Úvod Zaujímavosti Prečo dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako vybrať to správne?

Prečo dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako vybrať to správne?

228
0
ZDIEĽAŤ
Prečo dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako vybrať to správne?
Prečo dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako vybrať to správne?

Čo je odrážadlo?

Odrážadlo je v podstate typ bicykla, ktorý je zhotovený tak, aby na ňom mohli jazdiť deti už od jedného roka. Nemá pedále, retiazku, postranné kolieska a dieťa sa na ňom nemusí učiť šliapať. Na odrážadle sa dieťa naučí jazdiť úplne samo. Okrem toho, že jazda na odrážadle bude pre dieťa veľkou zábavou, naučia sa niekoľko základných zručností, ktoré neskôr využijú pri výučbe jazdy na bicykli.

Prečo dieťaťu zaobstarať odrážadlo

Okrem používaní odrážadlá na hru a zábavu, ponúkajú odrážadla nespočetné množstvo výhod pre zdravý vývoj a rozvoj dieťaťa.

Tu je niekoľko z nich:

 • Odrážadlo pomáha pri rozvoji koordinácie a rovnováhy tela
 • Prispieva k rozvoju pohybových zručností
 • Pomáha posilniť svaly, nohy a celkové držanie tela
 • Motivuje k pobytu na čerstvom vzduchu
 • Pomáhajú viesť k samostatnosti
 • Pomáhajú získať istotu pri chôdzi
 • Pri hrách si deti dokonca rozvíjajú aj kreativitu a predstavivosť

Z psychologického hľadiska, pomáhajú deťom osamostatniť sa, nebáť sa vyskúšať nové veci a učiť sa pri pádoch a chybách.

Tip: Viete, ako dopriať viac slobody svojim deťom?

Zručnosti, ktoré dieťa získa na odrážadle, môže neskôr využiť pri učení sa jazde na klasickom bicykli s pedálmi. Na odrážadle si každý chlapček aj dievčatko osvojí určité pohyby, prirodzene a intuitívne sa naučí rovnováhu a vďaka tomu sa vy, ako rodičia, vyhnete nutnosti kupovať v budúcnosti bicykel s postrannými kolieskami.

Od ktorého veku sú odrážadlá vhodné?

Od ktorého veku sú odrážadlá vhodné?
Od ktorého veku sú odrážadlá vhodné?

Začať sa učiť na odrážadlo je možné v podstate už od momentu, keď dieťa začne robiť prvé krôčiky. Pre toto obdobie sa však veľa odrážadiel nevyrába a z hľadiska veku je väčšina odrážadiel určených pre deti od 1 do 3 rokov. Pre najmenšie deti je to vhodná pomôcka práve v čase, keď začínajú chodiť. Kolesá im dodávajú stabilitu, dieťa sa odráža nohami a posilňuje ich. Odrážadlá pre deti od 1 roka majú často 3 až 4 kolesá a vodiacu tyč.

Tip: Detské odrážadlá pomáhajú zlepšovať rovnováhu a stabilitu pri jazdení na detských vozítkach.

Pre staršie dieťa, ktoré už dokáže sebaisto chodiť, sú vhodné odrážadlá v tvare bicykla bez pedálov a s 2-3 kolesami. Dvojročné dieťa síce ešte nie je pripravené na jazdu na bicykli, no dvojkolesové odrážadlo je skvelý spôsob, ako začať precvičovať.

I keď jazda na odrážadle nie je taká divoká ako na bicykli ani tu netreba zabúdať na bezpečnosť, preto odporúčame zaobstarať deťom bezpečnostnú prilbu.

Odrážadlo nie je len pre malé detičky a jazdu na ňom si užijú aj staršie deti, ktoré ešte nie sú pripravené na bicykel. Takéto odrážadlá sú určené pre deti od 3 – 6 rokov a veľkostne zodpovedajú väčšinou detským bicyklom, môžu mať nastaviteľné sedadlo a ich nosnosť sa pohybuje okolo 30 kg.

Tip: Viete, od ktorého veku môžete deťom zaobstarať kolobežky?

Hlavné kritériá

Veľkosť

Detské odrážadlá sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach. Keďže niektoré deti môžu byť menšie, iné zas vyššie, nebude stačiť len určenie podľa veku, ale aj od výšky dieťaťa. Pri odrážaní je dôležité, aby nohy dieťaťa dosiahli na zem celou plochou. Pri vybere vám odporúčame zmerať dieťa od rozkroku k zemi, keď stojí rozkročené.

Tento údaj porovnajte s údajmi o minimálnej výške nastavenia sedadla a podľa toho vyberte vhodnú veľkosť. Podľa veľkosti nájdete:

 • odrážadlá od 85 cm ( vek približne 18 až 20 mesiacov)
 • odrážadlá pre deti od 89 cm ( od 2 rokov)
 • odrážadlá od 98 do 100 cm ( vek približne 3 a pol roka a viac)

Hmotnosť

Pri kúpe sa tiež informujte o hmotnosti. Zvyčajne sa hmotnosť odrážadla pohybuje okolo 3-6 kg, závisí však od materiálu, z ktorého sú vyrobené aj veľkosti vozidla. Môžete nájsť aj odrážadlá, ktoré vážia iba 2 až 3 kilogramy. Takéto detské odrážadlá sú o niečo drahšie.

Nosnosť

Nosnosť odrážadla sa pohybuje od 25 do 75 kg. Toto rozpätie by malo v podstate vyhovovať všetkým deťom. Maximálnu nosnosť by ste však nemali prekračovať, aby nedošlo k poškodeniu jeho častí alebo skráteniu životnosti.

Na čo sa pri výbere zamerať?

Na čo sa pri výbere zamerať?

Kolesá

Čo sa týka kolies, môžete sa stretnúť s nafukovacími alebo s nenafukovacími kolesami. Oba typy majú svoje výhody i nevýhody. Nafukovacie kolesá dobre pružia v teréne a poskytujú možnosť rýchlejšej jazdy. Ich nevýhodou je, že sa daju prepichnúť, sú ťažšie a pridajú na hmotnosti odrážadla.

Nenafukovacie kolesá sú ľahšie a nemožno ich prepichnúť. K mínusom patrí fakt, že v teréne menej pružia. Pri niektorých modeloch máte dokonca možnosť po čase pneumatiky vymeniť.

Sedadlo

Sedadlo nie je dôležité len z hľadiska výšky, ale aj možnosti nastavenia, tvaru a komfortu. Sedadlo by malo byť dostatočne široké na to, aby dieťa na ňom dokázalo pohodlne sedieť a udržiavať rovnováhu. Sedadlo by malo byť z kvalitných materiálov. Sedadlo z plastu môže dieťa tlačiť, zvoľte teda modely, ktoré sú potiahnuté koženkou s polstrovaním.

Bezpečnosť

Na trhu nájdete odrážadlá rôznej kvality či materiálu, ktoré môžu vlastniť rôzne certifikáty a potvrdenia o bezpečnosti. Všetky dôležité informácie o maximálnej nosnosti a o vekovej skupine by mali byť vždy uvedené priamo na výrobku, na obale alebo v návode. Detské odrážadlo by nemalo mať žiadne ostré hrany ani ostré zakončenia, ktoré by mohli dieťaťu ublížiť. Nemali by z neho trčať žiadne drôty, vyčnievajúce rúrky ani tvrdé súčiastky.

Odrážadlo by malo byť vyrobené z materiálov, ktoré sú pre deti zdravotne neškodné a zároveň poskytujú pevnú a odolnú konštrukciu, ktorá zaistí dieťaťu stabilitu.

K dokonalej bezpečnosti prispejú aj bezpečnostné prvky, ktoré môžete v prípade potreby dokúpiť.

Tip: Viete, aké je najlepšie životné a úrazové poistenie pre deti?

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť je pri deťoch vždy prvoradá, a to platí aj v prípade odrážadla. To by malo mať hladký povrch bez ostrých hrán, odkrytých skrutiek či hrotov. Z hľadiska bezpečnosti sa môžete zamerať aj na ďalšie kritériá a doplnky.

