Úvod Rodina Tipy ako deťom pomôcť uspieť v škole a zvládnuť učenie

Tipy ako deťom pomôcť uspieť v škole a zvládnuť učenie

381
0
ZDIEĽAŤ
Tipy ako deťom pomôcť uspieť v škole a zvládnuť učenie.

Pre mnohé deti je návrat do školy radostnou udalosťou – vrátenie sa do rutiny, videnie sa s priateľmi či nadšenie z nákupu školských pomôcok a nového oblečenia. Udržať si vzrušenie a energiu počas celého školského roka však môže byť aj veľkou výzvou. Je dôležité si zachovať túto motiváciu a podpora zo strany rodičov je preto kľúčom k tomu, aby sa deťom počas školy darilo a boli z nej nadšené.

 

Tu je niekoľko praktických tipov, ako môžu rodičia priviesť svoje deti na tú správnu cestu, aby boli úspešnými žiakmi a študentmi.

Získajte všetko potrebné

Zistite čo najskôr, čo škola vyžaduje. Od potrebných kníh, písacích potrieb či vhodného oblečenia a ďalších školských pomôcok. Začiatok školského roka ďeťom uľahčí, ak budú mať na prvý deň pripravené všetko, čo potrebujú.

Urobte rána efektívnejšie

Mať rannú rutinu je dôležité pre všetky deti. Zabezpečte, aby vstávali každý deň v rovnakom čase a mali dostatok času na prípravu, najmä ak ráno pomaly vstávajú. Oblečenie detí by malo byť rozložené už večer predtým a desiata, prípadne aj obed, by mali byť pripravené.

 

Ranná rutina je kľúčom k začatiu úspešného dňa. Nájdite si čas na jej vytvorenie pre každého člena vašej rodiny.

Vytvorte si večerné rutiny

Ak vaše dieťa ešte nemá pravidelný spánkový režim pred spaním, je čas ho vytvoriť. Príjemnú spánkovú atmosféru môže pomôcť naladiť napríklad večerná prechádzka, čítanie knihy, kúpeľ alebo kreatívne činnosti tesne pred spaním, ktoré deti unavia. Ak sa budú večerné rutiny pravidelne opakovať, telo si zvykne, že práve po týchto aktivitách je čas ísť spať.

Dodržujte čas

K úspešnej rannej či večernej rutiny je dôležité, aby si deti vedeli rozumne rozložiť čas. Vhodné môže byť zaobstarať im spoľahlivé alebo smart hodinky.

Pripravte deťom raňajky

Výživa má dôležitý vplyv na učenie, motiváciu aj produktivitu. Dodajte deťom výdatné raňajky, ktoré obsahujú komplexné sacharidy a bielkoviny. Na občerstvenie im pripravte za hrsť orechov a kus ovocia. Zdravé a výživné raňajky naladia deti na správnu náladu na učenie a poskytnú im dostatočnú energiu.

Pitný režim

Vedeli ste, že mozog je z 85 % tvorený vodou? Mozog funguje tak, že vysiela elektrochemické signály, ktoré riadia naše myšlienky, pohyby a všetko, čo cítime alebo robíme.

 

Dostatok vody teda podporuje rýchlejší prenos, čo zase podporuje rýchlejšie myslenie a učenie. Keď sme dehydrovaní, naše myslenie je pomalšie a menej produktívne.

 

Dbajte teda na dostatočný pitný režim dieťaťa a uistite sa, že má pri sebe vždy fľašu vody.

Štítky a označenie

Ak máte doma prváčika, označte všetky veci svojho dieťaťa vrátane oblečenia, aktovky či tašky na telocvik, pre prípad, že by niečo „zapatrošilo“. Povzbudzujte dieťa, aby samo zvládlo obliekanie a vyzliekanie svetrov alebo kabátikov v škole. A na bicykel im zaveste alebo nalepte reflexné prvky pre prípad zhoršenej viditeľnosti. Najmä vtedy, ak sa na cestách z a do školy pohybujú sami.

