Úvod Problémy v rodine Najväčšie chyby pri výchove predškolákov

Najväčšie chyby pri výchove predškolákov

4190
0
ZDIEĽAŤ

Stojíte uprostred supermarketu a vaše štvorročné dieťa plače, pretože mu nechcete kúpiť najväčšie balenie najnezdravších sladkostí, aké v obchode našlo. Už sa počujete, ako mu hovoríte, že ak okamžite neprestane, pôjdete domov bez neho. Je to ale skutočne tak? Neustále vyhrážanie sa bez skutočných dôsledkov je jednou z najčastejších chýb, ktoré rodičia pri výchove robia. Aké sú tie ostatné?

Podplácanie

Nesiete za deti zodpovednosť a viete, že si jednoducho musia umývať zuby, kúpať sa a zjesť aj zeleninu. Niekedy si k tomu dopomôžete malým úplatkom. Ak však dieťa vie, že za zjedený obed dostane čokoládu, skôr či neskôr s vami začne manipulovať. Presvedčte sa na vlastnej koži ako dobre fungujú slovné pochvaly a kritika. Namiesto sľubov, čo dieťa dostane ak bude poslušné, ho pochváľte za to, čo robí správne už teraz. Rovnako je namieste vyjadriť sklamanie, ak sa dieťa správa neslušne alebo niečo v afekte zničí.

Zvaľovanie viny na druhého rodiča

Základným predpokladom vhodnej výchovy je to, aby sa celá rodina zhodla na určitých princípoch. Pokiaľ sú deti malé, ich hranice im určujete vy. Nevoľte, aby bol jeden z rodičov vždy ten zlý a vyhnite sa vyjadreniam ako: „Ja by som ti to dovolil, ale mamina to zakázala.“

Vyhrážanie sa bez skutočných dôsledkov

Koľkokrát svojim deťom hovoríte, nehádž to, lebo ti to vezmem, alebo prestaň s tým, pretože pôjdeme domov? Pravdepodobne ste tieto slová vyslovili už mnohokrát, ale splnili ste ich len ak vám už naozaj pretiekli nervy. Účinnejším riešením je mať univerzálny trest, ktorý príde okamžite po tom, ako dieťa urobilo niečo zlé, napríklad tzv. čas mimo hru. Nech už sa vaše dieťa hrá, rozhadzuje oblečenie, dobiedza do iných alebo na niekoho začne kričať, zastavte ho a postavte k nejakej stene, od ktorej sa nesmie pohnúť zopár minút. Takýto mierny trest by mal nasledovať vždy keď sa správa nevhodne.

Pridlhé čakanie

Ak chcete dieťa za niečo odmeniť alebo potrestať, urobte to bezprostredne po danom čine. Podmienka ako – ak ešte raz udrieš svojho brata, večer s nami nebudeš pozerať rozprávku – dieťaťu nič nepovie, pretože o niekoľko hodín si nebude pamätať, z čoho pramenia negatívne dôsledky, ktoré prežíva.

Vysvetľovanie

Vysvetliť dieťaťu veci, ktorým nerozumie, je každodenná rutina každého rodiča. Všetečné prečo a ako počúvame celé dni. Ale ak chcete, aby dieťa zjedlo brokolicu, nemusíte mu dlho vysvetľovať, že obsahuje vlákninu a vitamíny, ktoré mu prinesú výživu do celého tela a vďaka ktorým bude zdravé. Zložité vysvetlenia si odložte o niekoľko rokov neskôr, hlavičky predškolákov nimi nezaťažujte, pokiaľ sami neprejavia záujem. Vždy myslite na to, že musíte používať primeraný jazyk a výrazy, inak môžete začať hovoriť dieťaťu niečo napríklad v holandčine a výsledok bude úplne rovnaký.