Úvod Zdravie a rodina 7 tipov, ako motivovať deti k cvičeniu a fyzickej aktivite

7 tipov, ako motivovať deti k cvičeniu a fyzickej aktivite

22
0
ZDIEĽAŤ
7 tipov, ako motivovať deti k cvičeniu a fyzickej aktivite
7 tipov, ako motivovať deti k cvičeniu a fyzickej aktivite

Nielen pre dospelých ale aj pre deti, je denná fyzická aktivita dôležitá. Niektoré deti sú prirodzene aktívne, niektoré naopak vôbec nie sú motivované, radšej by si sa hrali s Legom alebo trávili čas pred televízorom, na tablete či smartfóne. Rodičia často stoja pred neľahkou úlohou ako deti motivovať k pohybu a vzbudiť v nich záujem o šport.

Ako môžete vaše deti povzbudzovať k tomu, aby sa každý deň hýbali a osvojili si zdravý životný štýl?

Keď sú deti menšie, milujú pohyb a fyzická aktivita je pre väčšinou prirodzená. Ako však deti rastú, môže ich záujem o dennú aktivitu opadnúť.

Dôvodom môžu byť:

  • zvyšujúce sa nároky v škole
  • pocit, že nie sú dobré v športe
  • moderné technológie (smartfón, počítač, tablet a pod.)
  • nedostatok aktívnych vzorov
  • nepriaznivé počasie
  • zaneprázdnenosť celej rodiny

Napriek všetkým prekážkam môžu rodičia deťom pomôcť vytvoriť si vzťah k fyzickej aktivite, začleniť pohyb do každodenného života a zabaviť deti aj počas upršaných dní.

Výhody pohybu pre zdravie

Denná fyzická aktivita a cvičenie je dôležité pre zdravie aj pohodu detí. Pravidelné cvičenie poskytuje tieto výhody:

Okrem prospešných účinkov pre telo, fyzická aktivita podporuje aj duševné zdravie dieťaťa. Zvyšuje nadšenie a sebavedomie dieťaťa, znižuje stres, úzkosť a napätie. Fyzicky aktívne deti sú lepšie sústredené a motivované a dosahujú lepšie výsledky v škole. Pohyb môže tiež podporovať tímovú prácu a priateľstvo.

Čo deti motivuje?

  • Výber vhodných aktivít pre vek dieťaťa. 5 alebo 6 ročné dieťa určite nie je pripravené na vzpieranie, alebo behanie na dlhé trate.
  • Poskytnúť deťom veľa príležitostí byť aktívnymi. Deti niekedy potrebujú podporu od rodičov a to, aby im uľahčili aktivitu tým, že im poskytnú napríklad vybavenie, prihlásia ich na rôzne krúžky a do športových tímov, alebo ich zoberú na ihriská a iné aktívne miesta.
  • Zábava. Majte na mysli, že deti môžu byť’ niekedy tvrdohlavé a nebudú robiť niečo, čo ich nebaví. Keď deti bude nejaká aktivita baviť, budú jej venovať viac. Určite by ste deti nemali do niečo nútiť, mohli by tak na šport úplne zanevrieť.

Detské aktivity primerané veku

Pravdepodobne neexistuje lepší spôsob, ako viesť deti k zdravému pohybu, ako začleniť ho do ich dennej rutiny. Deti všetkých vekových kategórií by mali vykonávať fyzickej aktivity aspoň hodinu denne. Môže to zahŕňať hru v škole, účasť na rôznych športových krúžkoch alebo dokonca cvičenie doma.

Predškoláci

Deti v predškolskom veku potrebujú hru a cvičenie, ktoré im bude pomáhať rozvíjať dôležité motorické zručnosti – kopanie alebo hádzanie lopty, skákanie na jednej nohe, jazda na trojkolke alebo bicykli, alebo beh cez prekážky. Tímové športy sa v tomto veku zatiaľ neodporúčajú, je lepšie počkať, kým budú trochu staršie. Deti v predškolskom veku nemusia vždy dokonale pochopiť zložité pravidlá a často im chýba pozornosť a koordinácia potrebná na určitý druh športu.

Školáci

Keďže deti v školskom veku trávia viac času pred obrazovkami, úlohou rodičov je pomôcť im nájsť také fyzické aktivity, ktoré ich budú baviť a páčiť sa im. Môže to byť’ čokoľvek od športu až po aktivity, ako je bojové umenie, kempovanie, turistika alebo skauting.

Rozvrh detí začína byť v týchto rokoch náročnejší, preto nezabudnite vyčleniť čas na učenie, pohyb, ale aj čas na voľnú hru.

Tínedžeri

Tínedžeri majú veľa možností, pokiaľ ide o aktivitu – od školských športov až po mimoškolské záujmy, ako je joga, skateboarding, plávanie, jazda na koni, hodiny aerobiku alebo tanca.

TIP: Cez inteligentné detské hodinky si deti môžu kontrolovať a sledovať svoju pohybovú aktivitu.

7 tipov, ako povzbudiť dieťa k pohybu

1. Poskytnite deťom dobrý príklad

Ak chcete deti nadchnúť pre cvičenie, musíte byť nadšení aj vy. Choďte von a buďte aktívni. Deti sa učia príkladom a rady napodobňujú dospelých. Ak si myslíte, že vám chýba fyzická aktivita, pridajte ju do vášho denného režim aj vy. K lepším úspechom v súvislosti s rastúcou fyzickou aktivitou detí prichádzajú vtedy, keď sa do nej zapájajú rodičia a idú príkladom.

2. Cvičte s deťmi

Skvelý spôsob, ako zvýšiť celkové zdravie rodiny, je spoločné cvičenie. Ako sme spomínali, motivácia by mala pochádzať od rodičov. Rodinné fyzické aktivity by sa mali plánovať pravidelne. Aktivita vedená dospelými by mala byť’ súčasťou bežnej rutiny vo vašej rodine. A práve to môže byť’ pre dieťa najväčšia motivácia – keď vidí, že hýbať sa je úplne normálne. Snažte sa robiť niečo aktívne aspoň trikrát až štyrikrát týždenne.

  • Choďte sa bicyklovať, vyberte sa na rodinnú prechádzku alebo kolieskové korčule.
  • Hrajte sa na dvore alebo na záhrade
  • Ak máte dostatočný priestor na záhrade alebo pred domom, postavte basketbalový kôš, kde si môžete spoločne zahrať
  • Spoločne urobte projekt na vylepšenie domácnosti: Namaľujte stenu obyvacky, prerobte starý nábytok alebo pracujte na záhradke
  • Postavte alebo zakúpte detské preliezačky, ktoré môžu byt pre fyzický rozvoj deti veľmi nápomocné. Navyše sú zábavné a pre deti fascinujúce
  • Spoločné navštívte plaváreň
  • Postavte na dvore prekážkovú dráhu pomocou bežných domácich potrieb
  • Zahrajte si klasické hry, ako je švihadlo alebo skákanie vo vreci

Ak počasie nepraje, cvičiť môžete aj doma. Existujú rôzne online kurzy cvičenia a videá pre všetky vekové kategórie, ktoré môžete vykonávať spoločne. Zaujímavou aktivitou pre deti môže byť’ aj cvičenie na rebrinách doma. Dbajte však na materiál a vlastnosti podlahy v miestnosti v ktorej chcete, aby deti cvičili, aby sa cvičením podlaha nepoškodila.

TIP: Viete prečo a ako cvičiť na rebrinách?

3. Odmena

Človeka prirodzene dokáže motivovať, keď ho za jeho výkon pochvália a pri deťoch to platí dvojnásobne. Aj drobnosti si zaslúžia pochvalu. Dajte deťom najavo vašu radosť, ak podajú dobrý výkon. Vymyslite napríklad rodinný výlet a za odmenu si doprajte chutnú večeru.

