Úvod Zaujímavosti Rozvíjajte motorické zručnosti svojich detí. Maľovanie podľa čísel vám pomôže

Rozvíjajte motorické zručnosti svojich detí. Maľovanie podľa čísel vám pomôže

464
0
ZDIEĽAŤ
Maľovanie podľa čísel
Maľovanie podľa čísel

Aj keď sa jemná motorika dieťaťa vyvíja už od narodenia, mali by sme začať aktívne podporovať jej rozvoj najneskôr v predškolskom veku. Práve jemná motorika bude v budúcnosti rozhodovať nielen o tom, aké zručné bude naše dieťa, ale aj o tom, či bude správne hovoriť. Schopnosť čítať, písať a počítať nie je podmienená len inteligenciou, ale aj vyspelosťou hrubej a jemnej motoriky dieťaťa. Podobne aj schopnosť venovať sa umeniu. Nielen výtvarnému, ale aj hudbe. Bez šikovných prstov nie je možné kresliť, maľovať, ani hrať na hudobný nástroj.

Nepodceňujte jemnú motoriku u detí

Koordinácia ruka-oko, ktorá je jednou z jemných motorických zručností, je dôležitá pre neskorší rozvoj čitateľských schopností dieťaťa, ako aj pre schopnosť písať. Deti sa dnes venujú rôznym grafomotorickým cvičeniam už od batoliat. Na trhu existuje nespočetné množstvo pracovných listov na podporu rozvoja grafomotorických zručností pre deti od troch rokov až po mladší školský vek. To je výborné, ale deti sa po čase môžu začať nudiť. Preto je vhodné hľadať iné, pútavejšie aktivity, ktoré predškolákov zaujmú. Jednou z takýchto aktivít môže byť maľovanie podľa čísel.

Dnešné deti už veľmi skoro držia v rukách voskovky alebo pastelky, prípadne odvážnejšie mamičky nechávajú svoje ratolesti tvorivo vyvádzať s prstovými farbami. Už od troch rokov sedia deti s pastelkami nad papierovými maľovankami, maľujú vodou v špeciálnych maľovankách, alebo dokonca štetcom s vodovými, temperovými a akrylovými farbami. Od štyroch rokov je dieťa veľmi šikovné a vo veku piatich rokov sa nemusíte báť siahnuť s dieťaťom aj po farbách, ktoré nejdú umyť. Malí skúsení maliari, ktorí trávia niekoľko hodín denne s pastelkami, fixkami a inými farbami, sú často pozornejší ako my.

Zážitková tvorba nestačí

Hoci sa dnes teória zážitkovej tvorby u detí veľmi propaguje, nemala by byť jediným smerom, ktorým dieťa vedieme. Ak chceme rozvíjať nielen kreativitu, ale aj jemnú motoriku, sú stále vhodné výtvarné aktivity, ktoré vedú dieťa k opatrnosti a zvládnutiu spomínanej koordinácie ruka-oko. Deti, ktoré sa zaujímajú o maľovanie, však už vo veku piatich rokov vyfarbujú pomerne veľa a chcú viac. Je na nás, rodičoch, aby sme im našli vhodnú výtvarnú činnosť, ktorá ich posunie ďalej, aby do školy nastupovali s dokonale rozvinutou jemnou motorikou.Skvelou témou je maľovanie podľa čísel pre deti. Táto činnosť sa považuje za hobby pre dospelých. Ale zďaleka to tak nie je. Maľovanie podľa čísel posúva dieťa od klasických maľovaniek na vyššiu úroveň maľovania. Pracuje so štetcom, učí sa mať ľahkú ruku, ktorá ho dokonale pripravuje na písanie. Rozvíja koordináciu ruka-oko. Lepšie spozná farby, ale aj čísla. Rozvíja svoju schopnosť sústrediť sa, čo je veľmi dôležité pre školu. Učí sa tiež rozpoznávať umenie ako také a princípy maľby.

Využitie kresby a maľby pre rozvoj dieťaťa je preto potrebné na viacerých úrovniach

Pre deti do predškolského veku (vrátane) je kreslenie prostriedkom komunikácie. Preto sa uistite, že dieťa má vždy po ruke pastelky, voskovky, fixky, skicáre a papiere, ako aj lepidlo a nožnice. Je prirodzené, že dieťa využíva umenie na komunikáciu a vyrovnávanie sa so svojimi pocitmi – na vyjadrenie šťastia, túžob a na zmiernenie stresu alebo strachu.

Veďte deti k tomu, aby tvorili aj zážitkovo. To podporí najmä ich tvorivosť a udrží túžbu tvoriť. Deti sa často vzdávajú tvorby už v mladšom školskom veku, pretože začínajú mať na svoje výtvory vyššie nároky. Ak vidia, že nemôžu dosiahnuť to, čo chcú, prestanú sa uberať týmto smerom. Zážitková tvorba však vedie deti už od batoliat k tomu, že tvorba je o radosti, hre a tvorivosti bez zbytočnej snahy o dokonalosť.

Nakoniec využite tvorbu na rozvoj jemnej motoriky detí. Maľovanie obrázkov metódou čísel ich dokonale pripraví na školu už od predškolského veku. Rozvíja ich zmysel pre detail, pozornosť a motorické zručnosti, ale je aj dokonalou prípravou na čítanie, písanie a počítanie. Je tiež odrazovým mostíkom pre to, aby sa dieťa pozdejšie hlbšie zaujímalo o výtvarné umenie.

Maľovanie podľa čísel pomáha trénovať jemnú motoriku. Posilňuje malé svaly rúk, získavame presnosť a trénujeme mozog, posilňujeme koordináciu očí a pohyb veľkých svalov. Táto aktivita je užitočná v každom veku. Musí sa rozvíjať od raného detstva, posilňovať v predškolskom veku, udržiavať v dospelosti a opäť posilňovať v seniorskom veku. Preto je maľovanie podľa čísel ideálnou zábavou pre celú rodinu. To dieťa ešte viac motivuje. Koniec koncov, ruku na srdce, batoľatá a deti v predškolskom veku sa tešia z väčšiny činností, do ktorých ich zapájame.

Do maľovania podľa čísel sa môže zapojiť celá rodina. Prvýkrát si môžete spolu s dieťaťom vymaľovať obrázok spoločne. Predškolák si však ľahko poradí s vlastným maľovaním. Tak si namaľujte vlastný aj vy. Vytvorte spoločný darček pre babičku, dedka či súrodenca. Alebo ich do maľovania rovno zapojte. Prečo sa hodí maľovať podľa čísel pre seniorov? Motorické a kognitívne schopnosti seniorov sa vekom zhoršujú. Starí rodičia sa tak môžu hrať so svojimi vnúčatami a zároveň pracovať na sebe. Maľovanie podľa čísel pomáha seniorom a dokonca aj ľuďom po úrazoch alebo mŕtviciach. Vďaka tejto aktivite sa rýchlejšie dostanú do formy.

Ako si vybrať správny obraz podľa čísel v závislosti od veku?

Za e-shopom Zuty.sk, ktorý u nás doslova rozpútal mániu maľovania podľa čísel, stojí spoločnosť, ktorá je dnes najväčším výrobcom obrazov podľa čísel. V e-shope si môžete ľahko vybrať obrazy podľa náročnosti – od veľmi ľahkých, cez ľahké, stredne ťažké, zložité až po veľmi zložité. Pre dieťa si teda v ideálnom prípade vyberte z veľmi jednoduchých obrázkov. S pribúdajúcim vekom a skúsenosťami je možné vyberať zložitejšie obrazy. Deťmi samozrejme ocenia predovšetkým detské motívy. Tie sa v e-shope tiež ľahko vyberajú a nemusíte prechádzať celú ponuku e-shopu, ktorá je naozaj bohatá.

Veľmi jednoduché obrázky nemajú problém vymaľovať ani malé deti, ktoré ešte príliš neovládajú svoju motoriku a skôr im kupujeme obrázky na jej trénovanie. Plôšky, ktoré sa majú vymaľovať, sú väčšie a nevyžadujú si mimoriadne pevnú ruku. Aj tvary na maľovanie sú jednoduchšie a viac-menej rovnaké. Obrázky majú tiež menej farieb.

Medzi detskými motívmi sú obľúbené najmä rozprávkové postavičky, superhrdinovia, zvieratá a zábavné zvieratká. Obrázok si môžete nechať vyhotoviť aj podľa vlastnej fotografie. Aj to môže byť vo variante veľmi jednoduché. Pri maľovaní podľa čísel pre dospelých máte mimoriadne veľký výber motívu a zložitosti obrazu.

Najjednoduchšia cesta k ručne maľovanému obrazu

Prečo si jednoducho nekúpiť maliarsky stojan, plátno, štetce a nezačať maľovať? Počuli ste, čo všetko by ste si museli kúpiť? A za ďalšie, napadá vás, čo maľovať a ako začať? Väčšinou kvôli tomu s maľovaním ani nezačneme. Stáť alebo sedieť pred plátnom a maľovať však láka mnohých z nás. Oba vyššie uvedené problémy sa dajú vyriešiť maľovaním podľa čísel. Môžete si namaľovať ručne maľovaný obraz, ale nemusíte zisťovať, čo potrebujete na jeho namaľovanie, ani vymýšľať, čo namaľovať. Všetko si pripravíte na cestu. Stačí si vybrať obraz, ktorý sa vám páči, a ktorý by ste chceli namaľovať.

Obraz podľa čísel dostanete ako nenamaľované plátno. Je rozdelené na oblasti označené číslom. Číslo vám povie, akú farbu máte použiť na ktorú oblasť. Zvyčajne si môžete vybrať predtlač obrazu na plátno v dvoch rozmeroch: 40×50 cm a 80×100 cm. S predtlačeným obrazom získate aj kompletnú sadu farieb, štetcov a teraz aj lupu, ktorá je užitočná pri zložitejších obrazoch s detailmi. Spoločnosť Zuty sa môže pochváliť najvyššou kvalitou dodávaného plátna a skvelými farbami. Ide o akrylové farby, ktoré sú svetlostále, ručne maľovaný obrázok vydrží a vyzerá ako od profesionálneho umelca. Nemusíte sa obávať, že by farby nevystačili. Dôjdu vám nejaké? Alebo sa vám stane nehoda a vylejete ich? Neváhajte a napíšte si o ďalšie do Zuty.

Nepodceňujte maľovanie podľa čísel

Táto metóda je pokročilejšou metódou maľovaniek podľa čísel. Nemaľujeme pastelkami na papier, ale štetcom a akrylom na plátno. Pomáha nám pochopiť prácu maliara a samotné umelecké dielo. Dokonca aj slávny maliar, vedec a filozof, Leonardo da Vinci, používal túto metódu so svojimi študentmi umenia.

Metóda maľovania podľa čísel vám uľahčí maľovanie vlastného kvalitného obrazu. Maľovanie nie je len zábava. Zmierňuje stres, podporuje kognitívne funkcie, zlepšuje motorické zručnosti a v konečnom dôsledku zvyšuje naše sebavedomie.

Maľovanie podľa čísel ako darček

Zahltili sme sa zbytočnosťami a ďalšie už nechceme. Preto sú zážitkové darčeky veľkým hitom. Maľovanie podľa čísel môžete darovať aj ako zážitkový darček. Venujte balíček s predlohou obrazu, s farbami a štetcami. Ďalšou možnosťou je darovať už namaľovaný obraz podľa čísiel. Každý z úžasných motívov, ktoré Zuty.sk ponúka, je vhodný ako darček. Motívy môžete nájsť podľa náročnosti, veku i samotného motívu. Nájdete motívy vhodné nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Vyberiete si vhodný obrázok na maľovanie pre deti aj seniorov. Môžete však ísť ešte ďalej a venovať obraz podľa vlastnej fotografie.

Dokonca aj obraz podľa vlastnej fotografie môžete darovať nenamaľovaný, čím darujete nielen obraz, ale aj zážitok z jeho tvorby. Možno ho tiež namaľovať a venovať ako hotový obraz. Pri objednávke stačí vybrať možnosť vytvorenia obrazu na základe fotografie a elektronicky túto fotografiu vložiť. Tieto darčeky sú skvelé ako svadobný darček. Obľúbené sú spoločné fotografie partnerov a fotografie členov rodiny s deťmi alebo samotných detí, ako aj fotografie našich domácich miláčikov.