Úvod domácnosť a bývanie Ako si zariadiť funkčnú a útulnú obývačku vo vašom obľúbenom štýle?

Ako si zariadiť funkčnú a útulnú obývačku vo vašom obľúbenom štýle?

112
0
ZDIEĽAŤ
Ako si zariadiť funkčnú a útulnú obývačku vo vašom obľúbenom štýle?

Obývačka je živým centrom domácnosti – miestom, kde sa členovia rodiny stretávajú, relaxujú, zabávajú, zhadzujú stres z uplynulého dňa, ale aj vítajú vzácne návštevy. Niet divu, že na ňu kladieme vysoké nároky, chceme aby nás dokonale reprezentovala a zároveň, aby sme sa v nej cítili dobre, domácky. Obývačku snov by chcel mať jednoducho každý.

Chcete si vytvoriť z vašej obývačky moderný priestor, ktorý bude štýlový, netradičný, a pritom útulný a pohodlný? Nie je to nič neuskutočniteľné. Prijmite naše pozvanie na realizovanie tohto sna.

Nasledujúce riadky budú vaším sprievodcom pri zariaďovaní ideálnej obývačky – od štýlu, rozmiestnenia nábytku až po textúry, vzory, osvetlenie či pár tipov na naozaj netradičné riešenie tohto dôležitého priestoru domácnosti.

Zvoľte si štýl pre vašu obývačku

Či už chcete svoju obývačku iba „refrešnúť” a vniesť do nej žiadané zmeny, alebo začínate celkom od nuly, navrhnúť si obývačku svojich snov je vzrušujúca, ale aj náročná úloha. Kde teda začať? Určite pri štýle.

Na začiatku jednoducho musíte mať víziu, ako by mala vaša vysnívaná obývačka vyzerať. Výber celkového štýlu nie je totiž len o snívaní. Ak máte vyjasnený dizajn, budú sa od toho ľahko a jasne odvíjať aj ďalšie kroky – výber nábytku, farieb, dekorácií atď.

Preto si štýl definujte určite skôr, než začnete míňať peniaze na drahé kusy nábytku či vychytených dekoratérov. Neznamená to, že sa musíte držať len jedného štýlu, váš priestor určite znesie vkusné prelínanie aj dvoch štýlov, ak to má význam a bude to ladiť. No vybrať si treba. Samozrejme, nezabudnite, že štýl obývačky by mal byť v súlade so zvyškom vašej domácnosti.

Obľúbené štýly obývačiek:

Tradičný štýl – elegancia, sofistikovanosť, až prepych, základné prvky čerpajú z 18. a 19. storočia, precízne vypracovaný nábytok, akcent na útulnosť, dominujú oblé tvary, teplé farby, z materiálov drevo, určite v ňom vynikne napríklad elegantný poctivý dubový nábytok.

Súčasný štýl – nemusí znamenať to isté, čo moderný, charakterizuje ho to, že ide o dizajn vytvorený v tomto čase, no neustále sa meniaci, flexibilný, môže byť kombináciou tradičného, moderného a rustikálneho štýlu; kombinácia tmavých a teplých odtieňov, skôr jednoduché tvary a línie, otvorené priestory, veľa vzorov na textíliách, veľké okná aj dvere, prevláda drevo.

Moderný štýl – vznikol v 19. storočí, vyznačuje sa jednoduchosťou, funkčnosťou, s prvkami minimalizmu, široká paleta farieb (základom sú biela a svetlé odtiene), z materiálov sa objavuje aj sklo a kov, dominujú rovné línie, dovolená je aj určitá asymetria v tvaroch, je opakom prezdobenosti, nevyžaduje príliš veľa textúr a vzorov.

Vidiecky štýl – uvoľnený, s dôrazom na hrejivú domácku intímnu atmosféru, preferuje sa jednoduchosť, nedokonalosť, prírodnosť, nábytok s patinou a kusom histórie, vintage kúsky, teplé farebné odtiene, prírodné vzory a textúry, voľnosť a vzdušnosť priestoru, hlavným účelom je relax a pohoda, veľa dreva, kamenné materiály, vítaný je kozub.

Stredomorský štýl – dominuje mu ľahká a vzdušná, pozitívna atmosféra, veľa slnka, jasné farby, dlažba na podlahe v tóne terracotty, piesku či iných zemitých odtieňoch, z ďalších farieb sú typické tóny modrej (najmä námorníckej a azúrovej), ale aj levanduľovej, žltej; veselé tapety a vzory, veľké okná, rustikálne prvky, silná inšpirácia prírodou, veľa kvetov a zelene.

Scandi štýl – tento dizajn, ktorý vznikol v 30. rokoch minulého storočia má prvky modernizmu, funkčnosti, jednoduchosti; všadeprítomná príroda, čisté tvary a línie, funkčnosť sa spája s útulnosťou, preferuje trendy ekologickosti a udržateľnosti, z materiálov dominuje drevo, kov, naturálne farebné odtiene, veľa svetla a vzdušnosti ako potecha počas dlhých zimných večerov, bonusom môžu byť kúsky starožitného nábytku, ktorý vynikne v každej obývačke v škandinávskom štýle.

Ázijský štýl – akcentuje rovnováhu, pokoj, poriadok; čisté, nezapratané priestory, kde má všetko svoje miesto, farebné odtiene môžu byť aj dramatickejšieho nádychu, možno kombinovať napríklad krémové, oranžové či žlté s čiernou a výrazne červenou, nábytok nižší, držiaci sa pri zemi, tak ako celá koncepcia; zatiaľčo čínsky štýl povoľuje bohaté dekorácie, japonský je striedmy a strohejší, často sa využívajú kvetinové motívy, vzory na stenách, prírodné prvky, typické sú nízke čajové stolíky.

Industriálny štýl – vyznačuje sa tzv. surovým, až nedokončeným vzhľadom, prevažujú kovové a drevené povrchy, vintage či priemyselné kúsky a dekorácie, často odhalené kúsky muriva, tlmené odtiene hnedej, sivej, medenej; rôzne unikátne kúsky, ktoré vôbec nemusia byť funkčné.

Provensálsky štýl – dizajn, ktorý vznikol v južnom Francúzsku zosobňuje prirodzenosť snúbenú s honosnosťou, útulnosť s luxusom, vyznačuje sa rustikálnymi prvkami, farby slnečného leta sa prelínajú s odtieňmi modrej oblohy a levanduľovej lúky; pastelové farby, elegancia, veľa svetla, provensálskej obývačke majú dominovať originálne starožitné kúsky, masívny konferenčný stolík v štýle Provence bude jednoznačnou pýchou vášho priestoru.

Premyslite si usporiadanie obývačky

Ešte predtým, ako sa budete venovať jednotlivým detailom, farbám, kusom nábytku, naplánujte si priestorové usporiadanie vašej obývačky. To súvisí s tým, aby ste vedeli, ako chcete obývačku využívať, na čo má rodine slúžiť.

Bude to predovšetkým miesto na odpočinok s knihou v ruke a zasneným pohľadom z okna? Alebo bude slúžiť na spoločné rodinné sledovanie televízie či živé priateľské stretnutia a návštevy? Či bude vaša obývačka skôr pracovňou alebo herňou? Podľa odpovede si rozvrhnite jej usporiadanie.

Ak máte dostatok priestoru, rozdeľte si ju veľkoryso na zóny: Vytvorte si v nej útulný priestor na leňošenie pri televízii, zákutie na chvíľky s knihou aj pohodlný pracovný priestor na sústredenie. Oddeľte jednotlivé priestory dôvtipne pomocou nábytku. Ako „stena” môže poslúžiť aj chrbát sedačky.

V menšom priestore na vytvorenie zón využite malé detaily, ako napríklad koberce či rôzne úrovne osvetlenia. Ak máte k dispozícii malý priestor, dobre si premyslite, aby ste doňho umiestnili iba tie kúsky, ktoré naozaj potrebujete. Nechcite doňho vtesnať príliš veľa nábytku, aby ste si vytvorili naozaj útulnú obývačku, kde je veľa vzduchu, priestoru a nie je všetko natlačené pri stenách.

Vyberte vhodný nábytok do obývačky

Keď už viete, v akom štýle má byť vaša obývačka a premysleli ste si jej usporiadanie, prichádza to najzábavnejšie – samotné zariaďovanie nábytkom. Jednotlivé kusy nábytku budú pravdepodobne tou najnákladnejšou aj najviac dominantnou položkou tohto priestoru.

Obývačka je intenzívne využívaný priestor všetkých členov rodiny, ktorý môže zažiť mnoho nehôd, škôd a opotrebovania. Na to treba myslieť aj pri výbere nábytku. To platí najmä o pohovkách, gaučoch, kreslách, ktoré budú asi najviac používané kusy obývačky, a tak by mali byť v najvyššej kvalite, pokiaľ vám to rozpočet dovoľuje. To isté platí aj pri ich štýle – preferujte trvácnosť a nadčasovosť nad senzačným trendom, ktorý rýchlo odozneje.

Pri rozhodovaní o tvare a štýle nábytku vám veľa napovie aj veľkosť obývačky. Pri veľkých priestoroch sú možnosti takmer neobmedzené a vašej obývačke môže kraľovať veľkorysá televízna stena zahŕňajúca dostatočný úložný priestor nielen pre televízor, DVD, či set top box, ale aj pre iné kúsky, ktoré túžite v obývačke vystaviť. Súčasťou televíznej steny môže byť stolík, komoda, police aj vitrína s presklenými dverami.

Farby v obývačke

Farebné ladenie obývačky je celkom na vás, neexistuje žiadna univerzálna pravda o ideálnej či nevhodnej farby pre tento priestor. Určite však platí, že pri menších obývačkách je lepšie voliť neutrálne tóny, ktoré priestor opticky zväčšia. Dominujúcou bielou v tomto prípade nič nepokazíte. Biela pôsobí sviežo, ucelene, otvára a presvetľuje priestor.

Ak máte väčší priestor, nemusíte byť pri výbere farieb takí opatrní. Je však dobré riadiť sa množstvom prirodzeného svetla v obývačke. Južné a západné miestnosti pôsobia teplo a jasne a bude ich ľahké skombinovať tak s teplejšími tónmi, ako aj s chladnejšími, čím dosiahnete zaujímavý kontrast.

Severné a východné obývačky pôsobia chladnejšie, preto by im určite prospelo teplé farebné spektrum pre prívetivejšiu atmosféru, napríklad krémové, béžové či broskyňové alebo jemne ružové odtiene.

Obývacia izba je miestom stretávania sa a intenzívneho spoločenského života, preto si zvoľte takú farebnú schému, ktorá bude vyhovovať vášmu životnému štýlu, temperamentu, záľubám. Ak vás zaujímajú trendy, od roku 2021 dizajnéri zaznamenávajú obľubu najmä slnečných a veselých farieb v obývačkách. Tie sú dobre kombinovateľné napríklad s rustikálnymi textúrami a prírodnými materiálmi.

Tvary, vzory, textúry

Okrem samotného nábytku a jeho farieb dodajú charakter vašej obývačke aj také dôležité detaily ako vzory na materiáloch, stenách, textúry, tvary nábytkov. Ako ponechať tento dôležitý priestor domácnosti pohodlný a zároveň štýlový? Tu je niekoľko tipov a inšpirácií:

  • Ak máte menšiu obývačku a milujete tapety, pokojne do toho choďte, no zvoľte skôr väčšie a vzdušnejšie vzory, tie menšie by boli už tak dosť malý priestor ešte pohltiť, naopak – husté drobnejšie vzory zvoľte do väčšieho priestoru
  • Zvislé pruhy na tapete dokážu miestnosť opticky rozšíriť, vertikálne zas dodajú výšku
  • Do obývačiek v rustikálnom štýle, najmä na vidieku či na chalupe si pokojne zvoľte na stenu aj dlažbu, táto voľba nestarne a je stále populárnejšia
  • Nebojte sa vo vašej obývačke kombinovať viaceré textúry a materiály: ľan so zamatom, koža s vlnou – to všetko je v trende
  • Vyberajte si také textúry a materiály, ktoré dodajú vašej obývačke nielen funkčnosť, ale sú aj príjemné na dotyk, pohladia vaše zmysly a vytvoria útulnú atmosféru

Tip: Materiály a textúry hrajú prím aj pri zariaďovaní útulnej spálne. Viete ako na to?

  • Čo sa týka tvarov, opäť sú v móde honosné krivky, oblé mäkké tvary nábytku, upúšťa sa od prísnych rovných línií; prináša to uvoľnený pocit, zjemňuje priestor a dá sa vytvoriť zaujímavý kontrast s materiálmi ako mosadz či dokonca betón
  • Použite oblúky aj na dverách, oknách či strope ako trendy architektonický prvok

Koberce

Nepodceňujte silu koberca. Dokáže dotvoriť atmosféru obývačky, dodať jej definíciu a „osobnosť”. Pri jeho výbere sa zamerajte predovšetkým na podlahu.

Ak máte minimalistickú modernú podlahu, zjemnite ju niečím s hlbokým vlasom, napríklad berberským kobercom. Ak máte parkety, ktoré samé o sebe sú silným dizajnovým prvkom, dolaďte ich zas nenápadnejším kobercom.

Premýšľajte, čo bude na koberci stáť. Bude nábytok ladiť farebne, štýlovo, materiálom? Bude v strede vašej obývačky kraľovať konferenčný stolík? Ak áno, vyberte taký vzor koberca, ktorý aj takto prerušovaný nábytkom bude vyzerať dobre a celistvo.

Koberec by mal v každom prípade ladiť predovšetkým s čalúnením sedenia. Je to jeden z hlavných prvkov, ktorý spolu vytvorí štýl celého priestoru. Bude zároveň pôsobiť ako kľúčový doplnok a dekorácia, preto venujte veľkú pozornosť jeho výberu.

Závesy

Nemenej dôležitým dizajnovým prvkom obývačky sú aj závesy – môžete nimi podtrhnúť štýl a eleganciu celého priestoru, alebo ju aj „zabiť”. Dodávajú izbe farebné ladenie, atmosféru, pohodu, ale aj súkromie a teplo.

Pri farbe a vzoroch dôkladne závesy dolaďte s ostatným nábytkom v izbe. Čo sa týka priepustnosti, platí múdra zásada, že pre menšie obývačky, kde je menej svetla, budú vhodnejšie závesy či záclony, ktoré priestoru svetlo dožičia, a tak ho rozšíria. U väčších izieb môžete pokojne siahnuť aj po závesoch, ktoré dokonale zatemňujú a priestoru tým opticky neublížia.

Osvetlenie do obývačky

Aj osvetlenie sa významne spolupodieľa na vytvorení atmosféry tohto živého priestoru. Najmä preto, že veľkú časť času stráveného v obývačke tvorí práve večer.

Najlepším prístupom pri osvetlení obývačky je jeho vrstvenie, teda viacero rôznych zdrojov. Zamyslite sa nad tým, čo robíte v jednotlivých častiach miestnosti a podľa toho plánujte. Správnou kombináciou bodových, lokalizovaných, závesných aj nástenných svietidiel docielite funkčné aj efektné osvetlenie celého priestoru.

Hodiť sa môžu tiež svietidlá na diaľkové ovládanie, aby ste nemuseli vstávať na vytvorenie tej správnej atmosféry na filmový večer. Raz za čas pohodlie gauča pokojne môžete podľahnúť.

7 tipov pre netradičnú a odvážnu obývačku

Ak ste typ, ktorý sa nebojí trochu experimentovať a vytŕčať z radu, nechajte sa inšpirovať niektorým z nasledovných trendov, ktoré vnesú do vášho priestoru ten pravý wow moment.

1. Dramatický čierno-biely kontrast

A čo tak nakombinovať čiernu s bielou? Napríklad čierne lišty, svetlý koberec, krémový nábytok. Každá návšteva bude uchvátená.

2. Neočakávané doplnky

Ak hľadáte tie správne dekorácie do obývačky, rok 2023 má byť rokom netradičných doplnkov. Nemusia to byť len knihy či sošky, siahnite hlbšie do svojej fantázie: kožušinové deky, prútené truhly, kovové lampy, kožené taburetky, sklenené umelecké predmety… Výber je na vás.

3. Útulné farby

Z módy nevyjdú ani teplé a neutrálne farebné schémy: pokojne siahnite po modrej, broskyňovej, ružovej či sobolej farbe, aby ste vašu obývačku zladili podľa vášho vkusu.

4. Krivky a ešte raz krivky

Tento trend je na vzostupe už dlhšie a krivky nebudú chýbať v obývačkách ani tento rok. Pohovky so zakriveným operadlom, sudové kreslá, okrúhle vankúše – to všetko dotvorí vašu ideálnu obývačku snov.

5. Prírodné elementy

Inšpirácia prírodou trvá. Mramor, kameň, ratan, drevo, to všetko bude in. K tomu patria aj zemité tóny, ale aj zelená a modrá farba.

6. Svietidlá ako dekorácia

Hoci v obývačke treba dôsledne myslieť na funkčnosť osvetlenia, niet dôvodu, aby ste ako dekoráciu v tomto priestore nepoužili nejakú skvelú dizajnovú lampu či luster.

7. Komfort nadovšetko

Nech už máte radi akýkoľvek štýl, aj tí najvychytenejší dizajnéri sa zhodujú, že prioritou pri výbere sedačiek, sofa, gaučov, kresiel bude pohodlnosť. Pri náročnom a rýchlom životnom štýle si určite zaslúžime ponoriť sa večer do niečoho mäkkučkého, čo nás bude rozmaznávať.

Na pohodlnosť, útulnosť a harmóniu myslite pri všetkých krokoch plánovania a zariaďovania vašej obývačky. Tento priestor, ktorý ponúka mnoho vzácnych príležitostí na stretnutie, relax a súkromie by mal všetkým členom rodiny poskytovať predovšetkým pohodovú domácu atmosféru, skombinovanú s vaším preferovaným štýlom a funkčnosťou.

 

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista