Úvod Rodina Kam na dovolenku s malými deťmi

Kam na dovolenku s malými deťmi

4446
0
ZDIEĽAŤ

Dá sa ísť na dovolenku s malými deťmi? Táto otázka častokrát rozdeľuje verejnú mienku na dva tábory. Niekto si s tým neláme hlavu, a zoberie svoje ratolesti aj na miesta, ktorým by bolo lepšie sa vyhýbať. Niektorí sú zas prehnane starostliví a boja sa ich zobrať aj prechádzku po parku.

Je to na každom, ako sa rozhodne a neexistuje ani židna príručka na perfektné prázdniny s deťmi. Každopádne to netreba preháňať a mať stále na mysli, že na prvom mieste je bezpečnosť a zábava. Z dovolenky sa tak nestane stresujúca nočná mora. A malým deťom je v podstate jedno kde sú, v objatí svojich rodičov sa cítia kdekoľvek bezpečne. Pravdaže to chce trošku zdravého rozumu a vylúčime rizikové miesta, kde by sme naše ratolesti zbytočne vystavili nebezpečenstvu alebo nákazy chorôb.

Skúsme to trochu zjednodušiť a poradiť vám, aká dovolenka je vhodná pre malé deti podľa ich veku.

Pre tých najmenších od 0 po 6 mesiacov je najvhodnejší karavan alebo kempingový príves. Takto môžete prejsť celý kontinent a mať všetko po ruke, plienky, kočík, hračky, kašičky, vaničku atď. Je ideálny, pretože počas vašich ciest, dieťa môže prespať vo svojej sedačke. Kedykoľvek potrebujete môžete zaparkovať a vychutnávať si chvíle, keď je vaša ratolesť hore. Táto forma dovolenky je takisto vhodná aj pre staršie deti a aj pre rodiny s viacerými potomkami.

Od 6 mesiacov po prvý rôčik sú deťúrence zvedavejšie, objavujú svet plazením sa po štvornožky a robia svoje prvé krôčiky. V tomto prípade ich radšej zoberte do hôr na kratšie exkurzie. Môžete ich nosiť pohodlne na chrbte v ergonomických nosičoch. Určite ich neberte k moru, aby ste nestrávili dovolenku len dávaním pozor na to, aby si nedalo piesok do úst, alebo aby nebolo príliš na slnku.

Od jedného až po tri roky nastáva pre vašich drobcov veľmi živé a hravé obdobie. Určite náročné pre rodičov, ktorí musia na nich neustále dohliadať. V tomto prípade je práve piesočnatá pláž obľúbené riešenie dovolenky. Dieťa sa môže celé hodiny hrať na obrovskom pieskovisku a vy môžete v kľude relaxovať pri opaľovaní. Treba si však dať pozor na zopár vecí. Vyberte si pláž, ktorá nie je preplnená turistami, a kde budete mať po ruke záchody so sprchami. Teplo a morský vzduch zvyknú deti veľmi unaviť, tak nebude problém ani so zaspávaním.

Vo veku od troch rokov už môžete zobrať vaše ratolesti kdekoľvek máte chuť. Začínajú prejavovať záujem o vaše obľúbené činnosti. Je to tá správna chvíľa naučiť ich k láske ku kultúre a umeniu. Zoberte ich do múzeí, do historických miest, na hrady a tiež na akcie vhodné pre deti. Cestovanie im tak, už od ranného veku rozšíri obzor a naučí veľa nového. Tak smelo do plánovania tej správnej dovolenky pre vás a vašich drobcov.