Buďte pozitívni

Prejavte pozitívny prístup k škole a dôveru, že vaše deti budú úspešné a šťastné. Povedzte im, že aj vy sa tešíte na nový školský rok a ste si istí, že sa im v škole bude páčiť. Uistite, že vaše dieťa vie, že ho ľúbite, že je dobré a snažte sa ho vždy za niečo pochváliť. Dieťa v každom veku potrebuje počuť láskavé slová a povzbudenie.

Nedovoľte, aby televízor a počítač ovládal vaše deti

Stanovte rodinné pravidlá týkajúce sa používania televízie, počítača a videohier.

 

Je tu miesto na elektronické učenie (a hranie), ale každá minúta pred monitorom je minúta vzdialená od rodinnej komunikácie. Nikto si nevytvorí zdravý vzťah s obrazovkou,  vytvárame si vzťahy iba so skutočnými ľuďmi a domov je miesto, kde sa tieto vzťahy a životné zručnosti rodia a rozvíjajú.

 

Okrem toho obmedzenie elektronických obrazoviek môže zvýšiť schopnosť dieťaťa sústrediť sa. Snažte sa obmedziť pozeranie televízora a určite mu ho nedávajte do detskej izby. Okrem hyperaktivity môže hroziť obezita, zlé školské výsledky, poruchy spánku či agresivita.

Neklaďte na dieťa prehnané nároky

Zdravá desiata pre deti podporuje učenie.

Život je každým rokom rušnejší pre rodičov aj deti. Koľkých mimoškolských aktivít by sa mali deti zúčastniť, je ich osobná voľba. Kľúčom je tu najmä rovnováha. Obmedzte mimoškolské aktivity na jednu alebo dve (v závislosti od veku vášho dieťaťa) a nechajte ho, aby si vybralo aktivity samo.

 

Doprajte im radosť z toho, čo ich naozaj baví a podporujte ich v tom, v čom sa im darí a v čom majú talent.

Budujte si dobré vzťahy v rodine

Tak ako väčšina z nás, aj deti sú citovo zdravšie, keď ich obklopujú ľudia, s ktorými majú dobré vzťahy. Najlepšie sa bude deťom v škole učiť, keď budú vedieť, že majú pevné a optimistické rodinné zázemie, ktoré ich vždy podporí.

 

Častá a úprimná komunikácia, spoločné rodinné aktivity a dobrá nálada tvorí identitu dieťaťa a dáva mu tak pocit istoty. Zaveďte napríklad spoločnú rodinnú večeru, naučte deti bezpečne bicyklovať sa, vydajte sa na rodinné výlety alebo si vytvorte iné spoločné rituály.

Podporujte otvorený dialóg a komunikáciu

Porozprávajte sa so svojimi deťmi o nástupe do školy. Opýtajte sa ich na ich pocity z nadchádzajúceho školského roka, aby ste im pomohli identifikovať oblasti, ktoré ich znepokojujú a mohli ich včas riešiť.

 

Buďte k dispozícii vždy, ak majú otázky, potrebujú sa porozprávať alebo len potrebujú objať.

Ak je to možné, navštívte školu, aby sa dieťa zoznámilo s prostredím a doma mu pomôžte vytvoriť príjemné miesto, kde sa bude učiť. To deťom poskytne možnosť mentálne sa pripraviť na školský rok.

 

Keďže komunikácia je obojsmerná, počas rozhovoru je dôležité pozorne počúvať, nadviazať očný kontakt a vyhnúť sa multitaskingu. Nezabudnite klásť otázky, ktoré obsahujú viac než len odpovede „áno“ alebo „nie“.

Dostatok pohybu vonku

Aby boli deti pokojnejšie, potrebujú svoju energiu jednoducho vybiť. Dajte im teda dostatok priestoru na to, aby sa mohli venovať pohybu aj počas popoludnia.

 

Môžu chodiť na nejaký športový krúžok alebo športujte spolu. Aktivít je v dnešnej dobe neobmedzené množstvo, takže núdza o fyzickú aktivitu určite nebude. Môžete ísť plávať, behať, hrať futbal či tenis alebo čokoľvek iné.

Doprajte deťom čas na oddych a odpočinok

Doprajte deťom čas na oddych a odpočinok.

Deti aj dospelí sú dnes neustále bombardovaní hlukom, vizuálnymi podnetmi (TV, počítače, elektronické hry), informáciami a záväzkami. Dokonca aj víkendy bývajú často vyplnené až po okraj. To vytvára neustály stres, ktorý môže ovplyvňovať pozornosť, náladu, schopnosť riešiť problémy, problém dotiahnuť veci do konca a celkovo fungovať.

 

Poskytnúť deťom pokojný čas na oddych, regeneráciu tela a mysle je dôležité. Posilňuje to kreativitu, deti môžu snívať a spoznávať samých seba. Po škole doprajte svojmu dieťaťu chvíľu na stretnutie s priateľmi, občerstvenie alebo počúvanie hudby, kým sa začnú písať domáce úlohy.

 

Aspoň raz týždenne si vyhraďte čas na rodinu alebo si raz za čas nechajte víkend voľný  a absolútne nič neplánujte. Deťom to môže pomôcť uvoľniť sa a oddýchnuť si od stresu zo školy. Vypnite televízor a vyrazte spolu do prírody, na stanovačku alebo túru do lesa.

 

Hovoríte si, čo robiť, keď práve prší? Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako deti zabaviť aj počas sychravých a upršaných dní. Môžete napríklad:

 

  • ísť do galérie alebo múzea
  • naučiť deti vyrábať papierové lietadlá
  • vytvoriť rôzne vedecké experimenty
  • spoločne s deťmi vytvoriť tričká s vlastnou potlačou
  • upiecť niečo
  • spraviť si piknik doma a pod.

Naučte deti organizovať

Porozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, ako udržiavať poriadok v školských veciach, naučte ich používať kalendár alebo školský diár, kde si budú zapisovať zoznam úloh. Nikto sa nenarodí so skvelými organizačnými schopnosťami, treba sa ich naučiť a precvičovať.

Pomôžte deťom vytvoriť vhodné stratégie na učenie

Naučte svoje dieťa, ako si rozdeliť veľké úlohy a bloky učiva na menšie, zvládnuteľné kúsky, aby príprava na test, skúšky a písomky bola jednoduchšia. Pri učení je dôležitá aj prestávka, najlepšie po 45-minútovom štúdiu, aby mohli spracovať a zapamätať si informácie.

Začleňte praktické/aktívne učenie

Urobte deťom učenie zábavné. Aktívne učenie dáva žiakom kontrolu, učí ich riešiť problémy a myslieť kriticky. Akčné zadanie, ako je napríklad umelecký a remeselný projekt, bude pre deti zmysluplnejší a pravdepodobne si aj učivo lepšie zapamätajú.

 

Buďte otvorení kreativite. Rozmanitosť a kreativita sú najlepšie spôsoby, ako zabezpečiť, aby učenie zostalo zábavné.

Naučte deti zvládať stresové a nepríjemné situácie

Pomôžte svojmu dieťaťu naučiť sa stratégie na zvládanie stresu. Či už je to počúvanie hudby, zapisovanie do denníka, čítanie, kreatívne umelecké aktivity ako napríklad urobiť s deťmi herbár, pobyt vonku, cvičenie, hlboké dýchanie a iné techniky všímavosti. Každému pomáha niečo iné. Nájdite deťom to najoptimálnejšie riešenie, ako zvládať stresové situácie.

Nezabúdajte na seba

Pozitívne myslenie a prístup výrazne pomôžu vám aj vašim deťom prežiť školský rok. Nezabúdajte, že všetky dôležité veci, ktoré robíte pre seba, si ponecháte aj vy vo svojich rutinách a plánoch. To vám dá príležitosť zostať organizovanými a pozitívnymi.

 

Plánovanie oblečenia a obedov na celý týždeň môže tiež pomôcť s organizáciou a môžete tým získať každé ráno viac času. Pokračujte v príprave svojich detí tým, že im poviete, čo môžu každý deň očakávať a odmeňte ich malé úspechy. Koniec koncov, ak ste šťastní vy, nakoniec bude šťastné aj vaše dieťa.

Nezabudnite..

Začať niečo nové, či už je to nový školský rok alebo nová práca, je ťažké bez ohľadu na vek. Každý rodič chce, aby z dieťaťa vyrástol šťastný a zdravý dospelý človek. Ako rodič máte teda povinnosť dieťaťu poskytnúť pozitívnu a láskyplnú starostlivosť.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.