Úvod Rodina a škola Má vaše dieťa problém s učením? Pomôžte mu zvládnuť to

Má vaše dieťa problém s učením? Pomôžte mu zvládnuť to

8626
0
ZDIEĽAŤ

Niektorým deťom ide učenie, takpovediac, ako od ruky. Nepotrebujú pomoc rodičov a veľa vecí zvládnu sami. V poslednom čase je však veľa takých detičiek, ktoré majú problém sústrediť sa, učiva je na nich priveľa a samostatne sa učiť nedokážu. Hoci je to niekedy spojené s diagnózou, niektoré deti sú jednoducho ešte veľmi hravé. Ulietavajú do sveta fantázie a majú problém s koncentráciou. Vtedy nutne potrebujú pomoc rodičov.

Problémom je zlý systém v učení

A to býva najčastejšou stopkou. Ak dieťa rozptyľuje okolie a veci naokolo, nesústredí sa na to, na čo má. Pomôžte mu a zoraďte mu predmety podľa poradia, čo sa má učiť. Keď má ešte čerstvú myseľ, spravidla začnite tými najťažšími vecami a k večeru učivo len opakujte jednoduchšie učivo. Dôležitým faktorom je tiež spôsob, akým sa dieťa učí. Vyskúšajte čítanie nahlas alebo písanie si vecí, ktoré sa už naučilo. Skvelým tipom je aj využitie farieb. Otestujte, vďaka ktorej farbe si veci zapamätá najlepšie. Či to  bude červená, zelená alebo ružová, podvedome si v hlavičke samo zvolí, čo je pre neho najlepšie. Vašou výhodou je, že vaše dieťa vám plne dôveruje. Nebude sa báť opýtať sa vás na niečo, čomu nerozumie. V škole sa možno pred spolužiakmi hanbí pýtať sa. Doma sa cíti pohodlnejšie a skôr prejaví svoju zvedavosť. Učebnú látku mu dovysvetľujte a časom prídete sami na to, akým spôsobom mu viete veci vysvetliť inak, ako učiteľka v škole. Jednoduchšie.

Aj hyperaktívne dieťa môže byť dobrým žiakom

Takýmto deťom trvajú domáce úlohy niekedy príliš dlho a nechávajú sa unášať svojimi výmyslami a nápadmi väčšmi, ako iné deti. Problémom je časté nutkanie hrať sa s vecami naokolo, či už hračkami alebo trebárs aj farbičkami. Odbehovanie k televízií, vstávanie z miesta, kedy by mali sedieť je tiež mnohokrát spôsobené hyperaktivitou a takéto ratolesti je potrebné častejšie napomínať. A musíte mať pri nich tiež viac trpezlivosti. Ak je dieťatko iba jednoducho roztržité, dá sa to odstrániť napomínaním a rôznymi cvičeniami. Je to veľmi dôležité aj z toho dôvodu, aby sa dokázalo sústrediť aj v škole. Ak nepochytí základy z výkladu učiteľa v škole, doma mu len ťažko vysvetlíte celé učivo. Rodič nemá predsa len také informácie, ako učiteľ. Ak však postrehnete, že sa ani doma nevie dieťa sústrediť, musíte okamžite konať a vyhľadať psychológa. Vďaka tomu, že si ho odsledujete doma, pomoc sa môže dostaviť čím skôr. A teda, tým to bude pre neho lepšie.

Urobte mu z učenia zábavu

Ak robí nejaký predmet problém, spravte mu ho zábavnejší. Pri matematike pomôžu obľúbené hračky v prípade počtov či obľúbená činnosť pri riešení slovných úloh. Buďte šibali tak, ako vaše deti a využívajte to, čo majú deti najradšej. Rýchlo vám na takúto fintu skočia. Radi vysedávajú pri televízore a na internete? Tak im nalaďte dokumentárny kanál  a nech si pozrú náučné programy o prírode či geografii. Spojením sluchu a zraku si veci lepšie zapamätajú. Preto im skúste pri učení cudzieho jazyka púšťať piesne a využite technológiu na programy, ktoré sú síce hravé, no majú aj edukačný zámer.