Úvod domácnosť a bývanie Návod: Ako zariadiť malú detskú izbu pre 2 súrodencov

Návod: Ako zariadiť malú detskú izbu pre 2 súrodencov

238
0
ZDIEĽAŤ
Návod: Ako zariadiť malú detskú izbu pre 2 súrodencov

So spoločnými detskými izbami sa stretávame najmä v menších panelákových bytoch. Veľa rodičov rieši dilemu – ako zariadiť priestor, aby vyhovoval individuálnym požiadavkám obidvoch detí? Tu je návod, ako vytvoriť štýlovú a zároveň funkčnú detskú izbu.

Navrhnite rozloženie izby

Skôr, ako sa pustíte do samotného zariaďovania izby, by ste mali mať premyslený plán. Vezmite si papier, pero a rozdeľte izbu na spánkovú, študijnú a oddychovú zónu. Pokiaľ ide o posteľ, veľa priestoru dokážu ušetriť poschodové postele.

Alternatívou je aj vysúvacia posteľ, ktorá sa ráno premení na pohodlnú sedačku a relax zónu. Ak chcete ušetriť miesto, určite neinvestujte do samostatných postelí. Viacúčelové kúsky nábytku sú v malej detskej izbe nevyhnutnosťou. 

Ďalej sa zamerajte na to najdôležitejšie – študijnú zónu. Obidve deti by mali mať svoj písací stolík, stoličku, lampu a priestor na uskladnenie učebníc a školských pomôcok. V ideálnom prípade by mali byť stolíky otočené k oknu, aby mali deti pri učení dostatok prirodzeného svetla. 

Ako relax zóna môže slúžiť spomínaná rozkladacia posteľ (gauč) alebo im zaobstarajte pohodlné sedacie vaky a menší stolík. 

Efektívne využite každé miesto

Vstavané šatníkové skrine od podlahy až po strop poskytujú dostatok úložného priestoru, aj keď sú deti už väčšie. Rozdeľte šatník na samostatné časti pre každé dieťa a zabezpečte, aby tam boli vešiaky, otvorené skrinky, zásuvky a háčiky na usporiadanie vecí. 

Úložný priestor vám ponúkne aj spomínaná rozkladacia posteľ či spodná časť poschodovej postele. Na knihy, hračky a iné drobnosti dobre poslúži otvorená knižnica, do ktorej môžete vložiť košíky. Staršie dieťa by malo mať veci hore a mladšie dole. 

Návod: Ako zariadiť malú detskú izbu pre 2 súrodencov

Zbavte sa nepotrebných vecí

Možno vám je ľúto zbaviť sa starých hračiek, knižiek či oblečenia, no malá detská izba vám nedáva na výber. Zbytočne na ne sadá prach, tak prečo ich neposunúť niekomu inému? Nemusíte skladovať veci, na ktoré sú už vaše deti veľké. 

Nechajte im hračky a knihy, ktoré naozaj využívajú a spoločne vytrieďte všetko, čoho sa už na 99 % nedotknú. A navyše urobíte radosť iným deťom. Takéto generálne upratovanie robte približne raz za polroka a uvidíte, koľko miesta sa zrazu objaví. 

Vytvorte deťom personalizované priestory

Zariaďte, aby mali obidve deti vlastnú stenu, ktorú si môžu vyzdobiť podľa seba. Či už si na ňu vystavia diplomy alebo medaily zo súťaží, maľované výtvory alebo fotografie s kamarátmi, dajte im voľnú ruku. 

V neposlednom rade – pri zariaďovaní a dekorovaní detskej izby sa treba držať neutrálnej farebnej palety. Nech nevznikne chaos. Béžová, biela, sivá či svetlohnedá sa jednoducho kombinujú s prvkami pre dievča aj pre chlapca. Dcére môžete zadovážiť modernú púdrovo ružovú lampičku či stoličku a chlapcovi zas zariadenie v tlmenej mentolovej.  

Štýlový a praktický nábytok do detskej izby nájdete na www.mojnabytok.sk