Úvod Zaujímavosti Pozor na povolenia plavby s člnom pri chorvátskom pobreží

Pozor na povolenia plavby s člnom pri chorvátskom pobreží

1432
0
ZDIEĽAŤ
Pozor na povolenia plavby s člnom pri chorvátskom pobreží
Pozor na povolenia plavby s člnom pri chorvátskom pobreží

Dostať sa ku kvalitnému motorovému člnu nie je problém ani v našich končinách. V ponuke špecializovaných predajcov nájdete dokonca luxusnejšie plavidlá, napríklad jachty. Skromnejším milovníkom vodnej zábavy budú stačiť hliníkové motorové člny. Prekvapia vás nielen svojom stabilitou, ale tiež bezproblémovým ovládaním. Pozor však na to, kde čln riadite. Pri obľúbenom chorvátskom pobreží potrebujú výkonnejšie člny množstvo povolení.

Prečo sú hliníkové motorové člny dobrou voľbou pre každého vodáka

Lode na predaj sa stali vyhľadávaným artiklom. Čoraz viac ľudí túži po zábave a nových dobrodružstvách. Svoje pri kúpe lodí robí tiež ich cenová dostupnosť a široká ponuka. Z hľadiska ceny sú veľmi žiadané hliníkové motorové člny, ktoré sa vyrábajú s rôzne silným motorom. Slabšie člny do 4 kW s hmotnosťou do 1000 kg je možné riadiť bez kurzu vodca malého plavidla. Zároveň sa jednoducho dajú prepraviť k vodnej ploche. Menšie je možné pripevniť na strešný nosič a väčšie previesť k vode pomocou prívesného vozíka. Vďaka hliníkovej konštrukcii majú tieto člny dve skvelé vlastnosti: sú odolné a zároveň dobre kĺžu po vodnej hladine. V člnoch je dostatok priestoru pre pasažierov a tiež pre odloženie rôznych drobností. Preto sú hliníkové člny veľmi obľúbené aj u rybárov. Oceníte tiež ich bezúdržbovosť a vysokú bezpečnosť plavby.

Čo potrebujete na kormidlovanie motorového člna pri chorvátskom pobreží

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že nafukovacie motorové člny sú hračka a nepotrebujú k ich riadeniu žiadne povolenie. V zahraničí sú pravidlá oveľa prísnejšie ako na slovenských vodných plochách. Na Slovensku je minimom  potrebným pre riadenia hliníkového alebo nafukovacieho člna s výkonnejším motorom kapitánsky kurz. Ak by ste vyhľadávali jachty na predaj a jednu si kúpili, museli by ste si spraviť kurz vyššej triedy. Pre kormidlovanie motorového člna pri chorvátskom pobreží potrebujete preukaz rozšíriť na medzinárodný variant. Okrem toho si budete musieť v Chorvátsku zakúpiť vinetku na lode. Touto vinetkou je nutné označiť každé plavidlo dlhšie ako 3 m a s motorom silnejším ako 5 kW. Nezabudnite ani na poistenie zodpovednosti za škody. Pri kontrole od vás bude vyžadovaný tiež zoznam cestujúcich. Posledným dokladom je preukázanie sa vlastníctvom plavidla alebo plnou mocou k jeho využívaniu. Bez všetkých menovaných potvrdení nezískate vinetku a nebudete môcť čln kormidlovať.