Úvod Zdravie a rodina Ste alergik? Pravidelná dezinfekcia vám uľahčí život

Ste alergik? Pravidelná dezinfekcia vám uľahčí život

95
0
ZDIEĽAŤ
Ste alergik? Pravidelná dezinfekcia vám uľahčí život

Ležíte doma na gauči a zrazu sa z ničoho nič rozkýchate? Môže sa tak stať napríklad pri alergiách na prach, roztoče alebo plesne. Väčšinu z nich nemusí byť ani vidieť, no aj tak vám budú robiť problémy. Pomôcť môže upratovacia firma, ktorá sa o vašu domácnosť postará kvalitným tepovaním či čistením ozónom.

Upratovanie domácnosti je pre veľa ľudí činnosť, ktorú robia len z nutnosti. Jednoduché pretretie prachu a povysávanie kobercov nie vždy musí postačovať, a to najmä ak máte rôzne alergie.

Alergické reakcie vo forme kýchania, svrbenia, kašľa alebo astmy sa môžu vyskytnúť v rôznych momentoch, preto by ste si mali dať záležať na dôkladnom upratovaní domu. Jedným zo spôsobov, ktoré vám môžu zlepšiť kvalitu života a zmierniť príznaky alergie, je profesionálna dezinfekcia formou ozónu a tepovania.

Čistenie ozónom

Dezinfekcia priestorov pomocou ozónu je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako vo svojom dome zabezpečiť kompletnú ochranu pred vírusmi. Čistenie ozónom sa vykonáva hlavne v dvoch prípadoch, a to:

  • čistenie vzduchu po chorých osobách – zabráni ďalšiemu prenosu infekcií a chorôb,
  • odstraňovanie zápachu – cigaretový dym, zatuchnutie, …

V rámci ozónovania sa využívajú ozónové plyny, ktoré svojim pôsobením zneškodňujú všetky vírusy, baktérie, plesne a roztoče v domácnosti. Pri praktickom čistení sa používajú certifikované ozónové generátory, ktoré zabezpečujú dôkladnú dezinfekciu.

Ak však neviete, ako celkový proces ozónovania funguje po chemickej stránke, tak sa nemáte čoho obávať. Ozónové plyny sa pri čistení vstrebávajú do ovzdušia, kde eliminujú všetkých škodcov. Následne sa kompletne rozložia späť na kyslík.

Čistenie ozónom tak neprospieva len ľudskému zdraviu, ale aj životnému prostrediu. Celý proces je úplne šetrný a ekologický.

Profesionálne tepovanie

Tepovanie sa v domácnosti alebo iných objektov vykonáva na kobercoch, závesoch alebo matracov. Tepovanie kobercov je asi najviac využívanou službou.

Predstavuje účinnú metódu na čistenie domácností, ktorú vykonáva pracovník upratovacej firmy pomocou špeciálneho vysávača, ktorý v sebe ukrýva špeciálne funkcie. Pri tepovaní sa voda nanáša s čistiacim prostriedkom priamo na tepovaný povrch, z ktorého sa nečistoty následne pohybom hlavice dostávajú preč.

Tým sa okrem dôkladného očistenia ničia aj všetky roztoče, plesne a iné mikoorganizmy, ktoré sa môžu usadzovať napríklad v koberci. Proces tepovania vám v domácnosti nevyčistí len daný predmet, ale aj odstráni zápach a celkovo zlepší kvalitu ovzdušia.

Pridanou hodnotou tepovania je aj jeho pozitívny účinok na textílie, a to nielen z hľadiska ich očistenia, ale aj regenerácie vlákien a oživenia farieb. Celkovo môžeme povedať, že pravidelné tepovanie kobercov im automaticky aj predlžuje životnosť.

Pravidelné upratovanie

Okrem ozónovania a tepovania môže alergikom pomôcť aj dôkladné upratovanie, ktoré budú vykonávať v pravidelných intervaloch. Klaďte dôraz hlavne na vysávanie a prezliekanie obliečok, prípadne uterákov a osušiek.

Dbajte o pravidelnú starostlivosť a hygienu aj svojich domácich zvierat. V ich srsti sa totiž môže nachádzať množstvo roztočov alebo iných alergénov, ktoré alergici určite neocenia.  Pomôcť môže ich dôkladné kúpanie a česanie.

Celkovo platí, že o svoju domácnosť by ste sa mali starať ako len môžete. Ak ste alergik, platí to pre vás dvojnásobne. Zanedbané upratovanie môže poškodiť hlavne vaše zdravie.

Ak chcete svojmu domovu zabezpečiť úplnú čistotu, môžete si objednať profesionálne upratovacie služby. Kvalitná upratovacia firma zabezpečuje aj čistenie ozónom a tepovanie kobercov.

Obrázok od Florian Höllmüller z Pixabay