Prilba

Prilba chráni dieťa pred nárazom hlavy v prípade pádu. Odporúčame, aby dieťa malo vždy pri jazde na odrážadle nasadenú helmu, ktorá mu dobre sedí, nie je mu veľká a neposúva sa.

Chrániče

Chrániče na lakte a kolena nie sú nevyhnutnosťou, no sú vhodnou pomôckou najmä pre začínajúcich jazdcov, ktoré pri páde pomôžu predísť zraneniam.

Reflexné prvky a odrazové sklíčko

Tieto pomôcky by ste určite nemali zanedbať, ak sa dieťa hráva v exteriéri. Nezáleží na tom, či jazdí pri dennom svetle alebo za tmy – reflexné prvky zvyšujú šancu, že bude včas spozorované.

Tip: Ako naučiť deti bezpečnosti v doprave?

Brzdy

Brzdy nie sú súčasťou každého odrážadla, pretože dieťa dokáže prirodzene zabrzdiť aj nohami. Ak však odrážadlo používa dieťa v exteriéri, je vhodné pouvažovať nad kúpou odrážadla s brzdou, pripadne brzdu dokúpiť a nainštalovať.

Obuv

Dieťa sa na odrážadle nielen odráža, ale aj brzdí. Dôležitá je preto kvalitná obuv. Pri výbere sa zamerajte na modely s posilnenou gumovou špičkou.

Bezpečnostný certifikát

Ak sa chcete uistiť, že odrážadlo je kvalitné, má pevnú konštrukciu a spĺňa bezpečnostné požiadavky, zvoľte model s bezpečnostným certifikátom a s označením, že výrobok je v súlade s európskymi bezpečnostnými normami (EN 71-1).

Materiál

Na výrobu konštrukcie odrážadiel sa najčastejšie používajú tri materiály.

Drevo

Dizajnovo zaujímavé sú drevené odrážadlá. Drevené odrážadlá vyzerajú veľmi pekne, ich spracovania je krásne a štýlové, no často majú obmedzené možnosti nastaviteľnosti výšky sedadla a riadidiel. Drevo ako prírodný materiál rýchlejšie podlieha opotrebovaniu najmä vtedy, ak sa často používa vo vlhkom prostredí. Používanie dreveného odrážadla by sa malo obmedziť na interiér alebo v exteriéri za vhodného počasia.

Plast

Plastové odrážadlá sú vždy lacnejšou, no menej spoľahlivou alternatívnou. Ľahko sa môže stať, že dôjde k opotrebeniu alebo k poškodeniu. Výhodou je ich nízka hmotnosť.

Kov

Najžiadanejším materiálom je pravdepodobne kov. Je to odolný a trvácny materiál vhodný do interiéru aj exteriéru. Kovové odrážadlá sa vyrábajú z ocele, hliníka alebo iných ľahkých zliatin, vďaka čomu sú aj ľahké. Väčšinou sú nastaviteľné, ľahko sa ovládajú a v prípade potreby sa dajú opraviť aj bežnom servise bicyklov.

Príslušenstvo k odrážadlám

Príslušenstvo k odrážadlám

Pri kúpe odrážadla sa ešte môžete stretnúť doplnkami a výbavou navyše. Môže to byť:

 • prilb
 • cyklistické rukavice
 • chrániče a ochranné návleky na topánky
 • zvonček
 • taška alebo košík
 • fľaše na vodu a nápoje
 • rôzne hry, samolepky, skladačky, svetielka a gombíky so zvukovými efektmi
 • reflexné prvky, reflexné prúžky, reflexná vesta
 • vodiaca tyč a iné.

Detské odrážadlo je skvelým pomocníkom, na ktorom sa dieťa môže naučiť niekoľko zručností a zároveň sa na ňom aj zabaví. Pri výbere si porovnajte vyššie uvedené parametre, vyberajte podľa veľkosti, možnosti nastavenia, hmotnosti a nosnosti. A nezabudnite si porovnať aj materiál, sedadlá a kolesá.

Na trhu je možné nájsť mnoho dizajnov odrážadiel, v rôznych cenových rozpätiach. Dôležitá je tiež bezpečnosť výrobku. Vždy skontrolujte údaje o certifikácii ako aj prekrytie všetkých vyčnievajúcich prvkov.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting