Úvod Zaujímavosti Kam sa vybrať na najlepšiu dovolenku na Slovensku? Tipy pre každého –...

Kam sa vybrať na najlepšiu dovolenku na Slovensku? Tipy pre každého – od rodín s deťmi až po dobrodruhov

181
0
ZDIEĽAŤ
Kam sa vybrať na najlepšiu dovolenku na Slovensku

Za dovolenkou nemusíte ísť ďaleko, úžasne si oddýchnete aj u nás na Slovensku, a to za každého počasia. Či už plánujete výlet s rodinou alebo vo dvojici, chystáte sa na hory alebo za kúpaním, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vás určite nesklamú.

Výlety pre dobrodruhov a milovníkov turistiky

Či už plánujete náročné výstupy na naše štíty alebo organizujete s rodinou výlet do prírody, turistika je nádherný koníček, vďaka ktorému spoznáte prírodné klenoty a zároveň si preveríte vaše schopnosti a zručnosti.

Štiavnické tajchy

Štiavnické tajchy su pýchou štiavnického regiónu. Tento jedinečný vodohospodársky systém pôvodne slúžil pre potreby baní a pokrýval v minulosti celú spotrebu energie regiónu Banskej Štiavnice. Dnes sa z pôvodného počtu tajchov 66 zachovalo 24, ktoré slúžia ako zdroj vody. Ponúkajú ale aj prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku, v zime korčuľovanie aj romantické prechádzky.

Z tých najznámejších sú to Veľký vodárenský tajch a Klinger, ktoré sú ľahko dostupné aj pešo zo Štiavnice, najznámejšie a veľmi obľúbené medzi turistami je Počúvadlianske jazero pod legendárnym Sitnom.

Počúvadlianske jazero

Jednu z najlepších dovoleniek na Slovensku môžete určite zažiť aj na jazere Počúvadlo. Je najväčšie a patrí medzi tie najkrajšie a najnavštevovanejšie z tajchov. Dá sa tu kúpať aj s deťmi, navštíviť miestnu mini-zoo, člnkovať, najesť aj ubytovať. Toto miesto si zachovalo svoju krásu a romantiku a ako jediný tajch má až päť hrádzí.

A keď vyhladnete, nezabudnite navštíviť rodinný podnik Terasu u Blaškov s viac ako 15-ročnou tradíciou, ktorý vám ponúkne skvelé jedlá a gurmánske pochúťky.

Výlet na Sitno

Najkratšia a najstrmšia trasa výstupu na Sitno vedie od Počúvadlianskeho jazera. Trasy sú popísané na informačných tabuliach, náučný chodník začína na Tatárskej lúke a má 13 zastávok.

Na vrchole Sitno sa môžete pokochať pozostatkami hradu, jednou z prvých rozhľadní v Európe a panoramatickými výhľadmi na lesy a lúky, Kremnické vrchy, Tribeč, Zobor, ale aj na Chopok a Poľanu. Pri dobrej viditeľnosti dokonca vidieť aj Nízke Tatry aj maďarskú Matru.

Morské oko, Vihorlat

Morské oko je ozdobou Vihorlatských vrchov a ideálne miesto na oddych, prechádzky, ale najmä aktívnu turistiku. Morské oko je najväčším jazerom Vihorlatských vrchov a zároveň aj najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku.

K jazeru vedú rôzne turistické chodníky a cyklotrasy od Remetských a Zemplínskych Hámrov alebo náučný chodník zo Sniny cez Sninský kameň. Cestu za Morským okom môžete začať na príjazdovom parkovisku, odkiaľ sa ide asi 1 km pešo.

Jazero vrátane okolitých lesov je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patrí do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany, takže príroda je takmer nepoškvrnená. Vodné aktivity ako rybolov, kúpanie či člnkovanie sú prísne zakázané.

Nad hladinou Morského oka sa vypína Sninský kameň ako jedna z dominánt Vihorlatských vrchov a je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Jeho plošiny sú prístupné turistom pomocou železných rebríkov.

Turistické trasy aj cyklotrasy sú veľmi dobre označené a popísané v turistických mapách VKU, ale aj na online mapách, takže sa určite nestratíte.Kam sa vybrať na najlepšiu dovolenku na Slovensku

Podbanské

Objaviť krásy Slovenska môžete aj na dovolenke vo Vysokých Tatrách v Podbanskom. Podbanské sa považuje za jedno z najkrajších miest našich veľhôr. Oblasť Podbanského je vstupom do centra Vysokých Tatier a dominuje tu majestátny tatranský štít Kriváň.

Podbanské ponúka pokojné prostredie, nedotknutú prírodu a relax v jednom. Túto oblasť vyhľadávajú najmä tí, ktorých láka všadeprítomné ticho.

Medzi najčastejšie aktivity určite patrí turistika s možnosťou absolvovania vysokohorských túr po tatranských štítoch. Ak dávate prednosť lesu, využite možnosť prechádzok a zberom lesných plodov.

Ak ste dobrodružný typ, určite si vyskúšajte rating a splav na rieke Belá. Ak sa sem rozhodnete prísť, určite neoľutujete.

Vršatské bradlá a hrad Vršatec

Medzi prírodné krásy Považia patria úchvatné a trochu tajomné Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty a sú významnou turistickou dominantou. Tento vápencový masív je dobre viditeľný už z diaľky a medzi turistami je veľmi obľúbený.

Vápencové bradlá chránili v minulosti aj hrad Vršatec, ktorý tu stojí dodnes. Hrad Vršatec je celoročne prístupný a vstup do zrúcaniny je bezplatný.

Z hradu a okolia sa za priaznivého počasia môžete kochať panoramatickým výhľadom na Malú Fatru, Martinské hole, Strážovské vrchy a celé Považie. Na Vršatecký hrad sa dostanete autom cez obec Pruské a Ilavu. Parkovisko sa nachádza pri Hoteli Vršatec.

Tipy na výlety pre rodiny s deťmi

Výlety sú skvelou príležitosťou, ako deťom ukázať prírodu, vziať ich do rozprávkových krajín alebo im dopriať nezvyčajnú zábavu spojenú s dobrodružstvom.

Čutkovská dolina

Čutkovská dolina sa nachádza v krásnom tichom prostredí neďaleko mesta Ružomberok. Naprieč dolinou tečie potok Čutkovo, ktorý skrášľuje túto nádhernú prírodnú scenériu. Čutkovská dolina patrí k najvyhľadávanejším turistickým miestam, pretože poskytuje návštevníkom veľa zážitkov.

Počas letných dní vám cestu spríjemní záprah koní. Deti určite zaujmú drevené ihriská, pieskovisko, futbalové ihrisko a mnohé ďalšie aktivity.

V okolí nájdete minizoo, adrenalínové atrakcie, rybník, vodnú priehradu, takže si rozhodne nezabudnite pribaliť plavky. A nakoniec môžete navštíviť aj tradičnú liptovskú drevenú kolibu U dobrého pastiera, ktorá ponúka nielen chutné jedlo, ale aj ubytovanie.

Neváhajte a vydajte sa spoznávať okrem okolia koliby aj všetky nádherné zákutia, tiesňavy a vodopády. Navštívte pamiatku zapísanú v UNESCO, obec Vlkolínec, hrad Likava, Liptovský hrad alebo túru na Veľký Choč.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí zaručene medzi dominanty Oravy a k najvýznamnejším pamiatkam hradného staviteľstva na Slovensku. Hrad má bohatú históriu, objavil sa v slávnom filme Upír Nosferatu a dokonca sa tu nakrúcali aj rozprávky Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš a Láska na vlásku.

Dnes ponúka mnoho zaujímavých expozícií, spoločenské podujatia a veľmi obľúbené sú nočné prehliadky počas hlavnej sezóny, ktoré sú spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. Na svoje si prídu nielen deti, ale aj dospelí.

