Úvod Zaujímavosti Výroba a vybavenie detských ihrísk: Ako na to?

Výroba a vybavenie detských ihrísk: Ako na to?

94
0
ZDIEĽAŤ
Výroba a vybavenie detských ihrísk: Ako na to?

Detské ihriská sú skvelé miesta pre deti, kde sa môžu zahrať, vyblázniť, rozvíjať sa ako ľudia a tráviť čas s rovesníkmi. Od bežných ihrísk, ktoré ponúkajú veľmi limitované možnosti sa dnes vyrábajú aj komplexné stavby do centier a športovísk, kde sa deti môžu plnohodnotne zabaviť na celý deň. Na aké veci by ste mali myslieť pri výstavbe a čo by ste mali zahrnúť do vybavenia takého ihriska?

Bezpečnosť na prvom mieste

Výber ideálneho miesta pre ihrisko je nevyhnutný pre rodičov, školy a majiteľov centier, ktorí chcú vytvoriť priestor, kde sa deti môžu uvoľniť a rozvíjať svoje schopnosti bez možnosti ublížiť si. Deti sú často vystavované rizikovým situáciám, preto je nevyhnutné dbať na bezpečnosť ihriska a jednoduché pohybovanie sa po ihrisku.

Výroba a vybavenie detských ihrísk nie je žiadna hračka a je dôležité dôkladne skontrolovať každý aspekt ihriska. Uistite sa, že ste vybrali miesto, ktoré je ďaleko od rušných ciest a miest s množstvom áut alebo ľudí, ktorí idú okolo. Pozrite sa na všetky potenciálne nebezpečné prvky v okolí, ako sú strmé kopce, vodné plochy alebo rizikové predmety a uistite sa, že sú oddelené od ihriska pomocou bezpečnej bariéry. Bezpečnosť je predsa vždy na prvom mieste!

Pohodlie pre každého

Navrhnite ihrisko tak, aby sa páčilo deťom všetkých vekových kategórií a zaistite, aby bolo dostupné pre každého. Uistite sa, že vytvoríte určené oblasti, ktoré vyhovujú mladším aj starším deťom, aby sa všetky deti mohli zúčastniť zábavných aktivít. Zvážte aj šírku prístupových trás a zabezpečte, aby boli bez akýchkoľvek prekážok.

V prípade, že projekt na detské ihrisko bude stavaný v exteriéri, využite priestor na zachovanie existujúcich stromov a prírodných prvkov. Zvážte okolité prostredie a prírodu, aby ste zvýšili príťažlivosť ihriska. Tým nielenže vdýchnete do oblasti prírodné krásy, ale zároveň vytvoríte pre deti jedinečnú príležitosť spoznávať a oceniť prírodu.

Multifunkčné zóny

Certifikované detské ihriská a ich vybavenie často zahŕňajú aj viacero multifunkčných zón, v ktorých si všetky deti prídu na svoje, od mladých až k starým. Pokiaľ chcete, aby vaše ihrisko lákalo ako deti, tak aj rodičov, nezabudnite na rôznorodé aktivity, ako hojdačky, siete, lopty, nafukovacie hrady, interaktívne tabule, loptičkové pieskoviská a rôzne iné prvky, ktorých žiadne dieťa nebude mať dosť.

Každé dieťa si nájde niečo, čo ho osloví a čím viac sa im ponúkne, tým ľahšie to pre nich bude. Detské ihrisko nemusí nutne zaujať iba deti, no práve naopak dokáže zaujať aj rodičov, ktorí vyhľadávajú pre svoje dieťa čo najväčšie pohodlie a bezpečnosť.

Kontakt s komunitou a údržba

Pred začatím projektu na detské ihrisko by bolo vhodné získať spätnú väzbu od rodičov, obyvateľov a miestnych, aby bolo vyhovené ich potrebám. Pri rozhodovacom procese sa môže zúčastniť zopár vybraných rodičov a zaujatých, aby výroba a vybavenie detského ihriska bola v norme a spĺňala miestne podmienky.

Po vybudovaní ihriska je dôležité pravidelne kontrolovať stav zón a atrakcií, aby nedošlo k uvoľneniu konštrukcie a neskôr zraneniu dieťaťa. Pravidelné opravy sú dôležité pre bezpečné a certifikované detské ihrisko.

Pri výbere správneho miesta zohľadnite bezpečnosť, názory miestnej komunity a predovšetkým udržateľnosť. Deti sa v priestoroch musia cítiť radostne a preto netreba podceniť prípravu a premyslenie si aktivít, ktoré ich tam budú zabáva a vytvárať nezabudnuteľné chvíle. Ći už staviate malé ihrisko alebo obrovský komplex, pre všetky certifikované detské ihriská platia rovnaké pravidlá.