Úvod Zaujímavosti Turistika s deťmi – ako im vybrať správnu obuv

Turistika s deťmi – ako im vybrať správnu obuv

20
0
ZDIEĽAŤ
Turistika s deťmi – ako im vybrať správnu obuv
Turistika s deťmi – ako im vybrať správnu obuv

Správna veľkosť turistickej obuvi je dôležité nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sa chcú venovať turistike spolu s rodičmi. Kúpte im topánky, ktoré sadnú z hľadiska veľkosti, tvaru a potrieb dieťaťa. Zabezpečíte tak pre deti pohodlie, bezpečnosť a lepší zážitok z prírody. Je dôležité, aby ste výberu venovali dostatok času a na turistickej obuvi nešetrili.

Výber turistickej obuvi pre deti

Pánska a dámska turistická obuv má svoje špecifiká, ale v mnohom sa podobá na topánky určené pre deti. Vybrať turistické topánky pre deti je však o niečo zložitejšie, pretože deti rýchlo rastú a ich nohy sa menia. Na čo dávať pozor pri výbere obuvi pre deti?

Topánky by mali byť o niečo väčšie ako nôžka dieťaťa, aby sa zabránilo tlaku a treniu. Zároveň by nemali byť príliš voľné, aby sa nešmýkali a neohrozili stabilitu. Odporúča sa nechať medzi najdlhším prstom a koncom topánky aspoň 1 cm voľného priestoru. Pri meraní nohy je dobré použiť špeciálny detský merač, ktorý zohľadňuje aj šírku a výšku nôžky.

Turistické topánky by mali dobre sedieť na nohe dieťaťa a prispôsobovať sa jej tvaru i pohybu. Preto je vhodné vyskúšať topánky s ponožkami, ktoré dieťa bežne počas turistiky nosí. Ideálnu veľkosť obuvi preveríte tiež tak, že topánky zašnurujete a necháte dieťa, aby sa prešlo po predajni. Ak má dieťa nejaké ortopedické problémy, dokúpte do topánok špeciálne vložky.

Každá turistická obuv určená pre deti musí byť ušitá tak, aby zaistili bezpečnosť. Preto je veľmi dôležité, aby ste detské topánky vybrali podľa terénu, v ktorom sa bude dieťa pohybovať.  Ak idete s dieťaťom na ľahkú turistiku, kúpte nízke alebo stredne vysoké topánky. Počas výstupu do strmých kopcov bude oporou pre chodidlá a členky obuv s vyšším strihom nad členky.

Ako často meniť deťom obuv za novú?

Nie je jednoduché určiť, ako často by ste mali meniť turistické topánky pre deti, pretože to závisí od viacerých faktorov. Deti rýchlo rastú a ich nohy sa menia. Je možné, že im topánky prestanú sedieť skôr, ako sa opotrebujú. Odporúča sa preto pravidelne kontrolovať, či topánky ešte dobre sedia a nie je čas na kúpu nových, väčších.

Čím častejšie a intenzívnejšie vaše deti turistické topánky využívajú, tým rýchlejšie sa opotrebujú. Sledujte stav topánok, hlavne podrážku, stielku a šnurovanie. Ak zbadáte, že sú topánky poškodené alebo opotrebované, vymeňte ich za nové. Kvalita topánok sa líši od značky a tiež od materiálu. Ľahké a priedušné texitlné topánky sa môžu opotrebovať rýchlejšie ako kožené, ktoré sú pevnejšie a odolnejšie voči mechanickému poškodeniu.

Autor: Gabriela Kudláčová