Odmena môže mať vždy inú podobu. Kreativite sa medze nekladú. Odmeny môžu zahŕňať aj výlet do obľúbeného detského zábavného parku, nové športové vybavenie alebo aktívne videohry, ktoré podporia fyzickú aktivitu.

4. Zapojte deti do domácich aktivít

Mnohé domáce práce, ako sú prechádzky so psom, umývanie auta alebo kosenie trávnika, sú skvelou možnosťou, ako zaviesť fyzickú aktivitu do dennej rutiny. Vyhraďte si čas na domáce práce ako rodina, pustite si si hudbu, spievajte a tancujte pri upratovaní. Menšie deti môžu pri tanci napríklad zbierať a upratovať svoje hračky alebo zametať podlahu. Staršie deti môžu utierať prach alebo vysávať. Urobte si z robenia domácich prác zábavu.

TIP: Pripravujte deti na dospelý život aj tým, že im ukážete ako sa starať o domácnosť. Naučte ich, ako vymeniť vrecká do vysávača alebo vyčistiť odtok.

5. Využite pohyb ako alternatívu k preprave

Choďte pešo s deťmi do školy, na bicykli za priateľmi alebo na kolieskových korčuliach do parku. Po večeri choďte na rodinnú prechádzku namiesto toho, aby ste zamierili priamo k obrazovke, namiesto výťahu využite chôdzu po schodoch. Tieto jednoduché alternatívy automaticky splnia svoju funkciu denného cvičenia.

6. Zamerajte sa na zábavu

Dieťa by nemalo chápať pohyb a šport ako trest. Nikdy by ste nemali hovoriť: “Musíš!” Je dôležité vytvoriť k športu a pohybu zdravý vzťah. Deti sa radi zabávajú, takže je pravdepodobnejšie, že budú pokračovať v cvičení, ak budú robiť činnosť, ktorá ich baví. Zaujíma dieťa karate? Prihláste ho na kurz bojových umení. Rado pláva? Kúpte mu potápačské okuliare a prihláste ho na hodinu plávania. Má rado tímové športy? Zapíšte ho do miestneho klubu.

7. Naplánujte si čas na rodinné aktivity

Plánovanie rodinných aktivít je nielen dokonalý spôsob, ako spojiť vašu rodinu dohromady, stráviť spolu kvalitný čas, ale aj priestor pre aktívny pohyb. Naplánujte si rodinné aktívy, ako je napríklad výlet do zoo, parku alebo na minigolfové ihrisko. Môžete sa vydať na túru do okolitých hôr a urobiť si piknik. Aj kempovanie je ďalšou možnosťou, ako objaviť nové miesta a naučiť deti vážiť si prírodu. Navyše, aktivity, ktoré vyskúšate počas voľného času, sa môžu stať pravidelným koníčkom vašich detí.

Pravidelné cvičenie má veľa veľa výhod. Posilňuje kosti a svaly, znižuje riziko vzniku chorôb, ako je cukrovka a srdcové choroby, zlepšuje spánok, reguluje hmotnosť a pozitívne pôsobí aj na duševne zdravie. Aby mali deti zdravý a pozitívny vzťah ku pravidelnému pohybu, je dôležitá aj správna výživa. Pravidelné cvičenie spolu so zdravou výživou pomôže zabezpečiť, aby z vášho dieťaťa vyrástol zdravý a disciplinovaný dospelý.

Ak je vaším cieľom povzbudiť vaše deti k väčšiemu pohybu, dbajte na to, aby ste aktívny a zdravý životný štýl udržiavali aj vy ako rodičia. Dobrý a pozitívny vzťah rodičov k cvičeniu pomôže vzbudiť v deťoch túžbu po cvičení a športe.

Buďte aktívni a určite podporte záujmy vašich detí. Ak začnete s týmito návykmi čo najskôr, deti budú považovať cvičenie za zábavu a normálnu súčasť každodenného života.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting