Úvod Zdravie a rodina Čo sú hemoroidy a ako sa proti nim chrániť?

Čo sú hemoroidy a ako sa proti nim chrániť?

150
0
ZDIEĽAŤ
Čo sú hemoroidy a ako sa proti nim chrániť?

Bolesť, citlivosť, krvácanie a intenzívne svrbenie. Možno nie je zábavné o nich hovoriť, ale hemoroidy sú v skutočnosti celkom bežnou súčasťou života. Našťastie existuje množstvo tipov, ako zabrániť tomu, aby hemoroidy zasahovali do vášho každodenného života.

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy sú normálne vankúšiky tkaniva, ktoré sú vyplnené krvnými cievami a nachádzajú sa na konci konečníka, tesne vo vnútri konečníka. Či tomu veríte alebo nie, každý z nás má hemoroidy, ale na začiatku nás neobťažujú. Len keď sa napučia a zväčšia, spôsobujú dráždivé príznaky. Môžu byť bolestivé, nepríjemné a spôsobovať krvácanie z konečníka.

Typy hemoroidov

Existujú dva typy hemoroidov:

 

  • Vnútorné hemoroidy, ktoré sa vyskytujú v dolnom konečníku. To znamená, že ich voľným okom nemôžeme vidieť. Ich typickým príznakom je krvácanie z konečníka, pálenie a svrbenie, ale aj pocit istého tlaku pri vyprázdňovaní. Vnútorné hemoroidy spravidla nie sú bolestivé.
  • Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú pod kožou okolo konečníka. Ak sa vo vonkajšom hemoroide vytvorí krvná zrazenina, bolesť môže byť náhla a silná a to najmä pri sedení. Pri opuchnutých vonkajších hemoroidoch je krvácanie pomerne bežné.
  • Opuchnuté vnútorné hemoroidy môžu vychádzať z konečníka a potom môžu byť viditeľné ako mäkké hrudky tkaniva, ktoré sa nazývajú vyčnievajúce alebo prolabované hemoroidy.

Aké sú príznaky hemoroidov?

Vnútorné hemoroidy spôsobujú bolesť iba zriedka a zvyčajne ich nemožno cítiť. Ak máte príznaky hemoroidov, môžete vidieť krv na toaletnom papieri, v stolici alebo v záchodovej mise.

 

Medzi príznaky vonkajších hemoroidov patria:

 

  • Svrbivý konečník
  • Tvrdé hrčky a opuchy v blízkosti konečníka, ktoré sú bolestivé alebo citlivé
  • Bolesť v konečníku, najmä pri sedení
  • Krvácanie z konečníka

Príčiny vzniku hemoroidov

Hoci lekári úplne nerozumejú, prečo sa hemoroidy objavujú, existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vzniku hemoroidov:

 

  • Nadváha alebo obezita
  • Tehotenstvo
  • Nevhodné stravovanie, strava s nízkym obsahom vlákniny
  • Chronická zápcha alebo hnačka
  • Chybná funkcia čriev
  • Zdvíhanie ťažkých predmetov
  • Sedavé zamestnanie
  • Starnutie
  • Genetika, dedičnosť

Liečba hemoroidov

Vo väčšine prípadov už aj jednoduché opatrenia zmiernia príznaky. V niektorých prípadoch však môžu byť potrebné lieky alebo chirurgický zákrok.

Domáca liečba

Úľavu pre väčšinu príznakov hemoroidov možno nájsť pomocou jednoduchých domácich liekov:

 

  • Voľnopredajné lokálne čapíky, krémy a masti
  • Ľadové a studené obklady
  • Sedací kúpeľ
  • Lieky proti bolestiam, ako je napríklad aspirin, ibuprofen, môžu pomôcť uľaviť od bolesti pri hemoroidoch
  • Potraviny s vysokým obsahom vlákniny
  • Vlákninové doplnky, pomáhajú znižovať hemoroidné krvácanie, zápaly a zväčšenie

Chirurgické možnosti

Vo veľmi vážnych prípadoch je nutný operačný zákrok. K takejto liečbe hemoroidov sa však pristupuje iba výnimočne. Častejšie sa hemoroidy liečia ambulantnými zákrokmi, a to kryoterapiou (terapia mrazom) alebo bipolárnou koaguláciou (terapia teplom).

Tipy, ako zabrániť vzniku hemoroidov

Aby liečba hemoroidov bola úspešná, je nutné urobiť nejaké zmeny aj vo vašom životnom štýle. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zbaviť sa alebo minimalizovať vznik hemoroidov:

1. Pite dostatok vody

Pitný režim je mimoriadne dôležitý. Hydratácia je jeden z kľúčov k zdravému vyprázdňovaniu.

