Úvod Zaujímavosti Nemáte hotovosť? Kúpte si auto na úver

Nemáte hotovosť? Kúpte si auto na úver

159
0
ZDIEĽAŤ
Nemáte hotovosť? Kúpte si auto na úver

Túžba po novom vozidle a vaša prázdna peňaženka sa akosi vylučujú. Nemusíte ihneď zúfať a jazdiť naďalej na aute, ktoré máte v servise častejšia ako na cestách. Možnosťou, ako sa k novému automobilu dostať, je úver. Buď si môžete vziať klasický úver z banky, alebo vsadiť na leasing. Obe možnosti sú výhodné pre firmy i fyzické osoby.

K úveru sa dostanete jednoduchou cestou

Kúpiť automobil nie je to isté ako kúpiť hliníkové disky alebo nové pneumatiky Kormoran. Na kúpu nového vozidla potrebujete vyššiu čiastku, ktorú vám môžu poskytnúť banky. Na úverovania kúpy vozidla slúžia bezúčelové alebo účelové úvery. Účelový úver je výhodnejší a rýchlejšie ho vybavíte. Pozor však na to, že v niektorých prípadoch budete potrebovať akontáciu t.j. istú časť z ceny vozidla v hotovosti. Úver na vozidlo je výhodnejší pre firmy, ktoré sú platcami DPH. Po kúpe vozidla s pomocou úveru si ihneď môžete uplatniť DPH v celej výške.

Nedostali ste úver? Využite leasing

Nie každý spĺňa podmienky na poskytnutie úveru. V tomto prípade sa jednoduchšie dostanete k leasingu. Jednoducho povedané ide o princíp financovania kúpy vozidla, kedy je majiteľom leasingová spoločnosť a vy jej po čiastkach vozidlo splácate. Samozrejme, že aj leasing má iste nevýhody resp. pravidlá. V prípade leasingu musíte mať nasporenú časť peňazí z ceny vozidla, zväčša ide o 10 až 20 %. Čakať vás budú tiež výdavky na sprostredkovanie leasingovej zmluvy. Odpočet DPH pre firmy nie je možný ihneď v celej čiastke. Uplatňuje sa postupne pri každej splátke. Po splatení leasingu máte na vozidlo odkupné právo podľa vopred dohodnutých podmienok.

Možnosťou je operatívny leasing

Poslednou možnosťou rýchlej cesty k novému automobilu je operatívny leasing. Ide o podobný postup a princíp ako pri klasickom leasingu. Rozdiel je však v tom, že sa nikdy nestanete majiteľom vozidla. Po celý čas jeho využívania bude majetkom leasingovej firmy, od ktorej si ho len prenajímate. V rámci operatívneho leasingu sa môžete rozhodnúť pre doplnkové služby. Napríklad budete jazdiť na vozidle a dostanete k nemu aj diaľničnú známku, snehové reťaze na dodávky a iné typy vozidiel, sezónne pneumatiky alebo parkovanie. Po skončení leasingu auto odovzdáte a môžete si prenajať nové.