Úvod Zaujímavosti Čo je automotive a čo by ste o ňom mali vedieť?

Čo je automotive a čo by ste o ňom mali vedieť?

399
0
ZDIEĽAŤ
Čo je automotive a čo by ste o ňom mali vedieť?

Premýšľali ste niekedy o tom, čo pomáha poháňať vozidlo vpred? Fascinuje vás mechanika, elektronika a všetko ohľadom fungovania auta? Potom by pre vás mohla byť kariéra v oblasti automobilovej techniky zaujímavá. Čítajte ďalej a zistite viac o tom, čo automobilová technológia skutočne znamená.

Čo je automotive?

Automobilový priemysel je priemyselné odvetvie, ktoré sa zaoberá nielen výrobou, marketingom, ale aj predajom motorových vozidiel. Do tohto odvetvia patria teda všetky automobilky, ich pracovníci a ich dodávatelia.

Automobilový priemysel tak patrí medzi nositeľov moderných metód výroby, a to preto, že na vozidlá sú dnes kladené veľmi vysoké nároky a požiadavky z hľadiska bezpečnosti aj kvality, a celé odvetvie je pod veľkým konkurenčným tlakom. Ide o jeden z najväčších svetových odvetví podľa tržieb.

Medzi výrobky automobilového priemyslu patria:

  • Osobné automobily
  • Nákladné automobily
  • Autobusy
  • Motocykle a ďalšie

Dnešné vozidlá obsahujú viac technológií ako kedykoľvek predtým. Je to napríklad autonómne riadenie, parkovacie schopnosti a automatické brzdenie. Táto technológia si preto vyžaduje kvalifikovaných odborníkov na výrobu, údržbu aj opravy.

Môže vás zaujímať: Viete, v akom stave je diaľničná sieť na Slovensku?

Bezpečnosť

Bezpečnosť v automotive zahŕňa ochranu pred akýmkoľvek rizikom, nebezpečenstvom, poškodením alebo príčinou zranenia. V automobilovom priemysle je bezpečnosť obzvlášť dôležitá, a preto aj prísne regulovaná.

Automobily a ďalšie motorové vozidlá musia spĺňať určitý počet predpisov, či už miestnych alebo medzinárodných, aby boli akceptované na trhu. V prípade bezpečnostných problémov, nebezpečenstva, chýb výrobku alebo chybného postupu pri výrobe motorového vozidla môže výrobca požiadať o vrátenie šarže alebo celej výrobnej série.

Testovanie kvality automotive projektov a kontroly produktov na rôznych stupňoch výrobného reťazca sa vykonávajú s cieľom vyhnúť sa týmto stiahnutiam produktov a to tým, že sa zaistí bezpečnosť a súlad s požiadavkami automobilového priemyslu.

Výhody práce v automobilovom priemysle

Kariéra v automobilovej technológii má niekoľko výhod, medzi niektoré patria:

Široké možnosti

Keďže automobilový priemysel pokrýva viacero odvetví, je možné v tejto brandži nájsť naozaj široké spektrum rôznorodých pracovných ponúk od mechanika, cez predajcu až po manažéra.

Rastúca technológia

Keďže sa technológia stále vyvíja, budete sa musieť neustále vzdelávať a tým získavať nové vedomosti a zručnosti, ktoré vám môžu pomôcť pri budovaní vašej kariéry.

Služby zákazníkom

Veľa zamestnaní v automobilovom priemysle sa často zameriava aj na servis vozidiel, čo znamená pomoc zákazníkom. Ak teda radi pracujete a pomáhate ľuďom, môže to byť pre vás skvelá možnosť uchádzať sa o tento typ práce.

Dopyt

Vozidlá aj budovanie infraštruktúry pre elektromobily sa pravdepodobne budú používať a vyvíjať aj v dohľadnej budúcnosti, preto je kariéra s pracovnými miestami dostupná takmer na akomkoľvek mieste.

Zručnosti pre pracovné miesta v oblasti automobilovej techniky

Tieto zručnosti sú často kľúčové pre prácu v oblasti automotive:

Kritické myslenie

Zákazníci za vami môžu prísť s problémom a vy budete musieť použiť svoje schopnosti kritického myslenia, aby ste určili, o aký problém ide.

Riešenie problémov

Keďže mnohé pracovné miesta v oblasti automobilovej technológie sú založené na službách, riešenie problémov s vozidlami je bežnou pracovnou zodpovednosťou. Svoje schopnosti pri riešení problémov často využijete nielen na identifikáciu problémov, ale aj odporúčanie možných riešení pre zákazníkov.

Komunikácia

Pretože automobilová technológia je vysoko technická oblasť, treba neustále medzi sebou komunikovať. K tomu samozrejme patrí komunikácia s kolegami, predstavovanie komplikovaných konceptov ľuďom, ktorí nemajú až také vedomosti, a samozrejme aj rozhovory a integrácia so zákazníkmi.

Kariéra

Tí, ktorí pracujú v tejto oblasti, sa s rastom tohto odvetvia musia naučiť aj neustále zdokonaľovať svoje vedomosti a rozvíjať si zručnosti súvisiace napríklad s konštrukciou motora, paliva, bŕzd, pohonných jednotiek, elektronických a diagnostických zariadení, vedieť, čo signalizujú kontrolky v aute a podobne. Táto disciplína je každým dňom sofistikovanejšia a často sa vyžaduje určitá certifikácia.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.