Úvod Rodina Tipy na dovolenku a cestovanie s deťmi

Tipy na dovolenku a cestovanie s deťmi

211
0
ZDIEĽAŤ
Tipy na dovolenku a cestovanie s deťmi.

Cestovanie môže byť poučným a očarujúcim zážitkom pre deti všetkých vekových kategórií. Nové jedlá, zážitky a pamiatky, nehovoriac o kvalitnom čase s rodinou. Cestovanie s deťmi však môže byť tiež stresujuce – nepredvídateľné plány, dlhé baliace zoznamy a nervózne deti. To sú len niektoré z výziev, s ktorými sa môžete počas cestovania stretnúť.

 

Existuje však niekoľko malých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si ušetrili nejaký čas, peniaze aj stres na vašej ceste. Tu sú tipy, ktoré môžete implementovať pri cestovaní s deťmi.

Všeobecné tipy na rodinné cestovanie

Doprajte si dostatok času

Keď cestujete na rodinnú dovolenku, všetko bude trvať dlhšie, ako očakávate, vrátane:

 

 • Odbavenia na letisku
 • Prechodu cez bezpečnosť
 • Nákupu občerstvenia a nápojov
 • Nástupu do lietadla či iného dopravného prostriedku

 

a podobne

 

Ponechanie času navyše sa vzťahuje na všetky časti vašej cesty. Keď cestujete s deťmi, možno nestihnete v jeden deň stihnúť 4 múzeá, 3 reštaurácie, prehliadku mesta či jazdu na bicykli. Je v poriadku dopriať si čas.

 

Udržujte svoj rozvrh flexibilný a ponechajte si dostatok priestoru na jeho úpravu. Flexibilný rozvrh vytvorí pre vás a vašu rodinu menej stresu a celkovo povedie k šťastnejšiemu výletu.

Zbaľte iba to dôležité

Rodičia majú tendenciu baliť všetko, čo deti používajú doma. Možno si myslíte, že prinesenie známych vecí udrží vaše rutiny konzistentné a budete mať istotu, že budete mať všetko, čo potrebujete. Už samotné cestovanie ale pravdepodobne naruší vaše domáce rutiny, takže snaha zbaliť všetko, možno nebude fungovať. Povedie to len k frustrácii a boľavému krku. Namiesto toho baľte čo najmenej a len to najdôležitejšie.

 

Čím menej si prinesiete, tým menej budete musieť nosiť a tým viac budete mať miesta napríklad na suveníry. A ak zistíte, že vám niečo chýba, vždy si to môžete kúpiť na mieste.

 

Toto by vám v batožine nemalo chýbať:

 

 • Cestovné dokumenty
 • Oblečenie, obuv a kozmetika
 • Spoločenská hra, knihy, detská hračka
 • Slnečné okuliare a pokrývka hlavy
 • Opaľovacie krémy, repelenty
 • Lekárnička so základnými liekmi
 • Uteráky
 • Plienky
 • Maškrty (ovocie, chrumky)
 • Fotoaparát
 • Deka

 

Tipy na cestovanie autom na dovolenku.

Rezervujte si všetko, čo môžete

Možno ste zvyknutí ukázať sa v cieli, spoznať mesto a vybrať si miesto na pobyt. Toto väčšinou nefunguje s deťmi. Keď prídete na nové miesto, budete chcieť ísť priamo do svojho ubytovania, zložiť tašky a dať deťom príležitosť oddýchnuť si. Preto je dôležité vopred si rezervovať ubytovanie.

 

Ak chcete trochu flexibility v mieste, rezervujte si prvú noc alebo 2 vopred a rozhodnite sa, kde zostanete po zvyšok cesty, keď sa usadíte. Okrem ubytovania a letov si môžete vopred rezervovať aj okružné jazdy, sprievodcov a vstupenky do múzeí, zábavných parkov a iných atrakcií.

 

Tip: Chystáte sa na hudobný festival? Viete ako a čo všetko si pripraviť?

Nájdite ubytovanie, ktoré vyhovuje potrebám vašej rodiny

Či už kempujete, bývate v hoteli alebo si prenajímate byt, hľadajte ubytovanie, ktoré je pre vašu rodinu ideálne. Množstvo webových stránok na rezerváciu cestovania vám umožňuje filtrovať hotely vhodné pre rodiny. Ak cestujete s bábätkom alebo batoľaťom, hľadajte ubytovanie, ktoré poskytuje kolísky, vysoké stoličky alebo práčku a sušičku. Čím sú vaše deti mladšie, tým lepšie je mať všetko vopred naplánované.

 

Väčšie rodiny sa môžu chcieť rozložiť v dovolenkovom dome a variť jedlo v kuchyni. Ubytovanie v blízkosti parku, ihriska, pláže alebo mestského námestia uľahčuje prechádzky na ďalšie miesta. Pre tínedžerov zvážte hotel alebo dovolenkový prenájom v blízkosti atrakcií, ktoré by potenciálne mohli preskúmať sami.

Zapojte aj deti

Získajte od svojich detí input. Čím viac sa vaše deti zapoja do plánovania, tým viac budú nadšené z výletu. Nechajte ich, aby si vybrali jednu alebo dve aktivity, ktoré budete robiť spolu ako rodina. Dajte im možnosti, ktoré sú realistické a uskutočniteľné. Rodiny s viac ako jedným dieťaťom sa môžu pokúsiť nechať každé dieťa, aby sa vystriedalo pri činnosti podľa vlastného výberu.

Zvážte miesta vhodné pre deti

Nemusíte sa obmedzovať len na destinácie určené iba pre deti. Ale kamkoľvek sa rozhodnete ísť, uistite sa, že je tam niekoľko vecí, ktoré môžete vidieť a robiť, a ktoré zodpovedajú veku aj záujmom vášho dieťaťa.

 

Zistite hlavné záujmy svojej rodiny a vymyslite cestovné plány zamerané na ne. Láka vás kempovanie alebo trávenie času na pláži? Chcete preskúmať ruiny alebo vidieť divokú prírodu? Rozhodnite sa, koľko máte času, aký je váš cestovný rozpočet, kedy ísť, aké bude počasie a ďalšie faktory.

 

Ak je to prvý takýto výlet vašej rodiny, začnite v malom. Vhodná je napríklad rodinná dovolenka v Beskydách, na Dolnej Morave, v Tatralandii a pod.

Nezabudnite na občerstvenie

Dobre načasované občerstvenie môže kompenzovať hádku alebo zlú náladu. Deti majú tendenciu sa správať nervózne, keď sú unavené, hladné alebo smädné. Uistite sa, že ste si zabalili jedlo, ktoré budú vaše deti počas cesty jesť a a majte ho prístupné.

Požiadajte o zľavy

Vypýtanie si detských zliav vám môže pri každom cestovaní ušetriť naozaj veľa peňazí. Požiadajte o zľavy napríklad na:

 

 • Ubytovanie
 • Dopravu vrátane autobusov a vlakov
 • Prehliadky
 • Vstupné na atrakcie
 • Reštaurácie a pod.

 

Nikdy neviete, pokiaľ sa nespýtate. Firmy sú často ochotné poskytnúť detské alebo rodinné zľavy.

Bezpečnosť a ochrana

Dajte deťom svoje kontaktné informácie

Ak sa dieťa stratí napriek vášmu najlepšiemu úsiliu, budete chcieť, aby malo vaše kontaktné informácie. Vaše kontaktné informácie by mali obsahovať nasledujúce položky:

 

 • Meno
 • Telefónne číslo
 • E-mailová adresa
 • Miestna adresa ubytovania

 

Pre malé deti je najlepší spôsob, ako zdieľať kontaktné informácie, pomocou poznámky v jednom z ich vreciek. Ak nemajú vrecká, priviažte im malú kartičku na opasok alebo ju zastrčte do topánky. Nebojte sa byť kreatívni, ale uistite sa, že vaše dieťa vie, kde ho nájsť.

 

Tip: Aby ste boli pripravení na každú situáciu, je dobré si zaopatriť cestovné poistenie. Viete ako na to?

Cestujte so základnými liekmi

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pokaziť deň cesty (alebo možno celý výlet), je mať chorého člena rodiny. Ešte horšie môže byť, ak ochorie celá rodina. Či už má vaše dieťa podráždený žalúdok alebo zistíte, že ste alergickí na určitý druh peľu alebo jedla, musíte byť pripravení. Vždy je dobré vziať si so sebou niekoľko voľnopredajných liekov.

 

Zvážte:

 

 • Lieky proti bolesti hlavy
 • Lieky na alergiu
 • Liek na podráždený žalúdok

 

Ak niekto z vašej rodiny užíva lieky na predpis, nezabudnite si ich vziať so sebou.

Špeciálne potreby

Ak má niekto vo vašej rodine špeciálne potreby, pripravte sa na to, že o nich musíte informovať aj v cudzom jazyku. Medzi niektoré patria alergie, špeciálne diéty (napríklad vegánska, vegetariánska, bez sóje alebo bez lepku) a špeciálne fyzické alebo duševné potreby.

Zábava na ceste a rodinnej dovolenke

Spokojná rodina si užíva dovolenku pri mori.

Prineste nové hračky alebo knihy

Úplne nové hračky, ktoré deti ešte nevideli alebo knihy, ktoré ešte nečítali, môžu upútať ich pozornosť. Dovolenka nemusí byť ako Vianoce, ale pár drobností môže zlú náladu ihneď zmeniť. Aby ste sa vyhli vláčeniu ťažkých kníh, vložte ich do elektronických zariadení, takže ak majú vaše deti dostatok času na hry alebo filmy, môžu si chvíľu aj čítať.

Zaobstarajte si fotoaparát

Deti všetkých vekových kategórií sa zvyčajne radi fotia. Tínedžeri radi získavajú umelecké zábery, ktoré zdieľajú so svojimi priateľmi, a batoľatá milujú stláčanie spúšte na telefóne.

 

Akonáhle budú vaše deti dostatočne zodpovedné, zaobstarajte im malý fotoaparát, ktorý budú používať na výlety. Fotografovanie môže pomôcť vašim deťom vidieť krásu krajiny, úžasné prvky architektúry alebo detaily davov a ruchu mesta. Fotografie budú radi ukazovať priateľom a pomôžu im zapamätať si ich výlet na ďalšie roky.

Dajte deťom cestovateľský denník

Skvelý spôsob, ako prinútiť staršie deti, aby hlbšie premýšľali o svojich výletoch, je zaobstarať im cestovateľský denník. Dajte im denník a každý večer čas na premýšľanie o dni. Nechajte ich napísať, čo robili v ten deň, čo sa im páčilo a čo sa im nepáčilo.

 

Vedenie denníka im pomôže zapamätať si cestu podrobnejšie a tiež im pomôže získať lepšiu predstavu o tom, aké veci na cestovaní radi robia. Tieto znalosti môžu pomôcť pri plánovaní budúcich ciest.

Záver

Keď cestujete s deťmi, vystavujete ich novým zážitkom, rozširujete ich obzor a pomáhate im objavovať nové záujmy alebo upevňovať tie staré. Rodinné dobrodružné cestovanie otvára príležitosti na osobný rast vám aj vašim deťom. Oddýchnutie si od každodenných rutín a zaneprázdnených plánov vám tiež poskytne viac času na rodinné puto.

 

Či už cez predĺžený víkend kempujete, cestujete na niekoľkodňovú plavbu alebo plánujete dovolenku k moru, dúfame, že tento článok vám poskytne jednoduché tipy na zvládnutie výziev rodinného cestovania. Koniec koncov, vy a vaše deti by ste si mali užiť každý okamih a vytvoriť si tak spomienky na celý život.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.