Úvod Zdravie a rodina Sú fitappky prekliatím alebo darom z nebies?

Sú fitappky prekliatím alebo darom z nebies?

114
0
ZDIEĽAŤ
Sú fitappky prekliatím alebo darom z nebies?

Pokrok a technológie nezastavíme. Niektoré technologické vychytávky ľuďom pomáhajú a iné sú kontroverzné. Môžeme povedať, že fitappky patria k tým pozitívnejším vynálezom. Alebo nie? Pre niektorých ľudí môžu byť aplikácie zdravia priam prekliatím.

Zdravý životný štýl hlási boom

Podľa štatistík až tretina majiteľom smartfónov má vo svojom mobile nainštalovanú fitappku. Polovica z týchto ľudí ju denne využíva a sleduje. A tretina ľudí je na appke závislá. Fitappka sa pre závislých ľudí stala posadnutosťou. Sledujú svoje kroky, spánok, kalórie, a ak sa nezmestia do normy alebo nespravia dosť krokov, chytá ich zúfalstvo. Závislosť na mobile a aplikáciách sa stáva novou diagnózou.

Sledovanie kalórií ako obsesia

Samostatnú kapitolu pri posadnutosti fitness aplikáciami tvoria dospievajúce dievčatá. Po každom zjedenom jabĺčku rýchlo zapisujú každú kalóriu. Fitappka môže pomôcť schudnúť a zároveň môže viesť k anorexii. Sledovanie kalórií nemá nič spoločné so zdravým životným štýlom. Iné je to, ak fitappka dokáže nielen rátať kalórie, ale i výživové hodnoty.

Prehnané cvičenie

Ďalším negatívom fitappiek je sledovanie spálených kalórií. Ide vlastne o kolotoč, kedy ľudia jedia a následne cvičia. Potom opäť jedia, pretože si povedia, že vytrénovali všetky kalórie. Fitappky nie sú veľmi presné a spoliehať sa na to, že vám pomôžu schudnúť je scestné. Pozor si treba dávať tiež na to, že prehnané športovanie vedie syndrómu pretrénovania, ktorý je pre organizmus nebezpečný.

Pomôžu s tréningovým plánom

Na druhej strane fitappky môžu nahradiť živého trénera. Vďaka monitorovaniu fyzickej aktivity dokážete zistiť, ktoré druhy športu sú pre vás najvhodnejšie. Monitorovanie tepu je cestou k tomu, aby ste zistili hodnoty optimálnej frekvencie pre budovanie kondície a pre zvyšovanie výkonu. Fitappky vás nakopnú k lepším výkonom.

Problémy so spánkom

Spomenúť musíte problémy so spánkom, ktorými trpí čoraz väčší počet ľudí. Vďaka fitappke a jej schopnosti monitorovať spánok rýchlo zistíte, kedy by ste mali chodiť spať a kedy sa prebudiť. Vhodne zvolený spánkový stereotyp dokáže eliminovať poruchy spánku a skrátiť dobu potrebnú na regeneráciu organizmu.