Úvod domácnosť a bývanie Ako si jednoducho položiť plávajúcu podlahu?

Ako si jednoducho položiť plávajúcu podlahu?

328
0
ZDIEĽAŤ
Ako si jednoducho položiť plávajúcu podlahu?
Ako si jednoducho položiť plávajúcu podlahu?

Plávajúca podlaha je už dlhé roky jednou z tych najobľúbenejších podlahových krytín. A to z niekoľkých dôvodov. Nielenže je cenovo dostupná a nenáročná na starostlivosť, ale pri dodržaní postupu práce a pokynov výrobcu je aj jednoduchá na montáž a inštaláciu, ktorý ide zvládnuť svojpomocne.

Trúfate si na poklad plávajúcej podlahy? Ako na to a aké materiály a pomôcky budete potrebovať?

Plávajúca podlaha

Ešte predtým, ako vám predstavíme jednoduchý a rýchly návod na inštaláciu, pozrime sa na to, čo vlastne plávajúca podlaha je.

Plávajúca podlaha je označenie pre podlahovú krytinu, ktorá nie je pevne spojená s podkladom ani okolitými stenami. Skladá sa z lamiel a spája sa bez lepenia o povrch. Montáž prebieha tým spôsobom, že jednotlivé časti lamiel jednoducho o seba zakliknete. Vďaka tomu môžete podľa potreby kedykoľvek rozložiť a zložiť bez toho, aby ste zasahovali do povrchu.

Najznámejším materiálom je laminát, vinyl a drevo a každý z nich má svoje výhody nevýhody. To, aký typ materiálu zvolíte bude závisieť od toho, do ktorej miestnosti chcete plavajucu podlahu položiť, ako aj od toho, aký štýl preferujete.

Inšpirácia: Poznáte škandinávsky štýl bývania?

Montáž a postup

Ako si jednoducho položiť plávajúcu podlahu?

Pred pokladom

Aj keď pokládka plávajúcej podlahy nie je náročná, je potrebné dodržiavať isté postupy, byť zodpovedný a nezabudnúť ani na tie najmenšie detaily. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pokladať plávajúcu podlahu:

 1. Dôkladne skontrolujte jednotlivé lamely, či nie sú poškodené. Ak na nich objavíte nedostatky, nemali by ste ich použiť. Taktiež dbajte na to, aby podklad pod podlahou bol suchý, pevný, rovný a čistý.
 2. Plávajúcu podlahu vopred aklimatizujte. Pred pokládkou ju nechajte aspoň 48 hodín v tej miestnosti, kde budete pokladať.
 3. Pripravte si podklad pod plávajúcu podlahu. Najideálnejšia je podložka, ktorá dokonca môže nahradiť zarovnanie podkladu.
 4. Dôsledne si preštudujte návod. Technika spájania sa totiž môže od výrobcu k výrobcovi líšiť.
 5. Celú montáž si dôsledne premyslite a naplánujte. Ak máte problém s predstavivosťou, odporúčame vám nakresliť si celú miestnosť.

Čo budete potrebovať?

 • typ laminátovej plávajúcej podlahy
 • podkladovú fóliu
 • penovú podložku
 • lemovacie lišty
 • akry na vyplnenie medzier
 • tmel na obklad

Náradie:

 • elektrická vŕtačka poprípade rezačka na laminát
 • meter
 • montážne lepidlo
 • doťahovacie háky
 • pílka a klinky
 • uholník
 • kladivo

Tip: Poznáte inšpirácie a tipy pre minimalizmus v bývaní?

Postup

 1. Prvý rad plávajúcej podlahy začnite vždy v zadnom rohu miestnosti. Dodržiavajte odstup od steny, ktorý si nastavíte prostredníctvom klinov a to aspoň 1 cm od nej.
 2. Pokládka laminátových dosiek je jednoduchá a funguje na zacvakávacom systéme. Dosky sa zaisťujú pomocou špeciálneho zámku, tak že položte príslušnú dosku blízko predpokladanej polohy a zaistíte ju pomocou kladiva a dreveného dorážača. Nezabudnite na drobné vysunutia, ktoré môžu spôsobiť medzery. Ak vzniknú, jemne ich doklepnite doklepávacou lištou.
 3. Prvý rad sa zvyčajne končí lamelou, ktorú je potrebné skrátiť odrezaním.
 4. Pri druhom rade a aj tých ďalších môžete postupovať rôznymi systémami kladenia:
 • Fold-Down – priložením dosky v uhle cca 20°
 • Snap – priložením dosky pozdĺž strany
 • Angle-angle – spojením dosiek k sebe kratšou stranou
 1. Na záver sa dilatačne škáry maskujú pomocou maskovacich prúžkov a ku stenám sa privŕtajú lemovacie lišty. Vďaka týmto lištám môžete popri stene viesť aj skryto elektrické vodiče.

Plávajúce podlaha a podlahové kúrenie

Zatepliť môžete nielen strechy a steny, ale aj podlahu. Ak sa rozhodnete pre jej zateplenie, tepelnoizolačné dosky by ste mali položiť a pevne ukotviť pod plávajúcu podlahu.

Pre podlahové kúrenie je najideálnejšie použiť keramické dlažby, marmoleum alebo lepené vinylové podlahy. Ale strach nemusíte mať ani z plávajúcej podlahy. Stačia len dobré prepočty a seriózny odborník

Inšpirácia: Chystáte sa zatepľovať dom? Pozrite ponuku dostupných možností a materiálov.

Starostlivosť o plávajúcu podlahu

O plávajúcu podlahu sa postaráte nielen detailnou údržbou, ale aj kobercom. Ten sa postará nielen o ochranu pred škrabancami, ale dodá miestnosti teplejší a pohodlnejší vzhľad.

Plávajúce podlaha má jedného veľkého nepriateľa, a tým je vlhkosť. Pokiaľ dôjde k poliatiu podlahy, je nutné okamžite zakročiť a podlahu riadne vysušiť. Vlhká podlaha sa totiž začne veľmi rýchlo krútiť. Preto aj pri vytieraní nezabudnite poriadne žmýkať.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting