Úvod Zaujímavosti Káva pri orosenom okne?

Káva pri orosenom okne?

1893
0
ZDIEĽAŤ

Ak sa vám pravidelne rosí okno, môže vám to skôr či neskôr začať poriadne vadiť. Stekanie vody po okne, nepekné škvrny a rosenie aj napriek tomu, že pravidelne vetráte, dokáže znepríjemniť nejedno ráno. Prečo sa to vôbec deje? Príčin, prečo k roseniu dochádza, je hneď niekoľko. Často však hrá hlavnú úlohu vzdušná vlhkosť. Tú môžete odmerať vlhkomerom a ak zistíte, že hodnota je nižšia ako 50%  a okná sa rosia, je problém okolo nich, resp. v nich. Ak bude hodnota vyššia ako 50%, stačí vám len pravidelne vetrať a problém sa vyrieši, čiže problém v oknách nie je.

Ak vám orosené okná nevyhovujú …

Ak nie ste zástancom orosených okien, pri ktorých sa dá napríklad v pokoji vychutnať ranná káva, vašou prvou úlohou bude vetrať! Nemyslíme tým, aby ste nechali po celý deň otvorenú „vetračku“, keďže vám bude z domu unikať vzácne teplo, ale aspoň 3 až 5 krát za deň otvorte okno dokorán, a to aspoň na 5 minút. Za túto dobu sa vymení vzduch, no neunikne teplo, keďže za takú krátku dobu to je nemožné. Treba si pamätať, že aj také steny udržujú v sebe určitú teplotu. Ak sa chcete rosenia naozaj zbaviť, nemusíte hneď myslieť na výmenu okien. Všetko však závisí od typu a kvality skla. Ak máte okná staré 30 rokov, určite mi dáte za pravdu, že nastal čas pre ich výmenu. Ak však bývate v historickej budove alebo okná meniť jednoducho nechcete, vymeňte aspoň sklá. Štandardom je izolačné dvojsklo, ktoré býva opatrené špeciálnou tepelnou fóliou, ktorá je vložená medzi sklá. V tomto prípade sa obmedzuje roseniu, no okrem iného sa znižujú úniky tepla cez sklo.

Mnohým ľuďom však orosené okná nevadia a neprikladajú im príliš veľkú pozornosť. Ak sa to deje len raz za čas, môže to v konečnom dôsledku pôsobiť príjemným a útulným dojmom, veď niet nad pohľad oroseným oknom z pohodlia domova.

 

 

Autorské právo: amenic181 / 123RF Reklamní fotografie