Oravský hrad je možné navštíviť v 3 okruhoch. K dispozícii je základný okruh, malý okruh alebo spojenie základného a malého okruhu.

Súčasťou základného okruhu sú expozície v Dolnom, Strednom a Hornom hrade s prírodovednou, etnografickou či archeologickou expozíciou a médiatékou. Súčasťou malého okruhu sú expozície v Thurzovom paláci s alchymistickou dielňou, salónom umenia, šperkovnicou a Kaplnkou sv. Michala.

Na Oravskom hrade deti určite upútajú aj podujatia ako napríklad Rozprávkový svet s Pipi Dlhou Pančuchou či podujatie Tajomný hrad pre tých najmenších. Musia mať však odvahu a navštíviť hrad aj po zotmení, kde sa stretnú rozprávkové aj nadprirodzené bytosti.

Čo vidieť s deťmi na Liptove:

 • Kvačianska dolina s vodným mlynom a Ráztockým vodopádom
 • Bobová dráha Pavčina Lehota pre malých dobrodruhov
 • Mini Slovensko v Jánskej doline s 20 modelmi (v mierke 1:25) slovenských hradov a kostolíkov a železničnou traťou s vláčikmi
 • Liptovská Mara a kúpanie pri jazere, možnosť kempingu a dovolenky s karavanom
 • Žiarska dolina a Salaš Žiar
 • Archeoskanzen Havránok
 • Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline

Čo vidieť s deťmi na Považí:

 • Minifarma Lubina pre všetkých milovníkov zvierat
 • Eko Park Piešťany s viac ako 170 zvieratami z rôznych kútov sveta
 • Trenčín a prehliadky hradu, výlet do lesoparku Brezina s lanovou dráhou Tarzánia a ihriskom
 • Čachtický hrad ako miesto s úžasným výhľadom a na piknik

Romantické pobyty pre zamilovaných

Hľadáte romantický výlet vo dvojici, kde vás nikto nebude rušiť? Za romantikou vôbec nemusíte chodiť ďaleko, spoločné chvíle s partnerom môžete stráviť aj v nádherných zákutiach Slovenska.

Tipy pred výletom

1. Ujasnite si vaše preferencie

Tieto otázky by ste si mali zodpovedať ešte pred výberom lokality:

 • Dávate s partnerom prednosť pobytu na horách?
 • Preferujete prechádzku malebným mestečkom a uličkami?
 • Chcete si oddýchnuť a relaxovať vo wellnesse?

2. Platnosť dokladov

Nie je nič horšie, ako zistiť, že vaše doklady sú neplatné. Ak si chcete pokaziť pobyt zbytočnými komplikáciami, skontrolujte si platnosť občianskeho preukazu, prípadne cestovného pasu, ak sa chystáte aj do zahraničia.

3. Cestovné poistenie

Bez ohľadu na to, kam sa so svojím partnerom vyberiete, odporúčame vám uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Bude vás stáť niekoľko eur, ale budete mať istotu a pomôže vám v nepredvídateľných situáciách ako strata batožiny, úraz či potreba lekárskeho ošetrenia.

A teraz už k jednotlivým miestam, ktoré na vás dýchnu romantiku hneď, ako prídete.

Oponice

V okrese Topoľčany sa nachádza menšia obec Oponice. I keď to nie je žiadne miesto cestovného ruchu, táto malebná krajinka vás uchváti  skutočným klenotom. Nájdete tu krásny historický kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, ktorý bude stvorený pre váš romantický pobyt.

Vo dvojici si tu môžete vychutnať miestne moderné wellness centrum s ponukou blahodarných procedúr, prechádzky očarujúcim parkom, bowling či tenis alebo spoločné dobrodružstvo a túru na bicykloch.

Dunajské mlyny na Žitnom ostrove

Vodné mlyny a ich okolie v sebe ukrývajú niečo špeciálne a sú magnetom pre mnohých ľudí. Dá sa tu zažiť relax a celá príroda tvorí neuveriteľnú romantickú scenériu.

Takéto miesto ponúka aj Žitný ostrov, ktorý je najväčší riečny ostrov v Európe. K mlynom sa dá aj splavovať a pozrieť si môžete aj vodné koleso v Jahodnej.

Modra

Modra je známa nielen ako pôsobisko Ľudovíta Štúra, ale je atraktívna aj pre kvalitné víno a jedinečnú keramiku. Toto vinohradnícke mesto priam sála tou pravou romantickou atmosférou, ktorá vám privodí pokoj na duši aj dobrú náladu vo dvojici.

Ruka v ruke  sa môžete vyberať z centra mesta smerom na Veľkú Homolu, odkiaľ sa asi za 2,5 hodiny dostanete k rozhľadni na Malé Karpaty, Tribeč, Považský Inovec, ale aj rakúske Alpy.

Tipy na výlety na oddych a relax

Vodný raj Vyhne

Obec Vyhne leží neďaleko historického mesta Banská Štiavnica a očarila mnohých návštevníkov nielen kvôli nádhernej prírode. Vodný raj Vyhne je jedinečným aquaparkom s prameňom prírodnej termálnej vody s teplotou 36,5 °C, ktorá ma vysoký obsah železa, priaznivo pôsobí na zápaly, ženské choroby, reumu, kožné choroby, srdcové choroby aj vyčerpanosť.

Vodný raj je moderné stredisko plné relaxu a zábavy. Má nadčasový dizajn, moderné technológie a jeho ideálna poloha z neho robí zaujímavú atrakciu pre turistov, ale aj obyvateľov zo širokého okolia.

Medzi služby a vybavenie patrí napríklad viacúčelový bazén, detský bazén v tvare lode, tobogán, športovo-relaxačné centrum, masáže, solárium, fitness, sauny, jacuzzi, tenisové a volejbalové kurty a nechýba tu ani možnosti občerstvenia a stravovania a hotel.

Toľko vodných aktivít vyložene nabáda k tomu, aby ste na tejto dovolenke naučili svoje deti plávať. Viete, ako na plávanie s deťmi všetkých vekových kategórií?

Kúpeľ v jaskyni v Sklených Tepliciach

Kúpeľ v bazéne alebo vírivke ponúkajú rôzne kúpele, no ak chcete svojmu telu aj duši ulahodiť trochu netradičným spôsobom, urobiť tak môžete v kúpeľoch v Sklených Tepliciach. Kúpele patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku a ich liečivé účinky si vychutnáte v prostredí pravej jaskyne.

Liečebné kúpele Sklené Teplice sú ideálnym miestom pre oddych, liečebný wellness, zlepšenie zdravotného stavu, načerpanie nových síl, ale aj na aktívny oddych v srdci Štiavnických vrchov. Unikátne termálne pramene, dosahujú teplotu 37 až 52°C a voda v nich je absolútne čistá, bez akýchkoľvek chemických úprav. V kúpeľoch sa liečia najmä problémy nervového a reumatického charakteru.

Kúpeľ dostal názov Parenica, pretože para vystupujúca z vody umožňuje aj parný kúpeľ.

Príďte si sami overiť blahodárne účinky jaskynného kúpeľa, načerpať nové sily, uľaviť od bolesti, uvoľniť telo a zrelaxovať myseľ.

Podhájska

Termálne kúpalisko Podhájska nájdete v okrese Nové Zámky a poskytne vám možnosť oddychu a relaxu v lete aj zime. Voda v kúpalisku je porovnateľná s vodou Mŕtveho mora, a preto sa nazýva aj naše “slovenské Mŕtve more”.

