Úvod domácnosť a bývanie Obývačka a spálňa v jednom. Ako si poradiť s jej zariadením?

Obývačka a spálňa v jednom. Ako si poradiť s jej zariadením?

865
0
ZDIEĽAŤ
Obývačka a spálňa v jednom. Ako si poradiť s jej zariadením?
Obývačka a spálňa v jednom. Ako si poradiť s jej zariadením?

Malé byty sú dnes veľmi žiadané, a ako sa hovorí, čo je malé, to je milé. Zariadiť obývačku a spálňu v jednom tak, aby nič nechýbalo a nič nebolo navyše, však môže byť riadna výzva. Ešte predtým, ako sa rozhodnete ísť do dizajnového štúdia, prečítajte si náš článok. Máme niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť, prípadne sa pripraviť na stretnutie s dizajnérom.

Môže aj v malom byte fungovať koncept otvoreného priestoru?

Mnoho návodov radí, ako oddeliť a skryť posteľ v miestnosti a zdôrazniť len funkciu obývacej izby. Urobte presný opak. Umiestnite posteľ tak, aby ju bolo vidieť a nechajte vzduch voľne prúdiť.  Prenosné zásteny či police zbytočne priestor zahltia. Posteľ môžete umiestniť do hociktorej izby, aj do kuchyne, tak prečo nie aj do obývacej izby? Odpoveď teda znie „áno“ môže to fungovať. Koncept otvoreného priestoru predsa nemusí byť vždy len kuchyňa a obývačka alebo kuchyňa a jedáleň. Dôležité je, aby ste sa cítili príjemne, a aby ste posteľ nemuseli komplikovane obchádzať.

Aký nábytok je vhodný?

Predtým, ako sa vyberiete do nábytkového štúdia, urobte si malý prieskum. Poobzerajte sa po nasledujúcich kusoch nábytku.

Multifunkčný nábytok. Ak máte malý byt, nábytok s viacerými funkciami bude pre vás ideálny. Pozrite v internetových obchodoch, čo trh ponúka. Praktická rozkladacia pohovka, ktorá cez deň poslúži ako štýlová pohovka na oddych a v noci ako posteľ na pohodlný spánok, je asi najvyhľadávanejším nábytkom do malého priestoru. Dnes už existujú pohovky, ktoré majú zakomponovaný kvalitný matrac a vy sa tak nemusíte báť, že po niekoľkých nociach zmení matrac tvar.

Vstavaný nábytok. S policami a skrinkami zavesenými na stene budete mať viac priestoru. Ak si prípadne zvolíte police a skrinky od stropu až po zem, bude vaša izba vyzerať opticky vyššia. Vyvarujte sa však príliš mohutným typom a zvoľte bielu prípadne béžovú farbu.

Aj malý priestor potrebuje zóny

Nie, neprotirečíme si. Nebudete nič skrývať, len vymedzíte zónu oddychu a zónu spánku. Ideálnym riešením ako opticky rozdeliť priestor bez toho, aby ste použili nábytok, je použiť koberec. Umiestnite ho pod pohovku a bude jasné, že toto je zóna oddychu. Samozrejme, ak máte rozkladaciu pohovku, teda obe zóny v jednej, nemusíte robiť nič. Ak ale máte malý pracovný kút, opticky ho oddeľte. Na vašu prácu z domu sa budete viac sústrediť, ak si pracovné miesto umiestnite čo najďalej od rozkladacej pohovky. Pozor, aby bola v blízkosti zástrčka. Nechcete predsa, aby po vašej izbe boli naťahané nepekné predlžovacie káble.

Ako môžete opticky zväčšiť priestor?

Existujú šikovné triky, ako bude priestor pôsobiť väčší bez toho, aby ste museli búrať steny.

Skúste zostať v jednej farebnej palete. Je známe, že biela a odtiene béžovej farby priestor rozjasnia, a tak bude vyzerať väčší. Monochromatická farebná paleta navyše vyzerá veľmi štýlovo.

Svetlo robí s priestorom zázraky. Vpustite do vášho interiéru čo možno najviac svetla. Nezúfajte, ak máte len klasické malé okná. Aj umelé osvetlenie vie pomôcť. Vyberte si závesné lampy, s ktorými bude vaša izba vyzerať raz tak vysoká.

Stavte na minimalizmus. Tento štýl je v súčasnosti veľmi populárny a do malých priestorov najvhodnejší. Okrem toho, že bude interiér pôsobiť väčší, aj po náročnom dni vás jeho striedmosť vráti do pohody. Jednoduchá komoda poslúži ako odkladací aj úložný priestor. Navyše, ak ju umiestnite v blízkosti postele bude z nej aj šikovný nočný stolík.

Použite zrkadlá. Ak ste sa niekedy zamysleli, či môže zrkadlo zväčšiť priestor, odpoveď je jednoznačne „áno“. Vysokým zrkadlom nielen oklamete oko, ale vy môžete pred odchodom z bytu skontrolovať, či je všetko tak, ako má byť.

Nebojte sa malého priestoru

Aj malý priestor môže byť praktický a funkčný. Okrem toho so správnym rozvrhnutím a vhodne zvoleným nábytkom to môže byť aj veľmi útulné bývanie. Veríme, že vám naše rady pomohli.

 

Zdroj obrázku 1: Photographee.eu / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Mangostar / Shutterstock.com