Mimoriadne dôležitý je dostatočný pitný režim. Hydratácia je jeden z kľúčov k zdravému vyprázdňovaniu. Voda zabezpečí mäkkosť stolice, preto treba piť pravidelne počas celého dňa, a to aj vtedy, keď nie ste smädní.

 

Vypiť by ste mali minimálne 1,5 litra tekutín denne alebo aspoň jeden pohár vody s každým jedlom a občerstvením.

 

Obmedzte alkohol, pretože ten ma tendenciu dehydratovať a zaťažovať tráviaci systém, čo zhoršuje príznaky hemoroidov.

2. Dbajte na dostatok vlákniny

Hemoroidy sa častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí majú zriedkavú stolicu. Tá môže byť spôsobená nejakou baktériou av dlhodobom horizonte môže byť na vine aj nevhodná strava.

 

Vplyv potravín na naše zdravie je teda nespochybniteľné. A tak nie je divu, že jedným z najjednoduchších a najprirodzenejších spôsobov, ako sa častejšie vyprázdniť, je doplnenie vlákniny buď prostredníctvom stravy, alebo doplnkov.

 

Zdrojom vlákniny sú napríklad obilniny, celozrnné výrobky, orechy, ľanové semiačka, zemiaky, veľa čerstvého ovocia a zeleniny a strukoviny. Zamerajte sa na príjem 25 až 30 gramov vlákniny denne.

 

Fermentované potraviny ako kefír, kimchi a jogurt môžu pomôcť poskytnúť tráviacemu systému zdravé baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre správnu elimináciu hemoroidov. Fermentované potraviny a probiotiká zlepšujú zdravie črevného traktu, upravujú pH čriev a napomáhajú tráveniu.

 

Obmedziť by ste mali potraviny s malým množstvom vlákniny:

 

  • Biela múka a výrobky vyrobené z tohto typu múky
  • Červené a spracované mäso
  • Vyprážané jedlá
  • Slané jedlá
  • Mrazené jedlo, polotovary
  • Rýchle občerstvenie

3. Doprajte si dostatok pohybu

Byť v pohybe udržuje aj črevá v pohybe.

Byť v pohybe udržuje aj črevá v pohybe. Vyhnite sa však zdvíhaniu ťažkých závaží a pohybom, ktoré zvyšujú brušný tlak a rozhodnite sa skôr pre miernejšie cvičenia, ako je joga, plávanie alebo chôdza. Mierne cvičenie pomáha zlepšiť alebo predchádzať mnohým črevným a tráviacim problémom vrátane hemoroidov.

4. Nebojujte s nutkaním

Choďte na toaletu hneď, ako pociťujete nutkanie. Ak toto nutkanie potlačíte, stolica by mohla vyschnúť a o to ťažšie bude prechádzať tá nasledujúca. Ignorovanie matky prírody má svoje riziká a hemoroidy sú jedným z nich.

5. Vyhnite sa namáhavému tlačeniu aj zdĺhavému sedeniu na záchode

​​Nevynucujte si stolicu, keď nemusíte. Namáhanie zvyšuje tlak na vaše žilové vankúšiky, čo vedie k hemoroidom. Namáhaním sa môžu najmä vnútorné hemoroidy zmeniť na vonkajšie.

 

Myslite na svoj čas v kúpeľni ako na nevyhnutnosť, nie ako na únik. Neberte si na záchod svoj telefón – žiadne prehliadanie Facebooku, Instagramu, Snapchatu, Twitteru ani hranie hier.

 

Čím viac času strávite na záchode, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete namáhať pohyby čriev. Poloha v sede navyše zvyšuje tlak na vaše análne krvné vankúšiky. Oba tieto faktory zvyšujú riziko hemoroidov.

6. Buďte opatrní, pokiaľ ide o laxatíva

Keď máte zápchu, niektoré výživové doplnky vám môžu pomôcť pri pravidelnejšej toalete. Aj laxatíva vám môžu pomôcť, ak si vyberiete tie správne. Treba však s nimi zaobchádzať opatrne. Užívajte laxatíva alebo používajte klystíry iba podľa odporúčania lekára.

 

Tip na doplnenie zdravého stravovania: Poznáte výhody potravinových doplnkov a ako ich užívať harmonicky?

Kedy vyhľadať pomoc lekára?

Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať vtedy, ak vám domáca liečba hemoroidov nepomôže, máte bolesti brucha, zápchu alebo hnačku, horúčku a zimnicu, trápi vás nevoľnosť a zvracanie alebo krvácate z konečníka.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.