Úvod Zdravie a rodina Nová zubná pasta Smile for Good v recyklovateľnom obale

Nová zubná pasta Smile for Good v recyklovateľnom obale

493
0
ZDIEĽAŤ
Happy mother and daughter brushing their teeth at home in the bathroom

Spoločnosť Colgate uviedla na slovenský trh novú zubnú pastu Smile for Good, ktorá obsahuje minimálne množstvo zložiek a ako prvá pasta značky Colgate uvádza na prednej strane balenia zoznam a účinky jednotlivých zložiek, z ktorých je vyrobená. Zubná pasta je zabalená do prvej recyklovateľnej plastovej tuby Colgate.

Všetko, čo potrebujete, nič nepotrebné navyše

Zloženie zubných pást a účinky jednotlivých zložiek sú v spoločnosti často diskutovanou témou. Ako ukázal výskum vo Veľkej Británii, takmer tri štvrtiny (74 %) spotrebiteľov sa čoraz viac zaujíma o dopad produktov na našu planétu a ľudské zdravie. Zubná pasta Smile for Good je v tomto smere novým príkladom, pretože jednoducho vysvetľuje účinok každej svojej zložky. Zložky, ktoré pasta obsahuje, sú z 99,7 % prírodného pôvodu a sú úmyselne vybrané tak, aby bolo zloženie pasty optimálne k požadovaným účinkom. V súčasnosti existujú dva varianty – Smile for Good Protection a Smile for Good Whitening s jedlou sódou, ktorá je známa svojimi bieliacimi vlastnosťami. Už aj tak obmedzený zoznam zložiek nezahŕňa ani SLS, TiO2 či sacharín a výrobok má aj certifikáciu od Vegan Society, FSC a EcoCert. Znamená to, že receptúra bola vyvinutá zodpovedným spôsobom a väčšina obsiahnutých zložiek pochádza z prírodných zdrojov.

Recyklovateľný obal – prvý vo svojej kategórii

Ako ukazujú výsledky výskumu vo Veľkej Británii, takmer dve tretiny ľudí si neuvedomujú, že obaly bežných zubných pást nie sú z recyklovateľnej tuby. Väčšina obalov súčasných zubných pást sa totiž vyrába z fólií plastového laminátu (zvyčajne v kombinácii rôznych plastov), ktoré sú vrstvené okolo tenkej vrstvy hliníka. Táto zmes materiálov znemožňuje recykláciu bežným spôsobom. Obal novej pasty Smile for Good od spoločnosti Colgate je iný. Používa polyetylén s vysokou hustotou (HDPE), z ktorého sa bežne vyrábajú plastové fľaše, takže tuba pasty je plne recyklovateľná. Kedysi bol polyetylén s vysokou hustotou (HDPE) považovaný za príliš tuhý materiál na to, aby sa z neho dala vytvoriť stlačiteľná tuba na zubnú pastu. Vývojári spoločnosti Colgate však prišli na to, ako kombinovať rôzne stupne a hrúbky laminátu HDPE do tuby, ktorá spĺňa recyklačné štandardy a zároveň chráni výrobok, dodržuje požiadavky rýchlej výroby a ostáva pre spotrebiteľa pohodlne stlačiteľná. Obal nedávno získal uznanie od APR (Asociácia plastových recyklačných spoločností) a RecyClass (iniciatíva pracujúca na zlepšení recyklácie obalov), a stanovil tak štandardy recyklácie v Severnej Amerike a Európe. Spoločnosť Colgate ďalej nadviazala spoluprácu s radom odborníkov v oblasti balenia a recyklácie, aby umožnila lepšie prijatie tejto recyklovateľnej tuby a zvýšila o nej povedomie.

Obehové hospodárstvo a eliminácia odpadu

Spoločnosť Colgate pokračuje v úsilí pomáhať ľuďom robiť malé udržateľné zmeny k lepšiemu, a to aj uvedením nových výrobkov – zubnej pasty Smile for Good a zubnej kefky Colgate Charcoal Bamboo. Spoločnosť tak vylepšuje udržateľnosť svojich výrobkov s cieľom zaistiť 100 % recyklovateľné balenia do roku 2025. Na celom svete sa ročne použije okolo 20 miliárd obalov zubných pást. Preto sa spoločnosť Colgate rozhodla podeliť o svoju inovatívnu obalovú technológiu s konkurenciou v rámci svojho záväzku transformovať jednu z najpoužívanejších foriem plastových obalov, ktorú doteraz nebolo možné recyklovať. Noel Wallace, generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Colgate-Palmolive, poznamenal: „Colgate chce zaistiť, aby sa tuby zubných pást stali súčasťou obehového hospodárstva ich možným ďalším využitím a elimináciou odpadu. Ak dokážeme recyklovateľné tuby zubných pást štandardizovať u všetkých spoločností, všetci zvíťazíme. Chceme, aby všetky tuby od zubných pást i všetky ostatné obaly spĺňali rovnaké recyklačné štandardy, aké sme dosiahli my. Môžeme sa týmto spoločným normám pre tuby prispôsobiť a aj naďalej si konkurovať v rámci zložení jednotlivých výrobkov.“ Noel Wallace uviedol, že rozhodnutie bezplatne sa podeliť o technológiu týkajúcu sa novej tuby s konkurenciou je v súlade s hodnotami spoločnosti Colgate a cieľom na dosiahnutie udržateľnosti. Spoločnosť tak zároveň prispieva k práci na podpore cieľov udržateľného rozvoja OSN i voči záväzku New Plastics Economy Global nadácie Ellen McArthur Foundation, ktorej poslaním je urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.