Úvod Zaujímavosti Práca z domu. Ako je možné, že ju ostatní zvládajú efektívne?

Práca z domu. Ako je možné, že ju ostatní zvládajú efektívne?

232
0
ZDIEĽAŤ

Niekto trávi na home office len pár dní v mesiaci, iní si svoju prácu nosia domov pravidelne. Nech patríte do akejkoľvek skupiny, určite ste sa už niekedy pri práci doma pristihli, že zrazu rozmýšľate nad tým, čo urobíte k večeri alebo kde je potrebné upratať. Urobili sme preto prieskum medzi živnostníkmi, ktorí pracujú z domu dlhodobo a môžu tak poradiť, ako si udržať pozornosť aj v nepracovnom prostredí a rozlúčiť sa s prokrastináciou raz a navždy.

TIP 1: Zariaďte si kútik, kde budete len pracovať

Niekto má v dome alebo v byte dostatok priestoru na to, aby si zariadil pracovňu ako samostatnú izbu, iní sa snažia vytvoriť si príjemný pracovný kútik, ktorý je súčasťou napríklad obývačky alebo spálne. Každá z možností má svoje výhody a nevýhody, v oboch prípadoch je ale dôležité si miesto dobre zariadiť podľa týchto pravidiel:

  • Stôl nestavajte chrbtom ku dverám, ale čelom alebo bokom. V prípade hluku prichádzajúceho z domu nebudete mať tendenciu sa neustále otáčať a kontrolovať, či niekto neprichádza.
  • Miesto vyberte tak, aby malo dostatok svetla, ale zároveň vám slnko nesvietilo priamo do počítača. Denné svetlo je pre prácu najpríjemnejšie, je preto vhodné stôl umiestniť blízko okna. Vyskúšajte ale, či vám svetlo nesvieti priamo na obrazovku, prípadne vybavte okno žalúziami.
  • Ideálne je mať od stola výhľad, ktorý vás nebude ani deprimovať (pohľad na biely múr), ani rozptýľovať a demotivovať (pohľad na gauč s televíziou). Ak staviate stôl k stene, umiestnite na ňu nástenku alebo nenápadný obrázok.
  • Pracovný stôl doplňte policami a organizérmi, ktoré vám umožnia mať po ruke rôzne dokumenty a kancelárske pomôcky.

TIP 2: Zariaďte si kútik či miestnosť rovnako ako kanceláriu

Aby ste sa cítili ako v práci, je dobré si zariadiť kútik pohodlne a príjemne, ale aj prakticky. Je dobré mať po ruke všetko možné vybavenie rovnako ako v kancelárii. Ak rozmýšľate, čo sa vám môže hodiť, pomôže vám náš zoznam:

  • Kancelársky nábytok: priestranný kancelársky stôl a ergonomická stolička, na ktorej sa vám bude pohodlne sedieť celý deň.
  • Elektronika: počítač alebo notebook môžete doplniť druhým monitorom, nezabudnite aj na klávesnicu a myš, s ktorou sa vám dobre pracuje.
  • Tlačiarenské a kopírovacie zariadenia: ak potrebujete raz za čas niečo tlačiť, kopírovať alebo skenovať, oceníte menšiu domácu multifunkčnú tlačiareň, ktorá nezaberie veľa miesta.
  • Kancelársky papier: nezabudnite aj na dostatočnú zásobu papiera, ktorý môžete využívať do tlačiarne aj na tvorbu poznámok.
  • Archivačné pomôcky: najčastejšie sa v domácich kanceláriách využívajú rôzne šanóny a iné usporiadače, vďaka ktorým sa vaše pracovné miesto nepremení na papierový chaos.
  • Kancelárske potreby: farebné zvýrazňovače, perá, štítky, sponky, zložky, poznámkové bločky a iné. Sortiment je naozaj široký a hoci ide väčšinou o drobné lacné predmety, ich prínos je pri práci neoceniteľný.

Všetko si môžete objednať na jednom mieste na webe officedepot.sk, či už potrebujete kvalitný stôl alebo papier do tlačiarne. Vďaka doručeniu do druhého dňa premeníte svoje pracovné miesto na profesionálne kancelárie počas jedného dopoludnia.

TIP 3: Stanovte si denný rytmus

Rutina je dôležitá a o to viac, keď v jednom priestore pracujete, oddychujete aj trávite čas s blízkymi. Za pomoci rôznych rituálov sa vám bude lepšie štruktúrovať deň a ľahšie sa namotivujete k práci. Napríklad ráno je dobré sa podobne ako pri odchode do kancelárie upraviť, prezliecť sa z pyžama, vyčistiť si zuby a naraňajkovať sa, až potom sadnúť za pracovný stôl. Obed si vždy pripravujte v podobnom čase, dovtedy sa nerozptyľujte a venujte sa práci. Pracovný deň môžete ukončovať napríklad upratovaním pracovného stola, vypnutím všetkej elektroniky a revíziou odvedenej práce. Môžete sa tiež prezliecť do iného oblečenia. Počas dňa sa snažte neodbiehať od svojich povinností. Ak vás okolité zvuky rozptyľujú, skúste sa odpojiť od okolitého prostredia napríklad použitím slúchadiel, do ktorých si pustíte nenápadnú (alebo naopak výraznú motivujúcu) hudbu.

TIP: Pokiaľ pri práci podliehate prokrastinácii a často kontrolujete rôzne weby a sociálne siete, skúste si nainštalovať aplikáciu StayFocusd.