Úvod Zaujímavosti Kontrola pneumatík po zime – čo všetko treba skontrolovať?

Kontrola pneumatík po zime – čo všetko treba skontrolovať?

20
0
ZDIEĽAŤ
Kontrola pneumatík po zime - čo všetko treba skontrolovať?
Kontrola pneumatík po zime - čo všetko treba skontrolovať?

Zima je za nami a prichádza čas na jarnú údržbu vášho auta. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali urobiť, je skontrolovať stav uskladnených pneumatík. Pneumatiky sú totiž jediným spojením medzi autom a cestou, a preto majú veľký vplyv na bezpečnosť, komfort a spotrebu paliva. Ak pneumatiky vymieňate v servise, kontrolu vykonajú za vás. V prípade svojpomocnej výmeny, musíte postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je jedným z najzákladnejších, ale aj najčastejšie zanedbávaných parametrov. Nízky tlak v pneumatikách spôsobuje nielen zhoršenú ovládateľnosť a stabilitu auta, ale aj zvýšené opotrebovanie pneumatík a vyššiu spotrebu paliva. Príliš vysoký tlak v pneumatikách znižuje plochu styku s vozovkou, čo môže viesť k zníženej priľnavosti, predĺženej brzdnej dráhe a nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík.

Preto je dôležité skontrolovať tlak v pneumatikách aspoň raz za mesiac a dofúkať ich podľa odporúčania výrobcu auta. Toto odporúčanie nájdete v návode na obsluhu, na palubnej doske alebo na vnútornej strane dverí. Tlak v pneumatikách by ste mali merať vždy za studena, teda pred jazdou. Pri meraní používajte spoľahlivý tlakomer, ktorý je kalibrovaný a presný. Pred meraním zložte strešný box zo strechy.

Vizuálna kontrola pneumatík

Okrem tlaku by ste mali pravidelne vizuálne skontrolovať aj stav vašich pneumatík. Pozorne sa pozrite na celý obvod pneumatík a hľadajte prípadné praskliny, pukliny, výstupky, bubliny alebo iné poškodenia. Tieto poškodenia môžu byť spôsobené napríklad nárazmi do obrubníkov, jazdou po nerovnej ceste, prejazdom cez ostré predmety alebo starnutím materiálu. Ak zistíte podobné poškodenie pneumatík, neodkladajte ich výmenu a obráťte sa na odborníka. Poškodené zimné a letné pneumatiky sú nebezpečné, pretože môžu prasknúť, spôsobiť defekt alebo stratu kontroly nad autom.

Hĺbka dezénu pneumatík

Hĺbka dezénu pneumatík je ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje bezpečnosť a výkon auta. Dezén pneumatík je zodpovedný za odvádzanie vody, snehu a blata z povrchu pneumatík a zabezpečovanie dostatočnej priľnavosti na mokrej, suchej alebo klzkej vozovke. Čím je dezén hlbší, tým lepšie plní svoju funkciu. Naopak čím je dezén plytší, tým sa zvyšuje riziko aquaplaningu, zhoršuje sa brzdná dráha a znižuje sa stabilita auta.

Preto je potrebné skontrolovať hĺbku dezénu pneumatík a vymeniť ich, keď dosiahnu minimálnu hranicu. Minimálna hĺbka dezénu pre letné pneumatiky kormoran i iných značiek je 1,6 mm, pre zimné pneumatiky je 3 mm. Hĺbku dezénu môžete zmerať pomocou špeciálneho meradla, ktoré sa dá kúpiť v obchode s autopríslušenstvom, alebo pomocou jednoduchého triku s euromincou. Vložte euromincu do dezénu tak, aby zlatá časť bola úplne skrytá. Ak vidíte okraj zlatej časti, znamená to, že hĺbka dezénu je menšia ako 3 mm a je čas na výmenu pneumatík.

Autor: Gabriela Kudláčová