Úvod Zaujímavosti Nezodpovednosť rodičov? V lese ratovali malé dieťa v sandáloch

Nezodpovednosť rodičov? V lese ratovali malé dieťa v sandáloch

201
0
ZDIEĽAŤ
Nezodpovednosť rodičov? V lese ratovali malé dieťa v sandáloch
Nezodpovednosť rodičov? V lese ratovali malé dieťa v sandáloch

Dovolenka sa dá stráviť aktívne a plnohodnotne nielen v zahraničí, ale tiež na Slovensku. Ak ste sa rozhodli toto leto vymeniť more za slovenské hory, toto rozhodnutie vám schvaľujeme. Uvedomte si však, že prechádzka v horách si vyžaduje kúpu výbavy. Nejde predsa o výlet do centra mesta, ale o túru po nespevnených cestičkách. Nevedomosť alebo možno podcenenie terénu viedli nedávno k záchrane malého chlapčeka. V tomto prípade celá udalosť skončila šťastne.

Pred výletom do hôr si dobre premyslite trasu a hlavne sa správne obujte

Horskí záchranári majú v zime i v lete plné ruky práce kvôli nezodpovedným turistom. Tí buď podcenia terén, svoje sily, alebo sa nevhodne oblečú a hlavne obujú. Len nedávno sa v novinách objavila správa o tom, že horskí záchranári v Suchej Belej pri vodopádoch ratovali chlapca, ktorý spolu s rodičmi uviazol na jednom z rebríkov. Rodičia nielenže zobrali len trojročného chlapca na náročnú túru, ale sa tiež obuli ako na výlet v meste. Na fotografiách zo záchrannej akcie je jasne vidieť, že chlapček mal obuté sandále. Liezť v sandáloch po vlhkých rebríkoch a následne šliapať po skalách je čistý nezmysel. Aj dospelý človek má v takomto teréne problémy prejsť trasu bez pošmyknutia. Malé deti nemajú vyvinuté pudy sebazáchovy a nevedie ani udržať balans tak ako dospelí. V tejto situácii stačilo málo a chlapec sa mohol zrútiť z rebríka a zraniť sa. Ak by mal na nohách obuté turistické topánky, tak by sa mu možno podarilo zliezť bez pomoci záchranárov.

Horskí záchranári jednoznačne varujú pred pošmyknutím a zraneniami členkov

Podľa štatistík je jasné, že väčšina, často tragických, nehôd sa v horách stáva kvôli nevhodnému obutiu turistov. Stačí málo a noha sa vám môže zvrtnúť. Ak ste na okraji svahu, tak sa zrútite do rokliny a vážne sa zraníte. Turistická obuv je vyrobená tak, aby sa podobné nehody nestávali. V prvom rade je ušitá z niekoľkých spevnených vrstiev. Platí pravidlo, že čím je pánska a dámska turistická obuv vyššia, tým lepšie chráni členky pred vyvrtnutím. Vyššiu obuv uprednostnite v teréne, ktorý je strmý. Strih nad členky bude oporou nôh pri výstupe i pri schádzaní z vrcholov. Dobre si všímajte podošvu. V prípade, že sa chcete vybrať mimo vyznačených turistických trás, tak investujte do topánok, ktoré sú protišmykovo upravené.