Úvod Problémy v rodine Ostávate vo vzťahu len kvôli deťom? Ony na to majú možno opačný...

Ostávate vo vzťahu len kvôli deťom? Ony na to majú možno opačný názor ako vy

8832
0
ZDIEĽAŤ

Určite ste to už počuli alebo čítali, že dnešné vzťahy sa len tak jednoducho vyhadzujú, takpovediac, do koša. Ľudí nebaví opravovať to, čo sa už raz pokazilo a niekedy sa o to ani len nepokúsia. Veď načo? Je to len zbytočná strata času. Rodiny sa rozpadávajú čoraz častejšie a ľudia pomaly strácajú istotu nad jediným, čo kedysi bývalo stabilné. Existujú však páry, ktorým vzťahy stroskotali už dávno, a to aj po viacerých pokusoch o záchranu. Ostávajú spolu už len kvôli deťom. Aby mali skutočnú rodinu a vyrastali s obidvoma rodičmi. No to, čo si myslíte, že je pre nich dobré, v skutočnosti vôbec nemusí byť.

Nech sa snažíte akokoľvek, cítia napätie

Poviete si, že pre dobro svojich ratolestí urobíte čokoľvek. Obetujete aj svoje osobné šťastie a vydržíte v nefungujúcom vzťahu stoj čo stoj. Áno, je to šľachetné. Urobiť všetko pre šťastie tých, ktorých najviac milujete. No to, že ste nešťastní, na deti vôbec nevplýva dobre. Sú to veľmi citlivé bytosti a často vnímavejšie ako dospelí. Nenechajú sa oklamať ani darčekmi a nervozitou skrytou za úsmev. To, že to medzi mamičkou a oteckom už nefunguje si skôr či neskôr všimnú. Navyše, čím je dieťa staršie, tým viac si to uvedomuje a časom aj vás samotných prestane baviť pretvarovať sa. Možno si to neuvedomujete, no deti sú všade a počujú vaše možné vzlyky alebo hádky. Stáva sa, že v pubertálnom veku proti tomu vnútorne bojujú a utekajú z domu radšej ku svojim kamarátom. Zdôverujú sa so svojimi trápeniami radšej im ako vám. Dôvodom rozpadov vzťahov bývajú peniaze a to sa niekedy nedá ovplyvniť a práve to je tiež jeden z dôvodov, prečo ľudia ostávajú stále spolu. No občas si treba sadnúť a poriadne si premyslieť odpoveď na otázku: Stojí to vôbec za to?

Porozprávajte sa o tom s deťmi

Vysvetlite im, čo sa deje, zaujímajte sa, čo si o tom myslia, ako sa cítia a nechajte ich hoci aj kričať. Vy však ostaňte pokojní, spolu s partnerom. Takýto rozhovor by ste totiž s nimi mali viesť obaja. Aby videli, že aj keď sa v ich živote niečo zmení, vždy ostanete rodina. Bude to ťažké, najmä ak je za rozpadom vzťahu napríklad nevera. Ste však dospelí a zodpovední ľudia, ktorí musia v prvom rade pozerať na to najcennejšie, čo máte. Na svoje deti. Žiadna polievka sa neje horúca. Doprajte si preto čas a poriadne si premyslite  kroky, ktoré sa rozhodnete podniknúť. Hovorte s nimi o tom doma. Tam sa cítia bezpečne. Snažte sa nevytvárať dusnú atmosféru a neobviňujte pred nimi jeden druhého. A myslite na to, že možno to teraz ešte nepochopia, ale keď vyrastú a odídu z domu, budú chcieť, aby ani jeden z rodičov neostal sám.  Lebo tak, ako vám záleží na ich šťastí, bude raz záležať rovnako im na tom vašom, hoci si to teraz ešte neuvedomujú.