Úvod Zdravie a rodina Viete ako fungujú a či fungujú spaľovače tukov – mýty a fakty

Viete ako fungujú a či fungujú spaľovače tukov – mýty a fakty

110
0
ZDIEĽAŤ
Viete ako fungujú a či fungujú spaľovače tukov - mýty a fakty

Snaha o redukciu hmotnosti nie je nič nezvyčajné. Niektorí sú pri snahe zhodiť zopár kíl úspešnejší, iní menej. Cesta zdravého chudnutia trvá týždne či mesiace, netrpezlivosť tak mnohých vedie k skratkám z tejto cesty. Nájdu sa takí, ktorí sa držia rýchlych diét, iní skúšajú zázračné pilulky. Kam zaradiť spaľovače tuku? Je to zdravá pomôcka pri redukcií hmotnosti alebo len placebo?

Čo je to spaľovač tuku?

Pod pojmom spaľovač tuku označujeme doplnky stravy, ktoré sa chvália schopnosťou zvýšiť úbytok hmotnosti, oxidáciou tuku behom cvičenia alebo iným spôsobom podpory metabolizmu. Na trhu však nájdete aj látky, ktoré sa za spaľovač tuku označujú, avšak žiadna štúdia ich schopnosť nepotvrdila. Dôležité je teda vyberať látky s preukázaným účinkom.

Čo od spaľovaču môžeme očakávať?

 • nabudí organizmus pred výkonom,
 • pomôže telu využívať tuk ako palivo,
 • zvýši termogenézu – produkuje viac tepla, čo znamená viac spálených kalórií,
 • vďaka povzbudeniu, pomáha podať vyšší a intenzívnejší výkon, ktorý vedie k väčšiemu množstvu spálených kalórií,
 • zníženie chuti do jedla.

Čo spaľovač nedokáže?

 • spáliť kalórie za vás, ak sa nebudete hýbať
 • vytvárať kalorický deficit bez zmeny vášho jedálnička

Spaľovače tuku dokážu pomôcť proces chudnutia urýchliť, avšak bez zmeny životného štýlu sám o sebe výsledky neprinesú. Je preto nutná zmena jedálničku v kombinácií so športovou aktivitou.

Aké látky by mal spaľovač tuku obsahovať?

Medzi najefektívnejšie látky sa zaraďuje kofeín, synefrín, zelený čaj (s väčším množstvom EGCG) alebo kajenské korenie.

Kofeín

Celosvetovo najčastejšie využívaným stimulantom je práve kofeín. Má hneď niekoľko pozitívnych účinkov pri spaľovaní tuku. Po jeho konzumácií prichádza v tele k uvolňovaniu dopamínu, ktorý dokáže zlepšiť náladu či vyvolať eufóriu, pri dlhodobom užívaní však účinky slabnú.

Pozor na vysoký krvný tlak

V súvislosti s chudnutím sú významné aj jeho termogénne účinky, tie napomáhajú k zvýšenej produkcii tepla, a tak vyššiemu počtu spálených kalórií. Zároveň prichádza aj k zvýšeniu krvného tlaku, činnosti srdca a nabudeniu organizmu. Ľudia s vysokým tlakom by si mali na príjem kofeínu dávať pozor. Výskyt vysokého krvného tlaku narastá s pribúdajúcim vekom. Ako teda bezpečne a efektívne schudnúť aj po 40tke?

Synefrín

Konkrétne p-synefrín je zlúčenina, ktorú je možné nájsť napríklad v citrusových plodoch. Keďže má v tele vplyv na dopamín, adrenalín a noradrenalín, môže ovplyvniť aj spaľovanie tuku. Jeho účinky boli potvrdené aj štúdiou a je spájaný so zvyšovaním rýchlosti metabolizmu a znižovaním chuti do jedla.

Synefrín sa skvele dopĺňa aj s kofeínom a vďaka tomuto synergickému účinku je možné o niečo zvýšiť počet spálených kalórií pri tréningu.

Tip: Na čo si dať pozor v stravovaní pri cukrovke

Extrakt zo zeleného čaju

EGCG je zložkou nachádzajúcou sa v zelenom čaji. V našom tele pomáha určitými procesmi zvyšovať množstvo noradrenalínu, ktoré pomáha pri odbúravaní tuku. V zelenom čaji sa okrem EGCG vyskytuje aj kofeín, vďaka čomu vzniká synergický efekt týchto látok.

Ďalšie významné látky

V spaľovačoch tukov môžeme nájsť aj ďalšie významné látky

 • Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
 • L-karnitín
 • Čierne korenie
 • Kapsaicín
 • Bromelaín
 • Chitosan
 • Teakrín
 • Chróm
 • Tyrozín
 • Extrakt zo zelenej kávy
 • Vitamíny B6 a B12

Mýty o spaľovačoch tukov

Viete na čo si dať pozor pri chudnutí? Jedným z najvýznamnejších rizík sú práve dezinformácie. Ktorým mýtom o spaľovačoch tukov by ste nemali veriť?

 • Všetky spaľovače sú prírodné – či je spaľovač prírodný alebo obsahuje syntetickú chémiu sa dočítate na etikete
 • Spaľovače fungujú i bez zmeny jedálnička – ak neupravíte svoje stravovanie, spaľovače nebudú mať účinky
 • Užívanie len pri športe – u niektorých ľudí je suplementácia L‐karnitínu nevyhnutná (jeho hlavnou funkciou je pomôcť telu vytvárať energiu a hrá dôležitú rolu pre správnu funkciu mozgu a srdca)

Komplexné zmesi alebo jednotlivé suroviny?

Podľa zloženia spaľovače rozdeľujeme na tie, ktoré obsahujú len jednu konkrétnu účinnú látku alebo komplexné spaľovače, ktoré obsahujú účinných látok viac.

Ak chcete čo najviac ušetriť bude najvhodnejšia dávka kofeínu a synefrínu pred športom. Táto kombinácia vám prinesie najviac, v pomere cena kvalita. Ak cena nehrá takú významnú úlohu je lepšie siahnuť po komplexnom spaľovači, ktorý prinesie výhody synergických účinkov jednotlivých látok.

To či spaľovač naozaj funguje spoznáte až po jeho užití. Budete sa viac potiť a zľahka sa vám zrýchli metabolizmus. Práve preto je veľmi dôležité dopĺňať tekutiny a hrozí aj vyššie riziko kŕčov.

Záver

Aj keď je téma redukcie váhy všadeprítomná je dôležité mať sa na pozore pred poruchami príjmu potravy. Medzi poruchy príjmu potravy nepatria len anorexia a bulímia ale aj obezita. Poznáte príčiny obezity či anorexie? Jedným zo spúšťačov môže byť aj prílišná posadnutosť váhou. Buďte teda pri chudnutí obozretní, zodpovední a v prípade potreby sa neváhajte poradiť s odborníkom na cvičenie či dietológom.

 

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: pixabay.com