Úvod Zaujímavosti Kúpili ste bežeckú obuv podľa ceny? Koledujete si o zranenie

Kúpili ste bežeckú obuv podľa ceny? Koledujete si o zranenie

360
0
ZDIEĽAŤ
Kúpili ste bežeckú obuv podľa ceny? Koledujete si o zranenie
Kúpili ste bežeckú obuv podľa ceny? Koledujete si o zranenie

Beh je natoľko obľúbený šport, že sa každý obchod so športovou kolekciou predháňa v ponuke bežeckej obuvi. Prvé, čo vás iste zláka je dizajn takejto obuvi. Bežecké topánky môžu byť vzhľadovo veľmi atraktívne, ale zároveň na beh nedostačujúce. Pozor si dávajte tiež na príliš lacné topánky. Počas behania by vám mohli privodiť zranenie alebo časom spôsobiť deformácie chodidla. Pri výbere bežeckej obuvi sa riaďte nasledujúcimi pravidlami.

Bežecká obuv pre rekreačný alebo závodný beh?

Ak chodievate behať len občas a nechystáte sa na preteky, tak vám bude stačiť rekreačná bežecká obuv. Takúto obuv je možné kúpiť v každej športovej predajni. Má rôzne stupne odpruženia, ktoré výrobcovia na obuvi uvádzajú. Platí pravidlo, že vyššia úroveň znamená lepšie odpruženie. Čím vyššie číslo na topánkach nájdete, tým viac si môžete byť istí kvalitou odpruženia. Bežecká obuv pre pretekárov disponuje minimálnym odpružením, aby bola ľahká a bez problémov s ňou odbeháte i maratón. V súčasnosti je v móde tzv. barefoot obuv, ktorá simuluje beh naboso. Niekto sa zaprisaháva, že takáto obuv mu najviac vyhovuje, ale je nutné si uvedomiť, že absolútne netlmí nárazy.

Rozhodujúci je tiež terén, po ktorom beháte

Okrem rekreačnej a pretekárskej obuvi sa stretnete s topánkami na beh, ktoré sú určené na behanie po asfalte alebo po lese. Keď sa vyberiete do lesa na stanovačku, zbalíte si stan a spacáky, nezabudnite ani na krosové topánky na behanie. Krosová obuv lepšie odoláva nástrahám vo forme vetvičiek a kamienkov i chráni chodidlo pred vlhkosťou. Krosová bežecká obuv vyššej triedy disponuje membránou, ktorá odvádza vlhkosť a neprepustí do topánky vlahu. Spodok podošvy je protišmykový. Obuv na behanie po asfalte tzv. cestná obuv naopak potrebuje hlavne tlmiť, takže má vyššiu a odpruženú podošvu.

Pozor na to, ako došľapujete

V prípade, že to s behaním myslíte naozaj vážne, dajte si diagnostikovať váš došľap. Podľa došľapu sa delia bežecké topánky na pronačné a supinačné. Ľudia, ktorí došľapujú pronačne pri dopade chodidla na povrch zaťažujú klenbu. Znakom takéhoto došľapu sú tiež špičky vedúce smerom do strán. Supinačný došľap kladie celú váhu bežca do strán chodidiel. Špičky chodidlá vedú dovnútra. Ideálny je neutrálny došľap. Chcete ma široké možnosti vo výbere topánok na behanie? Kliknite na stránky internetového obchodu inSPORTline, kde si zaručene vyberiete.