Úvod Zaujímavosti 5 dôvodov, prečo by ste mali pozerať rozprávky so svojimi deťmi

5 dôvodov, prečo by ste mali pozerať rozprávky so svojimi deťmi

4923
0
ZDIEĽAŤ

Láska, zrada, boj medzi dobrom a zlom a nakoniec, všetci spolu žili šťastne až naveky… Takto si to určite všetci pamätáte. Z rozprávok, ktoré vám čítavali vaši rodičia a vy ich teraz čítate svojim deťom. Spomínate, aké to bolo, keď ste s napätím čakali, ako to dopadne, či bude zlo porazené a dobro konečne zvíťazí? Aj teraz sa niektorým z vás možno pri spomienkach jasnú oči. Tak prečo si nevytvoriť takýto pocit aj v dospelosti? Stačí si len pozrieť rozprávky, ktoré pozerajú vaše deti. Aspoň občas. Toto sú dôvody, ktoré vás nakopnú k tomu, aby ste to urobili…

  1. Veriť na šťastné konce nemusí byť na škodu

Čím má človek na chrbte zaznačených viac krížikov, tým väčším realistom sa stáva. Vidí zlo aj tam, kde sa nemusí vôbec ukrývať a šťastným koncom verí len málokto. Skúsenosti, ktoré si zbierate celý život, nie sú na škodu. Práve naopak. No krutá realita, s ktorou sa každodenne stretávate, vás niekedy núti pozerať sa na celý svet až príliš negatívne a stáva sa, že za všetkým vidíte len pohromu. Práve v tomto vám môžu rozprávky pomôcť. Myslieť si občas, aj keď naivne, že všetko zlé sa obráti na dobré, pomáha aj tým najväčším pesimistom naliať do svojho života aspoň štipku optimizmu. Svet nie je len čierno-biely. A rozprávky vám do neho nalejú trošku farieb.

  1. Smiech lieči

V niektorých rozprávkach možno chýba vtipná zápletka a sú viac vážne, tvorcovia sa však stále snažia zakomponovať vtip do konania postáv, mimiky, rozprávania či gest. A aj keď sa vám niektoré situácie nezdajú vtipné, detská hlavička si ich vysvetlí po svojom a na smiechu vášho dieťaťa sa zabavíte aj vy sami. Niekedy nie sú potrebné veľké veci. Stačia naozaj maličkosti, medzi ktoré patrí jednoznačne aj detský smiech.

  1. Utečte od reality

Stále dookola v jednom kolotoči. Rodina, kariéra, domácnosť a každodenné povinnosti niekedy vytláčajú z vášho osobného sveta zábavu a nedovoľujú hlave, aby konečne po celom dni zastavila prúd myšlienok. Sleduje vaše dieťa v televízii rozprávku? Neváhajte a sadnite si k nemu. Vyložte si nohy, položte hlavu na vankúš a zabudnite na stres, ktorý vás mátal celý deň. Utečte vďaka fantázií od reality do sveta princezien, obrov, víl či bosoriek. Vypnite hlavu a resetujte myšlienky.

  1. Nechajte žiť to malé dieťa vo vás

A živte ho rozprávkami. Zostať hravými vo svojom vnútri je skvelým spôsobom, ako ostať duchom večne mladý. Odzrkadlí sa to aj na vašom fyzickom a psychickom zdraví. Lepšie tiež porozumiete svojim deťom a ak sa spomienkami vrátite do svojho detstva, zaplavia vás pocity šťastia. Z detstva si vaša myseľ dokáže zapamätať tie najlepšie časti, pretože tie zlé podvedome potláčame do úzadia.

  1. Strávte viac času s rodinou

Cez deň ste v práci, občas sa možno venujete sami sebe, svojim koníčkom, vaše deti sú v škole či škôlke, behajú vonku s kamarátmi a navštevujú rôzne krúžky a kurzy. A sú naplno vaše večer alebo cez víkend. Ak je zlé počasie, sadnú si k televízií a zapnú si svoju obľúbenú rozprávku. Je víkend? Užite si ho spolu s nimi. Je jasné, že nič tak nespojí rodinu, ako chvíle strávené spolu.