Okrem slanej chuti má blahodárne a ozdravujúce účinky na ľudský organizmus, pomáha pri liečbe prieduškových ochorení, dýchacích ciest, reumatizmu, cievnych a kĺbových ochorení, pomáha pri liečení zlomenín, poskytuje úľavu a zázračne pôsobí na kožné ochorenia a problémy s kožou.

Podhájska však ponúka mnoho ďalších voľnočasových aktivít pre malých aj veľkých. Pre deti tu je bazén s termálnou vodou, kde ich môžete učiť plávať alebo nechať vyblbnúť. V areáli nájdete aj ďalšie doplnkové služby ako solárium, kaderníctvo, kozmetiku a pedikúru, športoviská a gastronomické služby formou bufetov, reštaurácií, kaviarní a cukrární.

Podhájska je skutočným rajom pre ľudí túžiacich po zdraví, oddychu aj zážitkoch.

Bratislava a okolie

Keď sa povie Bratislava, možno si hneď predstavíte Devínsky hrad a ikonickú stavbu UFO, no hlavné mesto toho ponúka oveľa viac. Tu je niekoľko tipov na výlety v Bratislave a jej okolí, o ktorých ste možno nevedeli.

Malá Baňa

Ak ste z hlavného mesta alebo blízkeho okolia a túžite po úžasnom výhľade, krásu Malých Karpát si vychutnáte na Malej Bani. Atmosféra je tu magická a trasu zvládnu aj tí najmenší. Na vrchole nájdete majestátny kríž, táborisko a dokonca aj samoobslužný bufet na malé občerstvenie.

Hrad Biely Kameň

Prechádzka lesom začínajúca v jednom z malokarpatských vinohradníckych miest Svätý Jur vás privedie na hrad Biely Kameň. Pri zrúcanine sa taktiež nachádzajú ohniská a posedenie pre rodiny s deťmi a kamarátov, ktorí si tu môžu vychutnať spoločne strávený čas a nasávať pozitívnu energiu.

Pánova lúka

Ak túžite po odhľahlejšom mieste na oddych a piknik, odporúčame vám Pánovu lúku. Čaká tu na vás dominantný veľký strom a drevený altánok. Toto miesto je ideálne na letnú grilovačku, loptové hry, ale aj útek od každodenného stresu a zhonu hlavného mesta.

Dostanete sa sem asi po hodine šliapania po označenom lesnom chodníku z mestskej časti Rača. Asi po hodine sa dostanete do cieľa vašej cesty.

Festivaly a podujatia

Pokiaľ hľadáte zábavu spojenú s obľúbenou hudbou, môžete vyskúšať nejaký z miestnych festivalov. Najznámejším festivalom je určite Festival Pohoda. Tesne za ním nasleduje festival Východná a na treťom mieste sa umiestnil rockový festival Topfest, ktorý sa koná na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom.

Tip: Viete ako sa pripraviť a užiť si hudobné festivaly naplno?

Čo majú na Slovensku ľudia najradšej

Hudobne festivaly:

 • Pohoda
 • Hrozno
 • Topfest
 • Hip Hop žije

 

Tip: Pohoda 2023 sa bude konať druhý júlový víkend a vstupenky či nový merch je už v predaji.

Filmové a divadelné festivaly:

 • Art Film Fest
 • KINO
 • Divadelná Nitra
 • Kremnické gagy
 • Cinematik

Rok pre klímu 2022

Zaujímavým tipom na tohtoročné podujatie je určite projekt a iniciatíva inšpirovaná celosvetovými environmentálnymi hnutiami “Rok pre klímu 2022”. Skupina kultúrnych organizátorov a odborníkov zorganizuje sériu kultúrnych a vzdelávacích aktivít, ktorých zámerom je podpora a rozvoj aktivít s cieľom predchádzať klimatickým zmenám v spoločenskom a kultúrnom živote.

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek výlet, dúfame, že sme vás našim článkom inšpirovali k novým zážitkom, dobrodružstvám a objavíte nové miesta a krásy našej prírody.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače