Úvod Problémy v rodine Šikana v škole – ako ochrániť svoje dieťa?

Šikana v škole – ako ochrániť svoje dieťa?

1836
0
ZDIEĽAŤ

Šikana je veľmi nepríjemná vec a to nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Ide o správanie jedného alebo viacerých detí, ktoré úmyselne a opakovane ubližujú druhým s cieľom poškodiť ich. Vo všeobecnosti si ju teda môžeme predstaviť tak, že niekto bije alebo slovne útočí na iného človeka len preto, aby mu hocijakým spôsobom spôsobil bolesť. Aj keď sa najčastejšie prejavuje šikana u detí v škole, môžeme sa s ňou stretnúť aj doma medzi súrodencami alebo kamarátmi. Existuje pritom niekoľko druhov správania, ako si dokážu deti ubližovať. Najčastejšie ide o :

 • Vysmievanie sa za to, ako chodí dieťa oblečené.
 • Vyhrážanie sa pod nátlakom.
 • Nútenie robiť veci, ktoré dieťa nechce.
 • Branie jedla, peňazí, osobných vecí.
 • Strkanie, fyzické útoky, bitka.
 • Používanie rôznych prezývok a nadávok.

Každé dieťa, ktoré zažíva takéto správanie je šikanové a treba situáciu ihneď začať riešiť.  Mnohí síce pred týmto problémom zatvárajú oči, no to je to najhoršie, čo môžu urobiť. Šikana totiž sama od seba nezmizne a treba proti nej bojovať. Keďže sa na ňu sťažuje stále viac detí a to už tých na základných školách, ide o spoločenský problém, ktorý nie je ľahké riešiť. Najhoršie je, že dlhodobá šikana môže viesť k psychickým problémom vašich detí, ktoré to bude sprevádzať až do dospelosti. Situáciu preto v žiadnom prípade nepodceňujte a keď zistíte, že niečo nie je v poriadku, vezmite opraty do vlastných rúk.

Ako spoznám, že je moje dieťa šikanované?

V prvom rade je veľmi dôležité, aby ste si so svojimi deťmi dobre vychádzali a udržiavali komunikáciu. Len vtedy viete rozpoznať, že sa niečo deje a nie je v poriadku. Najlepším spôsobom je, keď sa dieťa zdôverí rodičovi samé alebo aspoň keď dá niečo najavo. V prípade, že budete mať podozrenie na šikanu a vaše dieťa to bude popierať, bude to pre vás omnoho ťažšie ako by ste si mysleli. Zistiť, že k vášmu potomkovi sa niekto nespráva tak, ako by mal môžete aj vďaka týmto signálom:

 • Zmeny v správaní, ktoré nemusia byť len o tichosti ale práve naopak dieťa môže byť z ničoho nič agresívne a rebelské. Dôvodom tohto správania väčšinou je, že deti o takýchto problémoch hovoriť nedokážu a chcú na seba upútať nejakým spôsobom pozornosť.
 • Odmietanie návštevy školy a chodenie poza školy.
 • Napádanie súrodenca alebo iných kamarátov, kedy si potrebuje vyventilovať svoj hnev a násilie.
 • Zvyšujúce sa stavy strachu a paniky keď má ísť dieťa do školy a hľadanie výhovoriek na to, aby tam nemuselo ísť.
 • Problémy s učením a zhoršením výsledkov v škole.
 • Veľký hlad po príchode zo školy môže naznačovať, že dieťa nemalo dostatok jedla počas dňa, pretože mu ho niekto zobral.
 • Odmietanie spoločnosti & začiatok izolácie v skorom veku.

Ak sa vám podarí zistiť, že je vaše dieťa naozaj šikanované, skúste najprv preveriť všetky podrobnosti, ktoré vám neskôr pomôžu. Netreba robiť zbytočné scény, pretože nimi nič nevyriešite. Prišli ste na to, že je utláčaných viacero osôb? Neváhajte zájsť do školy a riešiť problém s kompetentnými. Škola je povinná urobiť nápravu tak, aby neboli na jej pôde porušované žiadne pravidlá a už vôbec bolo ubližované nejakej osobe.

Čo robiť, ak škola nekoná?

V prípade, že škola nebude konať a nebude chcieť potrestať vinníkov a vyvodiť dôsledky, môžete zakročiť aj vy. Sťažovať sa môžete na ich postup priamo na vyšších miestach ako sú obce a mestá, ktoré sú spravovateľmi týchto školských zariadení. Ak vaše dieťa bolo napadnuté aj fyzicky a sú na jeho tele výrazné stopy, odporúčame podať trestné oznámenie. Takéto prípady sa stávajú najmä u tínedžerov, ktorí sú agresívni a treba ich zastaviť. Každopádne takýto problém treba začať riešiť čo najskôr a neodkladať to ani o deň. Vaše dieťa trpí každú hodinu času stráveného nielen v škole, ale aj doma, kde ho spomienky sprevádzajú.