Úvod Zaujímavosti Prevencia voči kunám na povale – ako im zabrániť vstupu do domu

Prevencia voči kunám na povale – ako im zabrániť vstupu do domu

214
0
ZDIEĽAŤ
Prevencia voči kunám na povale – ako im zabrániť vstupu do domu
Prevencia voči kunám na povale – ako im zabrániť vstupu do domu

Ak žijete v oblasti vyššieho výskytu kún, je pravdepodobné, že sa skôr alebo neskôr zjavia aj vo vašej pivnici a na povale. Zabezpečenie vášho domova pred vniknutím kún je dôležitým krokom v udržiavaní bezpečného a hygienického prostredia. Kuny môžu spôsobiť škody na elektrických inštaláciách, izolácii a môžu byť nositeľmi rôznych ochorení. Aby ste predišli týmto nepríjemnostiam, preventívne vykonajte niekoľko krokov, ktoré kunám zabránia na váš pozemok vstúpiť.

Zatvorte pred kunami dvere

Zatvoriť pred kunami dvere znamená, že utesníte všetky otvory, cez ktoré by sa mohli na povalu dostať. Kuny dobre skáču a sú tiež obratnými zvieratami, nerobí im problém vyliezť po odkvapovej rúre cez malú štrbinu až na pod krovy strechy. Kuna má naozaj schopnosť preniknúť do najmenších štrbín a otvorov. Preto je kľúčové dôkladne utesniť všetky priestory, cez ktoré by mohla do interiéru vniknúť. Skontrolujte okná, dvere, strešné okná a iné otvory a v prípade potreby ich zatvorte alebo zatlačte tesniacimi materiálmi. Osvedčeným riešením sú gumové tesnenia, ktoré odolávajú vonkajším vplyvom.

Vstupy do domu ako sú dvere a okná, by mali byť dobre zabezpečené. Tento postup vám pomôže sa chrániť nielen pred kunami, ale aj pred inými nepovolanými hosťami. Nenechávajte pred dverami potravu pre psov či mačky, ktorá by mohla kunu prilákať. Práve jedlo a teplo tieto zvieratá lákajú k tomu, aby sa sťahovali z prírody do ľudských obydlí. Starajte sa tiež dobre o záhradu, zastrihávajte stromy a kríky, aby z ich korún nedokázala kuna skočiť na strechu.

Nastražte na kuny elektrické odpudzovače

Všetky uvedené preventívne kroky spolu s elektrickým odpudzovačom sú zárukou, že kunu na povale nikdy neobjavíte. Najúčinnejšie sú odpudzovače na kuny, ktoré vysielajú ultrazvukové signály. Ultrazvukové odpudzovače na kuny sú elektronické zariadenia navrhnuté tak, aby odháňali kuny a iné škodce z okolia. Ich fungovanie je založené na využití vysokofrekvenčných zvukových vĺn, ktoré sú neškodné pre ľudské ucho, ale nepríjemné a rušivé pre kuny a hlodavce.

Tieto zariadenia generujú ultrazvukové vlny, čo znamená, že majú frekvenciu nad hranicou ľudského sluchu (nad 20 kHz). Zvuky týchto frekvencií sú všeobecne nečujné pre ľudské ucho, čo umožňuje ich použitie v postihnutej oblasti bez toho, aby rušili obyvateľov domu. Zvuky vytvárané ultrazvukovými odpudzovačmi sú síce nepríjemné pre škodce, ale neškodné pre ľudí i domáce zvieratá. Prístroje v závislosti od modelu zariadenia je možné použiť v interiéri i exteriéri.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter