Úvod Rodina a škola Nástup prváka do školy – čo by mal skutočne vedieť?

Nástup prváka do školy – čo by mal skutočne vedieť?

1474
0
ZDIEĽAŤ

September je tu a deti sa vracajú po dlhých prázdninách opäť do školy. Pre väčšinu z nich nejde o žiadnu špeciálnu udalosť, no pre prvákov je to deň, na ktorý nikdy nezabudnú. Z nástupu do školy nemajú stres len deti, ale aj ich rodičia, ktorí to vedia prežívať naozaj rôznymi spôsobmi. Hlavné je, aby ste si zachovali chladnú hlavu a neboli v strese viac, ako vaše dieťa, ktoré vás bude potrebovať. U mnohých prváčikov je nástup do školy veľmi náročný, pretože môžu prísť žalúdočné či iné problémy, ktoré sú pre neho nepríjemné. Dôležité je, aby ste svoje dieťa sledovali a venovali mu pozornosť už od začiatku.

Najlepším spôsobom, ako dieťa pripraviť na to, že bude samé sedieť niekoľko hodín v lavici je podľa odborníkov hrať sa s ním na školu ešte doma. Dieťa tak ľahko pochopí, čo sa v tejto budove bude diať a aký zmysel má jej návšteva. V spojení s rozhovormi dokážete ovplyvniť jeho vnímanie školy natoľko, že bude prvá návšteva bez plaču a stresu, ktorý nikto nepotrebuje. Vašim cieľom by malo byť, aby sa dieťa do školy tešilo, no na druhej strane mu treba vysvetliť aj to, že ho tam čakajú povinnosti, ktoré doteraz nepoznalo.

Mnohí rodičia si myslia, že dieťa by pred nástupom do školy malo vedieť niečo napísať či prečítať, no to v skutočnosti nie je až tak podstatné. Dôležitejšie sú úplne iné veci, ktoré ho v škole len tak ľahko naučiť nevedia alebo proste na to už nie je čas. Ak si nie ste istý, čo všetko by ste mali svojho prváčika naučiť, máme pre vás zoznam, ktorý vám pomôže.

  1. Každý prvák by mal ovládať sociálne návyky, ktoré ho naučia doma. Mal by sa vedieť obliecť, obuť, zaviazať šnúrky, vedieť sa vysmrkať, či umyť si ruky po použitý WC.
  2. Mal by vedieť, ako sa volá on, jeho rodičia a aká je adresa jeho bývania.
  3. Rodičia by mu mali vysvetliť, kto je učiteľ a aké je jeho postavenie.
  4. Každý prvák by už mal vedieť pozdraviť dospelého človeka, poďakovať a poprosiť.
  5. Už pred príchodom do školy by mali deti vedieť držať pero a pastelky, bez ktorých sa v žiadnej škole nezaobídu.
  6. Každé dieťa by malo mať isté športové návyky a to znamená, že by malo mať rozvinutú hrubú motoriku tela. Pri najmenšom by malo vedieť chytiť loptu, behať či skákať.

Toto sú najdôležitejšie veci, ktoré by ste mali svoje dieťa naučiť ešte predtým, ako prvýkrát zasadne do lavice. Čítať, písať a počítať ho naučia v škole, veď predsa na to tam bude chodiť. Predstavte si však, že by pedagóg musel učiť každé dieťa to, že má pozdraviť, či kedy si má umyť ruky. Na toto v škole čas už naozaj nie je a preto naučte svoje deti len potrebné veci.

Možno sa budete čudovať, no okrem detí, by na školský život mali byť pripravení aj jeho rodičia. Nie len jeden, ale obaja. To však neznamená, že by ste mali myslieť len na slávnostný prvý deň, ale na každý jeden deň, ktorý bude odteraz súčasťou vášho života. Nezabudnite sa zaujímať o pocity svojej ratolesti z prvej návštevy, ale aj o každý deň, ktorý v škole prežilo. Aj keď vám to syn či dcéra nedá najavo, buďte si istí, že potrebuje cítiť váš záujem a spolupatričnosť. V tomto prípade nie je na mieste len stála otázka, čo robili a či má urobené úlohy, ale aj získavanie informácií o tom, ako deň prežilo a či sa mu v škole páčilo. Vďaka tomu dokážete včas zistiť, či má dieťa nejaký problém a dokážete ho rýchlo vyriešiť. Veľmi častým a nepríjemným problémom v škole je aj šikana.

Táto téma je síce pre mnohých ťažká a neprípustná, no môžete to byť práve vy a vaše dieťa, ktoré sa s ňou stretne. Pred nástupom do školy treba svoje dieťa upozorniť na to, že nie všetci budú jeho kamaráti a môže nastať aj problém. Vtedy je dôležité, aby vám dieťa dôverovalo a dokázalo sa vám zveriť. Ak to bude pred vami skrývať, nastane obrovský problém, ktorý si možno ani nevšimnete. S každým dieťaťom preto treba hovoriť na rovinu a bez toho, aby sa bálo prejaviť svoj názor.  Ak už svojho potomka dobre pripravíte, nebude jeho ceste v nástupe do školy nič stáť.