Úvod domácnosť a bývanie 5 dôvodov, prečo sa oplatí kúpiť dom na kľúč

5 dôvodov, prečo sa oplatí kúpiť dom na kľúč

162
0
ZDIEĽAŤ
5 dôvodov, prečo sa oplatí kúpiť dom na kľúč

Stojíte pred dilemou, či stavať svojpomocne, so stavebnou firmou, alebo dať prednosť domu na kľúč? V prípade, že ste zaneprázdnení, nemáte čas na behanie po úradoch, na zháňanie materiálu, vytváranie projektu a rozpočtu, vsaďte na firmy, ktoré dom postavia na kľúč. Vašou úlohou bude vybrať dom z katalógu a v závere sa do neho nasťahovať.

1. Čas sú peniaze

V úvode sme spomínali, že pri stavbe domu na kľúč ste odbremenení od všetkých starostí a vybavovačiek. Keby ste zrátali hodiny strávené s architektom, murármi alebo pri kupovaní materiálu, zistíte, že za rovnaký čas ste mohli mať dom na kľúč už dávno postavený. Výber domu z katalógu má výhodu i v tom, že vopred viete, aké materiály budú na výstavbu použité. Môžete si byť istí, že izolácia nie je pochybného pôvodu, ale boli použité kvalitné materiály. Samozrejme, že výber domu z katalógu neznamená absolútnu absenciu vašich zásahov. Detaily domu môžete zmeniť, vybrať si iné riešenie interiéru či profily okien.

2. Veľký výber

Dom na kľúč neznamená, že váš dom bude vyzerať ako každý druhý na ulici. Firiem, ktoré ponúkajú domy na kľúč sú stovky. Domov, z ktorých si môžete vybrať sú tisíce. Niektoré spoločnosti majú k dispozícii postavené domy na kľúč, ktoré môžete pred výstavbou navštíviť. Osobná návšteva vám dá viac ako všetky 3D projekty a počítačové vizualizácie. Vzorové domy bývajú dokonca zariadené, takže si dokážete predbežne predstaviť, ako interiér zariadite. Viete tiež overiť, že dom izoluje XPS-extrudovaný polystyrén a nie najlacnejší materiál.

3. Žiadne nečakané náklady

Pri podpise zmluvy domu na kľúč si budete istí, koľko vás stavba vyjde. Dávajte si pozor, aby bola v zmluve klauzula o nemožnosti zmeny ceny počas výstavby. Prípadne dbajte na požiadavku, aby sa do zmluvy zakomponovala klauzula o pokute pri zmene dohodnutých podmienok. Svojpomocné stavanie domu je plné nečakaných výdavkov a komplikácií. Behom pár dní môže prísť k zdražovaniu materiálov a výsledná cena domu sa vyšplhá o tisíce eur. Nehovoriac o tom, že naháňať majstrov a zháňať materiály po všetkých možných obchodoch so sebou prináša infarktové stavy.

4. Doplnkové služby

Firmy stavajúce domy na kľúč vo väčšine prípadoch ponúkajú rôzne doplnkové služby. Tieto služby sú poskytované so zľavou, a preto ide o výhodný obchod. Ako doplnkovú službu môžete objednať úpravu pozemku po výstavbe. Možná je úprava terénu alebo dokonca kompletná výstavba záhrady, oplotenia a okrasných stavieb.

5. Rýchlosť a dlhoročná záruka

Súčasťou zmluvy o výstavbe domu na kľúč je doba dodania a záručná doba. Presne budete vedieť, kedy sa do nového príbytku nasťahujete. V prípade nekvalitne odvedenej práce máte právo žiadať náhradu v podobe opravy alebo finančnej kompenzácie. Dajte na skúsenosti známych a obráťte sa na firmy, ktoré majú dobré recenzie a môžu sa preukázať reálnymi výsledkami.