Úvod Zaujímavosti Prečo je dôležité mať doma dojčenskú váhu?

Prečo je dôležité mať doma dojčenskú váhu?

167
0
ZDIEĽAŤ
Prečo je dôležité mať doma dojčenskú váhu?
Prečo je dôležité mať doma dojčenskú váhu?

Bábätko v dnešnej dobe čaká prvé váženie už niekoľko minút po narodení. Okrem váženia a prvotného vyšetrenia čaká novorodenca aj meranie – dĺžky tela a tiež obvodu hlavy. Čísla, čísla, čísla. Na čo sú dôležité? Sú to zásadné informácie, na základe ktorých dokáže lekár určiť najmä – no nielen – počas prvých dní, či bábätko prosperuje a môže ísť z pôrodnice domov. Mali by sme však dojča vážiť aj doma? Ak áno, ako často?

Váha napovie o zdravotnom stave bábätka

Keď sa na detskej digitálnej váhe v pôrodnici pri bábätku narodenom v 37. – 42. týždni tehotenstva ukážu čísla v intervale medzi 2 500 a 4250 gramov, ide o štandardnú váhu. Dieťa je oficiálne donosené. Počas prvých dní je však prirodzené, keď novorodenec časť zo svojej váhy stratí, zvyčajne to je okolo 5 – 10 %. Postupne však začína silnieť, ak je dieťa dojčené, počas prvých týždňov priemerne naberá nových 150 – 250 g denne.

Medzi 4. a 6. mesiacom by sa tak dieťa malo dostať už na dvojnásobok svojej novorodeneckej váhy. Poznáme aj tabuľky, ktoré hovoria o priemernej váhe dieťaťa do 1 roka, určujú tiež spodnú a hornú hranicu. Prirodzene však zohľadňujú i pohlavie bábätka. Napríklad priemerná váha 9-mesačného dievčatka je 8,6 kg, pričom spodná hranica 6,7 kg a horná 10,4 kg. Sú to čísla, ktoré napovedajú o zdravotnom stave dieťaťa. Ak sa pohybuje hmotnosť bábätka mimo tabuľkových hodnôt, môže ísť o problém.

Ako často bábätko vážiť

Do váhy dieťaťa však vstupuje množstvo ďalších faktorov – genetické predispozície, pohlavie, či je dojčené materským mliekom, množstvo pohybu. Preto samotná hmotnosť „nič“ neznamená, no v každom prípade je dobré ju poznať. Aj preto sa spoľahlivá detská váha zíde v každej domácnosti s novorodencom. S vážením to však netreba preháňať: zbytočne stresujúce môže byť váženie bábätka po každom kŕmení, keď chce mamička zistiť, či vypilo dostatok tekutín. Pre matku, i pre dieťa.

Nebojte sa, dieťa si už v útlom veku dokáže veľmi dobre regulovať svoje potreby a niekoľkonásobné denné váženie nemá zmysel. Bábätko vážte pokojne raz za týždeň, aby ste mali prehľad, ako sa mu darí. V prípade, že nadobudnete podozrenie, nie je dôvod na paniku. Kontaktujte svojho detského lekára, ktorý rozhodne, či sú možné nejaké zdravotné komplikácie.

Čím je detská váha špeciálna

Detská váha má špeciálny obdĺžnikový tvar, vďaka ktorému na ňu dokážete bezproblémov položiť bábätko. To neprichádza o svoj „ležiaci“ komfort. Zväčša ide o rozmery okolo 60 cm na dĺžku a 40 cm na šírku. Je dobré, keď váha disponuje funkciou uloženia nameranej hmotnosti, nemusíte si ju tak zapisovať, stačí si ju porovnať pri nasledujúcom vážení stlačením daného tlačidla.

Detskej váhe by tiež nemali chýbať protišmykové nožičky a kompaktná konštrukcia, vďaka ktorej si ju môžete so sebou zobrať aj na dovolenku. Vždy však myslite na to, že váha nie je jediným ukazovateľom toho, či je vaše dieťa zdravé. Je to len jeden z faktorov, ktorý by sme mali vyhodnocovať v celkovom kontexte. Kontexte toho, ako sa bábätko správa, či reaguje na naše podnety alebo či mu chutí jesť.