Úvod Problémy v rodine Od vianočného obžerstva k povianočnej diéte alebo každoročnému novoročnému predsavzatiu

Od vianočného obžerstva k povianočnej diéte alebo každoročnému novoročnému predsavzatiu

384
0
ZDIEĽAŤ
Od vianočného obžerstva k povianočnej diéte alebo každoročnému novoročnému predsavzatiu
Od vianočného obžerstva k povianočnej diéte alebo každoročnému novoročnému predsavzatiu

Určite sa nejednému z nás stalo , že počas vianočných a novoročných sviatkov sme sa prejedali všetkým možným aj nemožným a zjedli všetko čo nezjedlo nás minimálne v 3.násobnom počte porcii alebo kalórii ako po celý zvyšok roka. Zamýšľali ste sa niekedy prečo sa to deje, prečo celý rok sa stravujeme normálne alebo viac menej normálne bez nejakých menších alebo väčších diétnych chýb a zrazu príde december a väčšina ľudí sa zmení na monštrum alebo obludu , ktorej záhadne počas vianočného a novoročného oslavovania pribudnú minimálne ďalšie tri žalúdky a predĺži sa črevo o ďalšie metre len , aby malo tú nahromadenú potravu kde spracovať a keď sa k tomu pridá papučová a rozprávková kultúra , problém je na svete, ručička váhy/ digitálne čísla začnú šalieť a ukazovať EROR- nakoľko sú do istej nosnosti , a tam sa zrazu prehupne dvojciferné číslo k trojcifernému číslu a my zhrozene pozeráme ako je to možné, že sme po našom záťahu na chladničku zrazu pribrali možno aj o 5-7 kg smerom hore. No a v januári , keď je po všetko ,zrazu naše tri decembrové zázračné žalúdky a naše o niekoľko metrov predĺžené črevo , aby stihlo spracovať tu veľkú hostinu , zrazu z ničoho nič zmizne, a my sme znova takými istými ľuďmi ako pred sviatkami ,teda z jedným žalúdkom a normálnou dĺžkou hrubého čreva , ale jeden rozdiel tam predsa len nastal- uložili sa nám kilogramy na vyše…

Prvé čo nás napadne , že hups , musím si dať novoročné predsavzatie, že schudnem to , čo som sa prežral k vyšším číslam na váhe počas sviatkov , musím dať prácne dole, lenže to nebude také jednoduché. Vyjedený a zväčšený žalúdok roztiahnutý kvantom stravy , ktorú nepotreboval sa ťažko a náročne zmenšuje na pôvodnú alebo menšiu veľkosť. Tak pomyslíme si , nedávali sme si pozor na to čo sme jedli a koľko sme toho zjedli , ale teraz nastanú pre naše telá krušné časy- začína sa diéta a hladovka, aby sa telo zase dostalo do normálu…

Diéta verzus hladovka

Nech je diéta, taká alebo onaká, nie je pre náš organizmus prospešná, rovnako ako dlhotrvajúca hladovka. Hrozí narušenie funkcie metabolizmu a nastane efekt , že bude telo pri hladovke ukladať do zásob , lebo si bude myslieť , že má nedostatok. Ak sa budete nepravidelne a nevyvážene stravovať , tak vám žiadna diéta ani hladovka nepomôže a napriek tomu budete v rizikových partiách priberať. Môže dôjsť k poškodeniu organizmu  aj na základe nedostatku výživy alebo niektorých minerálov a vitamínov. Pri nesprávnej diéte môže sa vyskytnúť lámavosť kostí, anémia a pod. Ľudia sú unavení a podráždení bez energie. Diétovanie nikdy nebude fungovať lebo telo potrebuje všetky živiny a nepomôže mu ich odopierať, ale telu musia byť dodané kvalitné suroviny, vo vyváženom pomere  a správnom množstve- v prípade nerovnováhy živín dochádza ku kolapsu organizmu  a k priberaniu.

Extrémne cvičenie

Niektorí ľudia sa vrhnú na cvičenie pri čom síce spália kalórie , ale pri nevyváženej strave a nedostatku energie , môže tiež nastať opačný efekt ako chudnutie, a teda nárast svalovej hmoty. Ak nie je človek pravidelne trénovaný , tak mu hrozia v zvýšenej miere úrazy- natiahnuté a podvrtnuté kĺby , šľachy alebo aj zlomeniny. Enormné cvičenie a priveľa fyzickej aktivity škodí najmä v kombinácii s nesprávnym stravovaním.  V prípade , že telo minie priveľa energie , nedokážu potom svaly správne pracovať a dochádza k zníženiu až zastaveniu správneho metabolizmu.

Vynechanie jedla – raňajky alebo večere

Ide často o rozšírený omyl , že keď vynechám jedlo budem chudnúť rýchlejšie a efektívnejšie, ani jedno neplatí a vynechanie raňajok škodí a dokonca hrozia vredy a tráviace ťažkosti .

Raňajky sú energetickým základom dňa , ak ich telo nedostane , nastáva efekt ukladania do tukov , na horšie časy  a rovnako negatívny dopad má aj vynechanie večere, lebo telo si zvykne , že prvé jedlo dostane až na ďalší deň , spomaľuje to metabolizmus a vyskytuje sa vo zvýšenej miere únava.

Ak chcete naozaj schudnúť zabudnite na všetky diéty, extrémne cvičenie a vynechávaním jedál lebo to nikam nevedie. Stravovať sa treba pravidelne 3 x hlavné jedlo a 2 jedlá také menšie.

Vedci zistili , že cukry a tuky nie sú nepriateľmi, len treba konzumovať zdravé tuky z rýb cukry v podobe medu a fruktózy v ovocí a zelenine.

Na každý proces a jeho zmenu musíme ísť postupne, nechcime schudnúť veľké množstvo kilogramov lebo môžu nastať dva extrémy jojo efekt a anorexia/bulímia …Všetko treba z mierou…

Bc. Ľubica Bombalová