Úvod Zdravie a rodina Je káva bezpečná v tehotenstve?

Je káva bezpečná v tehotenstve?

233
0
ZDIEĽAŤ
Je káva bezpečná v tehotenstve?
Je káva bezpečná v tehotenstve?

Bez šálky kávy si nejeden človek nevie predstaviť svoje ráno. A nielen ráno. Káva je už storočia obľúbeným nápojom ľudí, ktorí holdujú jej lahodnej chuti, opojnej vôni a samozrejme si tiež uvedomujú priaznivé účinky kávy na zdravie alebo psychiku. V živote ženy však nastane okamih, kedy si začne klásť otázku, či je pre ňu káva v danom období bezpečná. Týmto obdobím je tehotenstvo. Je káva pre tehotné ženy vhodným nápojom?

Prečo tak veľmi milujeme kávu?

Pred otehotnením si žena ani neuvedomuje, ako jej tento nápoj bude počas tehotenstva chýbať. Káva je cenovo dostupným teplým nápojom, ktorý prispieva k harmonizácii fyzických a duševných procesov. Viete, prečo kávu tak veľmi milujete? Viete, prečo denne navštívite pražiareň kávy a doprajete si len to najlepšie z najlepšieho? Je to preto, lebo káva obsahuje kofeín. Kofeín je známym a povoleným stimulantom, ktorý vplýva predovšetkým na cievy, a to konkrétne na cievny nervový systém. Po šálke kávy sa cítite osviežení, prebudení, plní energie a dobrej nálady. Okrem toho je káva antioxidantom, ktorý chráni telo pred škodlivými radikálmi. Vďaka obsahu vitamínov radu B, horčíka, draslíka, fosforu a mangánu pozitívne vplýva na mnohé procesy v ľudskom organizme. Po vypití kávy sa lepšie sústredíte na úlohy, zvýšia sa vaše mozgové funkcie a vďaka zdvihnutej nálade predídete depresívnym stavom. Kávové nápoje by si mali dopriať aj športovci pred tréningom, pretože kofeín zvýši ich výkon v priemere o 10 %. Dôležitý je tiež jeho vplyv na metabolizmus. Vďaka káve sa vám podarí rýchlejšie schudnúť. Musia sa tehotné ženy vzdať všetkých týchto benefitov?

Koľko a akej kávy je možné vypiť v tehotenstve?

O káve sa toho už veľa vie, ale veľa jej vlastností zostáva zahalených tajomstvom. Napriek tomu sa vedci zaoberali vplyvom kávy na tehotné ženy. Prakticky všetko, čo v živote robíte, jete a pijete by malo byť v primeranom množstve. Preto ani kávy a kofeínu sa nemusíte počas tehotenstva vzdať. V priemere si môžete dopriať jednu šálku espressa alebo dve šálky rozpustnej kávy, ktoré obsahujú približne 200 mg kofeínu. Práve toto množstvo je v tehotenstve prijateľnou normou. Nemusíte na kávu zanevrieť úplne, ale jej pitie si dobre rozmyslite. Prečo nemôžete vypiť viacej kávy? Pretože káva cez placentu preniká až k plodu a môže ovplyvniť neurologický vývin dieťaťa. Zároveň je káva vo veľkom množstve pre tehotné nevhodná kvôli jej vplyvu na zvyšovanie krvného tlaku. Čo máte robiť, keď vám zrnková káva tak veľmi chýba? Vypite si ráno svoju povolenú normu a cez deň zažeňte chuť na silné espresso pomocou bezkofeínovej kávy.