Úvod Zdravie a rodina Výhody trampolín pre deti a ako ju urobiť bezpečnejšou?

Výhody trampolín pre deti a ako ju urobiť bezpečnejšou?

169
0
ZDIEĽAŤ
Aké sú výhody trampolín pre deti a ako vybrať tu najlepšiu?

Trampolína je energická a zábavná aktivita, ktorú si užijú deti všetkých vekových kategórií. Vzrušenie zo skákania na trampolíne dáva deťom pocit dobrodružstva. Navyše, cena tejto cvičebnej pomôcky je prijateľná a trampolínu si môžete zakúpiť aj vy. Vedeli ste však, že pravidelné aktivity na trampolíne môžu mať aj zdravotné výhody?

 

Rozmýšľate nad výberom trampolíny pre deti a nemôžete sa rozhodnúť, či to pre nich bude to pravé? My vám rozhodovanie uľahčíme, stačí iba čítať ďalej.

Výhody trampolíny pre deti

Trampolína je pre deti veľkou zábavou, no čo mnoho ľudí nevie, trampolína dokáže pre telo urobiť viac, než si dokážete predstaviť. Skákaním na nej môže dieťa profitovať a získať veľa fyzických i duševných výhod.

Trampolína zlepšuje zdravie detí

Zvyšuje kondíciu

Skákanie alebo odrážanie sa je skvelá zábava a cvičenie. Udržiavanie sa v kondícii prostredníctvom trampolíny je pre deti zábavným spôsobom, ako si udržať zdravú váhu a pomáha predchádzať problémom ako je detská obezita.

Zlepšuje koordináciu

Pri odrážaní sa na trampolíne musia skokani ovládať svoje končatiny a svaly súčasne, čo môže pomôcť zlepšiť ich celkovú koordináciu.

Zlepšuje držanie tela

Okrem toho, že trampolína posilňuje kĺby, pomáha posilňovať aj svalstvo okolo chrbtice. Tieto výhody sú kľúčové pre zlepšenie držania tela.

Trampolíny sú skvelým zdrojom zábavy a potešenia.

 

Trampolína teší

Jednoduchosť trampolíny je kľúčom k úspechu. Skákanie na nej zvládne takmer každý, neexistujú žiadne prísne pravidlá ani časové obmedzenia, stačí naskočiť a zábava začína.

Zmierňuje stres a uvoľňuje endorfíny

Trampolína si vyžaduje určitú dávku koncentrácie, pretože sa pri nej deje mnoho rôznych mentálnych a pohybových procesov. To môže pomôcť deťom znížiť úroveň stresu tým, že sa ich mysle zamerajú na niečo iné. Okrem toho skákanie stimuluje telo k prirodzenému uvoľňovaniu endorfínov, čo pomáha deťom cítiť sa šťastnejšie.

Zapája deti do hry vonku

Jednou z najlepších vecí, ak vyberiete pre deti trampolínu do záhrady, je, že sa vaše deti môžu hrať doma. Ak im chcete poskytnúť zábavnú hru, nemusíte ísť do parku, herného centra alebo uskutočniť inú platenú aktivitu. Je to tiež skvelá alternatíva ku tráveniu víkendov, popoludní a prázdnin pred televízorom alebo inými obrazovkami. Trampolína je efektívny nástroj pre rodičov, ako dostať deti von.

 

A čo viac, vystavenie slnečnému žiareniu pri hraní vonku zvyšuje hladinu vitamínu D u detí, čo ich pomáha chrániť pred budúcimi problémami s kosťami. Vitamín D tiež pomáha zlepšovať imunitný systém, funkciu svalov, kardiovaskulárne funkcie, vývoj dýchacieho systému a mozgu a dokonca môže mať aj protirakovinové účinky.

Trampolíny môžu pomôcť s úzkosťou, autizmom a inými špeciálnymi potrebami

Autizmus

Trampolína pomáha deťom s autizmom, ktoré potrebujú zmierniť úzkosť a stres. Rytmické skákanie môže byť veľmi upokojujúce. Pre deti s autizmom alebo špeciálnymi potrebami môže mať trampolína pozitívny vplyv aj na ich správanie a kontrolu impulzov. Skákanie pred školou alebo pred domácimi úlohami môže pomôcť zlepšiť ich koncentráciu a sústredenie.

Trampolína je bezpečná hra

Časy sa určite zmenili a pri správnom používaní sú dnešné trampolíny bezpečné a ideálne aj pre tie najmenšie deti. Pri výbere trampolíny pre deti je dôležité vybrať si takú, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné normy.

 

Nech už si vyberiete akúkoľvek, rozhodne sa uistite, že je certifikovaná podľa platných európskych noriem. Tak budete mať istotu, že výrobok zodpovedá medzinárodným bezpečnostným štandardom a všetci na odrazovej ploche budú poriadne chránení. Väčšina záhradných a malých trampolín pre deti je certifikovaná podľa normy EN-71, pre fitness trampolíny a gymnastické trampolíny je určená norma EN-13219.

Trampolína môže pomôcť deťom lepšie spať

Cvičením tela, pobytom na čerstvom vzduchu a znížením stresu môže trampolína tiež vyriešiť mnohé problémy so spánkom a pomôcť deťom spať lepšie a dlhšie.

Bezplatná zábava na celý život

A čo viac, keď zaplatíte počiatočné náklady na trampolínu, už nezostane nič na zaplatenie. Všetky tieto duševné a fyzické výhody môžete získať bez toho, aby ste museli platiť za členstvo v telocvični, centrá aktivít alebo športové kurzy, nehovoriac o peniazoch ušetrených za lieky, fyzikálnu terapiu, pracovnú terapiu, poradenstvo a ďalšie.

 

Deti skáču na trampolíne a zabávajú sa.

Máte zábavnú a pohodlnú aktivitu vo svojej domácnosti s množstvom výhod a bez dodatočných nákladov. Deti budú mať o zábavu postarané a vy sa môžete venovať činnostiam, na ktoré by ste inak čas nemali.

Zhrnutie výhod

Používanie trampolín je zdravou alternatívou skákania po vašom nábytku. Deti milujú vzrušenie zo skákania, stúpanie do vzduchu a využívajú svoju zdanlivo nekonečnú energiu. A tu je zhrnutie výhod, ktoré skákanie na trampolíne pre vaše deti ponúka:

 

 • Sebavedomie
 • Pevnosť končatín
 • Počítanie (počítanie odrazu a dopadov)
 • Trpezlivosť pri striedaní sa
 • Sociálna interakcia
 • Koordinácia
 • Nezávislosť
 • Svalová hmota
 • Rýchlosť reakcie
 • Relaxácia
 • Sloboda pohybu
 • Pocit úspechu
 • Výdrž
 • Priestorové povedomie
 • Povedomie o tele
 • Zohľadnenie ostatných
 • Zábava a pôžitok
 • Stimulácia tráviaceho systému, zlepšená funkcia čriev
 • Lepší spánok

Ako urobiť trampolínu bezpečnejšou pre deti

Trampolína je zábavná aktivita s mnohými zdravotnými výhodami. Aby sa však predišlo akýmkoľvek nehodám, je najlepšie, aby boli bezpečné aj pre malé deti. Tu je niekoľko tipov, ako urobiť trampolínu pre deti bezpečnou:

 

 • Jedno dieťa. Najčastejšie zranenia sa stávajú, keď veľa detí spolu skáče a navzájom sa zrážajú. Takže najlepší spôsob, ako sa vyhnúť zraneniam, je povoliť skákať iba jednému dieťaťu, maximálne dvom.
 • Kúpte si všetko bezpečnostné vybavenie. Aby bola trampolína pre vaše dieťa bezpečná, kúpte si kvalitnú trampolínu so všetkým správnym bezpečnostným vybavením. Trampolína by mala mať dobré podložky, ktoré úplne pokrývajú kovový rám, háčiky aj pružiny a mala by byť pokrytá sieťkou. Vždy, keď uvidíte akékoľvek opotrebovanie alebo roztrhnutie výplne, okamžite ju vymeňte. Tiež sa uistite, že ste trampolínu nainštalovali podľa návodu na použitie.
 • Správna poloha. Miesto vašej trampolíny musíte zvoliť rozumne. Postavte trampolínu na rovný povrch mimo stromov alebo iných konštrukcií tak, aby zostala stabilná.
 • Povinný dohľad dospelých. Deti budú vždy deťmi, takže sa uistite, že je vždy prítomný aspoň jeden dospelý, keď sa hrajú na trampolíne. Najmä vtedy, ak sú deti menšie.

 

Trampolíny sú skvelým zdrojom zábavy a potešenia. Aby ste však dosiahli čo najlepšie výhody trampolíny, jej bezpečné používanie je nevyhnutnosťou.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače