Úvod Zaujímavosti Rodinná investícia do zlata – oplatí sa?

Rodinná investícia do zlata – oplatí sa?

134
0
ZDIEĽAŤ
Rodinná investícia do zlata - oplatí sa?

Najkujnejší z kovov – zlato, sa v posledných rokoch opäť dostáva do popredia, a to vďaka rastúcim výnosom dlhopisov. No každá minca, aj tá zlatá, má vždy dve strany. Zlato ako všetky ostatné investície so sebou nesie výnosy, ale aj riziká.

Ak ste sa rozhodli investovať do zlata, úspešnosť tohto kroku bude závisieť od toho, aké sú vaše ciele, časový horizont, ale aj vaša investičná stratégia. Ak vás však myšlienka investovania do zlata už dlhšiu dobu neopúšťa, poďte si s nami zrekapitulovať riziká aj výhody tohto rozhodnutia.

Nevýhody investovania do zlata

Áno, aj investovanie do fyzického zlata môže byť riskantné a nesie so sebou určité nevýhody, tak ako v prípade všetkých investícií. Medzi najvýraznejšie patria:

 • Návratnosť fyzického zlata môže byť nízka. Ak si kúpite napríklad zlaté šperky, nemusíte pri ich predaji zarobiť toľko, koľko ste zaplatili pri ich kúpe.
 • Bezpečné skladovanie fyzického zlata môže byť náročné, ak ho budete uchovávať doma, môžu vás sprevádzať neustále obavy z rizika krádeže. Preto sa odporúča uchovávať ho v bankách.
 • Likvidita fyzického zlata, teda premena na hotovosť je pomerne oveľa nižšia ako pri cenných papieroch naviazaných na zlato.
 • Fyzické zlato sa nestane pasívnym, resp. stálym zdrojom vášho príjmu. Neprináša pravidelný výnos, ako napríklad akcie či dlhopisy.

Prečo investovať do zlata?

Tu sú hlavné dôvody, prečo sa investovanie do zlata a zlatých investičných mincí oplatí:

Cenová stabilita

V porovnaní s inými investíciami je cena zlata na trhu pomerne stabilná a ani počas krízy neklesá. V skutočnosti vždy, keď dôjde ku kríze na finančnom trhu, ľudia sa obrátia k investíciám do zlata a ceny majú tendenciu rýchlo stúpať.

Zlato diverzifikuje vaše portfólio

Aj keď investovanie na akciovom trhu a do nehnuteľností môže poskytnúť dobré výnosy, z dlhodobého hľadiska so sebou prináša množstvo rizík a nikdy by ste nemali investovať všetky svoje úspory iba do jednej veci.

Ideálne je vyvážiť vaše portfólio nákupom iných investícií, napríklad zlatom. Keďže sadzby zlata neklesajú tak drasticky, vaša investícia bude z dlhodobého hľadiska chránená. Toto je jednoduchý spôsob, ako diverzifikovať vaše riziko aj portfólio.

Môže chrániť pred inflačnými rizikami

Ak ste sa rozhodli ponoriť do investičných vôd, je potrebné pochopiť jednu kľúčovú vec. Kvôli pôsobeniu inflácie peniaze v priebehu rokov strácajú svoju hodnotu. Vzhľadom na tento faktor by ste nikdy nemali mať svoje investície v hotovosti.

Namiesto toho môžete skúsiť investovať do zlata alebo iných bezpečnejších aktív, ktoré vás ochránia pred rizikami inflácie. Ak sa chcete dozvedieť o dnešnej cene zlata z trhu, môžete využiť online portály, ktoré poskytujú informácie o takýchto komoditách.

Ľahko sa nakupuje aj predáva na trhu

Fyzické zlato ľahko kúpite v kamenných, ale aj v online obchodoch. Je však rozumné kupovať ich od dôveryhodných dodávateľov, výrobcov a minciarní, ktoré vám poskytnú záručný list na produkt o jeho pravosti.

Najväčšou výhodou nákupu z overených zdrojov je, že získate originálnu kvalitu bez akéhokoľvek rizika. Pamätajte, že zlato je žiadané a nemusíte sa obávať likvidácie. Keď ich predáte okamžite, získate hotovosť.

Tip: Nie ste si vo svete investovania stále istí? Pozrite sa na sprievodca investovaním pre začiatočníkov.

Nevyžaduje si veľkú údržbu

Najlepšie na investovaní do zlata je, že si nevyžaduje žiadnu údržbu z vašej strany a môžete ho ľahko uchovávať na bezpečnom mieste aj stovky rokov. Predstavte si, že ste investovali do nehnuteľností, ktoré musíte pravidelne udržiavať v dobrom stave, čo vyžaduje nemalé investície. To v prípade zlata neplatí.

Spôsoby investície do zlata

Investovať do zlata môžete niekoľkými spôsobmi:

 • investičné zlato (mince alebo tehličky)
 • akcie spoločností, ktoré ťažia zlato
 • prostredníctvom ETF fondov

Investícia pre každého

Zlaté mince a prúty sú dostupné pre každého a vôbec nezáleží na tom, či kupujete fyzické zlato alebo akcie ťažobných firiem. Na úplný začiatok vám postačí aj niekoľko desiatok eur.

Ako môže byť investovanie do zlata prospešné pre vaše deti a rodinu?

Ak ste rodič, pravdepodobne budete chcieť nájsť najlepší spôsob, ako zabezpečiť vašim deťom finančnú budúcnosť. Prvým a základným bodom, ako tak urobiť, je poskytnúť im finančné vzdelanie a začať budovať rezervy už v rannom štádiu ich života.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo drahé kovy, zlato a certifikované overené výrobky môžu na tejto ceste hrať dôležitú úlohu.

Fyzické zlato je investícia pre generácie

Jednou z hlavných výhod fyzického zlata je jeho trvanlivosť, a to po finančnej aj fyzickej stránke. Po prvé, na rozdiel od niektorých iných foriem investícií, ako sú nehnuteľnosti, zlato sa nemusí nijako špeciálne udržiavať (okrem skladovania) a nestráca hodnotu kvôli fyzickému stavu.

Po druhé, história ukázala, že zlato dokáže odolať takmer všetkým výkyvom na trhu a aj keď jeho hodnota klesne, s najväčšou pravdepodobnosťou sa v určitom bode opäť vráti nahor.

Vedeli ste, že…

…hodnota zlata v histórii nikdy neklesla na nulu? Čiastočne aj preto, že ide o nezničiteľnú a vzácnu komoditu, ktorá sa vo veľkej miere používa na celom svete.

Zlato chráni pred infláciou

Ďalšia vec, vďaka ktorej sú zlaté úspory také výhodné je, že na rozdiel od bankových úspor, je tento kov odolný voči znehodnoteniu papierových peňazí spôsobených infláciou. Inými slovami – zlato nestráca svoju hodnotu, ako sa to deje u papierových peňazí. Vysvetlenie je celkom jednoduché: neobmedzená tlač peňazí znehodnocuje meny, zatiaľ čo zlato nemožno vytlačiť ani vytvoriť zo vzduchu, čo mu dáva neskutočnú hodnotu.

Hodnota zlata je uznávaná na celom svete

Ďalším veľmi dôležitým dôvodom na investovanie do zlata pre vaše deti je, že jeho hodnota je uznávaná prakticky v každej krajine sveta. So zlatom sa obchoduje takmer vo všetkých krajinách, kedykoľvek a kdekoľvek.

Na čo treba pamätať pri nákupe zlata pre vaše deti?

Ako každá iná forma investície, aj zlato si vyžaduje určité plánovanie a prípravu. Ak majú vaše deti to šťastie, že získajú hromadu zlata ako dedičstvo, zvážte nasledovné veci, kým im ho odovzdáte.

Uistite sa, že ste si vybrali správny zlatý produkt

Ako sme spomínali, existujú rôzne druhy investičného zlata – fyzické zlato a zlato obchodované na burze.

Aj keď sa papierové zlato môže zdať ako pohodlný spôsob investovania do zlata, môže so sebou niesť určité riziká. ETF fondy sú náchylnejšie na riziká. Vaše zlato drží finančná spoločnosť, na ktorú sa musíte spoľahnúť pri správe vašej investície.

Spoločnosť alebo broker zodpovedný za vaše ETF fondy by mohol skrachovať alebo zlyhať pri plnení svojich záväzkov, čo by negatívne ovplyvnilo stav vášho portfólia. Na druhej strane fyzické zlato nemôže zbankrotovať a bude patriť len vám a vašej rodine, čo z neho robí bezpečnejšiu dlhodobú investíciu na budovanie bohatstva pre vaše deti.

Zamyslite sa nad nákupom a výberom zlata

Ak sa rozhodnete kúpiť fyzické zlato, máte na zváženie nasledujúce možnosti:

 • Zlaté tehličky
 • Zlaté mince

Neviete sa rozhodnúť, čo kúpiť svojim deťom ako darček – zlaté tehličky alebo zlaté mince? Kombinácia oboch by mohla byť dobrou voľbou, ak chcete, aby ťažili z potenciálneho budúceho rastu ceny zlata.

Kam so zlatom?

Pred nákupom fyzického zlata pre svoje deti nezabudnite myslieť na to, kam ho uložíte. Aký by bol pre nich najpohodlnejší spôsob uskladnenia? V zásade máte dve možnosti:

 • Mať zlato doma.
 • Uložiť ho do bezpečnostnej schránky, resp. trezora banky.

Ak si vyberiete domáce úložisko, budete sa musieť postarať o to, aby ste ho uschovali na naozaj bezpečné miesto a uchránili ho pred krádežou. To je dôvod, prečo môže byť výber úložiska tretej strany lepšou voľbou, pretože vám poskytne výhodu ochrany aj poistenia.

Čo ovplyvňuje cenu zlata?

Na cenu zlata má vplyv ponuka a dopyt. Objem ťažby a dopyt po zlate sú však iba jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú vývoj cien. Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť cenu zlata:

 • Nízke úrokové sadzby
 • Oslabujúci sa americký dolár zvyšuje cenu zlata
 • Nestabilita, inflácia a finančné krízy zvyšujú dopyt po zlate, a tým rastie aj jeho cena
 • Prírodné katastrofy

Spravidla cena zlata rastie, keď je neistota alebo negativita v iných oblastiach trhu (ako sú akcie, cenné papiere a dlhopisy alebo ekonomika vo všeobecnosti) a klesá, keď je rast v týchto oblastiach silný. Hodnota zlata má však skôr rastúci charakter.

Môže vás zaujímať: Poznáte históriu cenných papierov?

Ako investovať do zlata?

Máte rôzne možnosti investovania do zlata. Do fyzického zlata môžete investovať nákupom zlatých mincí, tehál, zlatých prútov, ako aj zlatých šperkov.

Okrem fyzického zlata je tiež možné investovať do akcií a stále populárnejších ETF fondov zameraných na zlato.

Investičné zlato

Investičné zlato, teda tehličky a mince môžete vlastniť fyzicky a na začiatok k tomu nepotrebujete veľké množstvo peňazí. Môžete investovať toľko, koľko vám to váš rozpočet dovoľuje a postupne si tak vytvárať finančnú rezervu, ktorá nebude podliehat inflácii tak, ako peniaze.

Treba však zohľadniť ďalšie náklady na skladovanie a poistenie.

ETF fondy

Ak nechcete zlato vlastniť fyzicky, môžete investovať do akcií alebo ETF fondov spoločností, ktoré majú niečo spoločné s touto komoditou, teda do tých, ktoré zlato ťažia a predávajú. Akcie tak môžete obchodovať na burzách aj z pohodlia domova prostredníctvom online brokera. Za skladovanie a poistenie platiť netreba, resp. budete musieť zaplatiť poplatky za nákup alebo predaj.

Na druhej strane môže byť takéto investovanie výnosné, pretože vyššia predajná cena zlata znamená vyššie príjmy pre spoločnosť a vyšší výnos pre vás. Medzi najpopulárnejšie ETF fondy so zameraním na ťažbu zlata patria SPDR Gold Shares či iShares Gold Trust.

V súčasnosti hodnota zlata výrazne rastie, najmä kvôli ekonomickej kríze a ňou spojenej inflácii. Práve preto môže byť ten správny čas na jeho kúpu.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista