložke sa rozhodne nevyrovná a dlho vám nevydrží, najmä v prípade, že ju chcete používať na outdoor tréningy alebo intenzívne cvičenie. Počiatočná nízka investícia nemusí byť teda v konečnom dôsledku vôbec výhodná.

Karimatky, najmä tie lacnejšie modely, nebývajú vybavené žiadnou protišmykovou vrstvou a zvyknú sa rolovať, čo nejedného menej trpezlivého jedinca už odradilo od pravidelného cvičenia. A to predsa nechcete! Karimatku si nechajte na turistiku alebo stanovanie a doprajte si radšej podložku.

Aké prednosti má oproti karimatke podložka na cvičenie?

Ak sa plánujete venovať cvičeniu dlhšie ako týždeň, kvalitnejšia podložka, ktorá sa vám v kuse neroluje, ale drží, ako má, sa vám určite zíde. Pri dynamickom cvičení vás nebude rozčuľovať žiadne kĺzanie, takže do hry vstupuje aj bezpečnosť.

Na každý druh cvičenia si môžete nájsť perfektnú podložku vlastnosťami ideálne prispôsobenú podmienkam. Podložky na cvičenie sú oproti karimatkám navrhnuté priamo na konkrétny tréning od jogy, posilňovania, fitness, aerobik, bojové športy, pilates či strečing. Každá aktivita si vyžaduje iné podmienky: pri dynamických cvičeniach potrebujete najmä protišmykový povrch, iné si vyžadujú mäkkú plochu a ak plánujete cvičiť v prírode, odolný materiál je základ.

Fitness podložky na cvičenie bývajú obyčajne skladnejšie, ľahšie a sú odolnejšie ako karimatky. Nekĺzavý povrch zabezpečí, že počas cvičenia zostávajú na mieste, sú teda stabilné, čo je dôležité aj z hľadiska bezpečnosti. Ak pri cvičení používate aj pomôcky, napríklad činky, podložkou si chránite aj podlahu a rovnako dôležité je spomenúť i to, že podložka chráni vaše kĺby, pretože tlmí nárazy, eliminuje zranenia a poskytuje aj tepelný komfort pri cvičení.

Mnohé podložky sú vybavené antibakteriálnou úpravou, takže sa nemusíte báť, že po čase začnú nepríjemne zapáchať, niektoré majú dokonca aj praktické otvory na zavesenie.

Kde sa oplatí nakupovať a ako sa rozhodnúť pre tú pravú podložku?

Ak hľadáte kvalitné podložky za dostupné ceny, odporúčame pozrieť sa sem: https://hop-sport.sk/podlozky-na-cvicenie-2/.

Z pestrej ponuky rôznych druhov podložiek vo viacerých farebných prevedeniach si nebudete mať problém vybrať takú, ktorá vám najlepšie poslúži na konkrétny účel. Okrem rozličných cvičení si nájde svoje využitie aj pri rozcvičke a strečingu, ktorý by ste nikdy nemali vynechať, ak chcete cvičiť efektívne.