Úvod domácnosť a bývanie Pohodlne sa usaďte a relaxujte: Tipy, ako si vytvoriť príjemné záhradné útočisko

Pohodlne sa usaďte a relaxujte: Tipy, ako si vytvoriť príjemné záhradné útočisko

183
0
ZDIEĽAŤ
Tipy, ako si vytvoriť príjemné záhradné útočisko.

Túžbou nielen mnohých záhradkárov je mať záhradu na oddych, miesto, kde sa upokojíte a uniknete každodennému stresu. Ak ste obdarení záhradným priestorom, no nemáte všetko upravené, tu je pre vás motivácia.

 

Pozrite sa na rôzne spôsoby, ako urobiť z vašej záhrady miesto na relaxáciu, kde si oddýchnete a premeníte váš vonkajší priestor na vaše útočisko.

Zvoľte si oblasť

Chcete, aby sa celá záhrada sústredila na relax? Alebo jej chcete venovať iba konkrétnu oblasť? Ak chcete v záhrade vyhradený oddychový priestor, zvážte:

 

Súkromie

Mnohé domy sú dnes tak obzerané susedmi, že je prakticky nemožné dosiahnuť súkromie. Preto je dôležité vytvoriť si súkromný priestor, kde sa budete cítiť bezpečne. Pokúste sa vytvoriť svoju súkromnú záhradu pomocou záhradných stavieb, ako sú pergoly, altánky, mrežové oplotenie, živé ploty alebo dokonca môžete vysadiť niekoľko vyšších stromov, ak je to možné.

 

Toto je pravdepodobne najdôležitejší krok pri vytváraní vašej svätyne. Nikto sa nedokáže poriadne uvoľniť, ak ho niekto neustále otravuje. Nechajte svoj mobilný telefón v dome. Neustále textové správy a e-maily vám zabránia dosiahnuť vnútorný pokoj. Život by bol oveľa jednoduchší, keby sa od nás neočakávalo, že budeme k dispozícii 24 hodín denne.

Zasaďte si bylinky

Dievčatko si fotí záhradku.

Výber voňavých rastlín a kvetov do záhrady má preukázateľne upokojujúce účinky, odbúrava stres a navyše vyzerá krásne takmer počas každého ročného obdobia.

 

Nielen to, trávenie času starostlivosťou o rastliny je skvelý spôsob, ako sa starať o svoje duševné zdravie. Pestovanie a sledovanie rastu rastlín je obohacujúce a niečo, z čoho sa môžete tešiť.

 

Vedeli ste, že veľa bylín sa dokonca používa na aromaterapiu? Vysadením vlastnej bylinkovej záhradky si môžete vďaka zázrakom prírody vytvoriť svoj malý priestor na relaxáciu ako pri aromaterapii. Niektoré bylinky majú dokonca upokojujúce účinky a zmierňujú stres.

 

Ak chcete vytvoriť tento upokojujúci záhradný priestor, uistite sa, že máte vo svojej záhrade bylinky ako rozmarín, tymián a mäta. Môžete pridať aj voňavé rastliny ako levanduľa, jazmín a ruže, aby vaša záhrada bola ešte príjemnejšia a zároveň úžasne voňala.

Vytvorte vodný prvok

Namiesto toho, aby ste počúvali premávku alebo susedov, môžete sa radšej zamerať na zvuky vody. Ideálne je jazierko s malým vodopádom alebo potôčikom. Všimnite si, ako sa len pri pohľade na obrázok krajiny budete cítiť uvoľnenejšie. Ak by ste do jazierka pridali ryby, mohli by ste stráviť hodiny pozeraním sa, ako spokojne plávajú sem a tam.

Pohodlie

Vaša osobná oáza by mala byť príjemným miestom na oddych a uvoľnenie mysle od práce a starostí a kľúčom k tomu je aj pohodlný nábytok, ktorý poskytuje dokonalé miesto na zútulnenie.

 

​Či už čítate dobrú knihu, vychutnávate si pohár vína alebo si len na 20 minút zdriemnete, pokojná záhrada nie je úplná bez posedenia. Neexistuje nič lepšie ako využiť záhradné hojdacie siete, ktoré vám pomôžu relaxovať na vašom dvore. Prípadne vyskúšajte kvalitný záhradný nábytok ako napríklad záhradné lehátka, lavičky alebo závesné kreslá. Zvážte sedadlá, ktoré odolajú klíme s minimálnou údržbou.

 

Nezabudnite na vaše obľúbené vankúše, prikrývky a deky, kde sa môžete schúliť.

Zvoľte si farebnú schému

Vyberte si farebnú schému, ktorá vás dostane do uvoľneného stavu mysle. Ak chcete pokojné prostredie, začnite s neutrálnym nábytkom, potom pridajte pár farebných kúskov. Ak je váš slnečník alebo vonkajší nábytok už vzorovaný alebo má žiarivé farby, zakomponujte doplnky a vonkajšie dekorácie v jemných variáciách.

 

Ak chcete byť viac kreatívni, zaexperimentujte s farbou aj látkou. Máte nejaké farby navyše? Čo tak dať vášmu nábytku, kvetináču alebo lampášiku nový čerstvý ​​náter?

Rozhodnite sa pre organické textúry

Pokojné prostredie vždy umocňujú prírodné textúry a tóny. Dodajte svojmu relaxačnému záhradnému útočisku upokojujúci vzhľad a dojem pomocou organických povrchových úprav, ako je jutový koberec, kvetináče omotané povrazom alebo špagátom, drevené alebo prútené doplnky.

 

Použite starý peň ako praktický stolík na tablet alebo knihu. Umiestnite ratanový podnos na vonkajší konferenčný stolík na občerstvenie. Prirodzené textúry urobia každý priestor omnoho viac lákavejším.

Obklopte sa zeleňou

Chlapec zbiera ovocie v záhrade.

Ak je vaše osobné útočisko na terase alebo balkóne, stále si môžete vytvoriť miesto na dokonalý relax. Okolo miesta na sedenie umiestnite rastliny v črepníkoch alebo závesné kvetináče. Ak nemáte veľa času na pestovanie, rozhodnite sa pre sukulenty, ktoré si nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Okrem toho, že sa ľahko udržiavajú, pomáhajú oživiť celkový priestor.

Aké rastliny sa hodia:

  • Trvalky s listami príjemnými na dotyk
  • Trvalky, ktoré kvitnú dlho alebo sa počas celého roka zaujímavo menia
  • Nejedovaté, aromatické a vizuálne príťažlivé
  • Popínavé rastliny na steny a pergoly k altánkom a záhradným ležoviskám
  • Bylinky a úžitkové rastliny
  • Vodné rastliny
  • Vyššie stromy
  • Živé ploty a kvitnúce kry

Pridajte sochy alebo jemné zvonkohry

Socha Budhu, mini záhrada so zenovým pieskom, vodný prvok či bambusová zvonkohra, to všetko pomáha vytvárať prostredie, ktoré vyvoláva pocit pokoja.

Užite si prírodu a divočinu

Okrem obohatenia svojho priestoru vôňou využite krásu, ktorá je priamo pred vami. Posaďte sa vo svojom záhradnom kútiku, zatvorte oči a počúvajte. Počujete spev vtákov, šum rieky, jemný vánok?

 

Zaveste kŕmidlo pre vtáky alebo naplňte vtáčiu vaňu v blízkosti, aby ste si mohli sadnúť a relaxovať, sledovať a počúvať. Ak nemáte podávač, urobte si ho.

 

Povzbudzujte deti, aby vyrábali kŕmidlá z plechoviek alebo fliaš. Je to perfektný spôsob, ako ich naučiť vážiť si prírodu. Môžete si tiež pustiť upokojujúcu hudbu, aby ste si ešte viac zlepšili náladu.

Zapojte aj deti

Do procesu navrhovania záhradky môžete zapojiť aj deti. Povzbuďte ich k tomu, aby premýšľali o tom, čo oni sami považujú za upokojujúce. Deti sa taktiež môžu zapojiť do rôznych aktivít, ako je zalievanie rastlín alebo odstraňovanie buriny.

 

Na záhradke môžete aj deťom vytvoriť priestor, ktorý budú milovať, napríklad pieskoviskom, hojdačkami, trampolínou či malým bazénikom.

Vytvorte atmosféru pomocou záhradných svetiel

I keď hviezdy poskytujú tú najlepšiu svetelnú šou, môžete vo svojej oáze na dvore vytvoriť dodatočnú atmosféru pomocou čajových sviečok, terasových lampášov alebo reťazou rozprávkových svetiel. Omotajte ich okolo stojana na dáždniky, blízkeho stromu alebo pozdĺž záhradnej brány. Vonkajšie osvetlenie, ktoré dotvára každú záhradu, poskytuje nielen praktickosť, ale aj atmosféru.

Vyberte si tému

Ak si nie ste istí, kde začať, vyberte si tému, ktorá vás upokojuje. Môže to byť čokoľvek od japonskej, tradičnej či kvetinovej záhrady. Akonáhle sa rozhodnete pre tému, môžete vytiahnuť kúsky, ktoré s ňou súvisia a vytvoriť tak súdržný dizajn, ktorý sa bude rozprestierať po celej záhrade. To vám môže pomôcť zabezpečiť, aby ste do oblasti nezakomponovali príliš veľa rôznych dizajnových prvkov.

Záver

Niekedy všetci potrebujeme miesto, kde by sme si mohli oddýchnuť a zabudnúť na zvyšok sveta a znížiť úroveň úzkosti. Moderný život má ochromujúci vplyv na naše duševné zdravie a pohodu. Tajomstvo zníženia stresu a úzkosti je relaxácia. Možno to nie je liek, ale určite pomáha. V

 

ytvorenie dokonalého miesta na relax vo vašej domácnosti je to najmenej, čo môžete pre seba urobiť, aby ste našli vnútorný pokoj. Či už žijete v srdci rušného mesta alebo vonku na vidieku, vaša záhrada by mala byť miestom pokoja a pohody. Niekam, kde môžete ísť a odpočívať a nechať svoje problémy za sebou.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.