Úvod domácnosť a bývanie Vyberáme dobrý matrac pre deti. Ako ho vybrať?

Vyberáme dobrý matrac pre deti. Ako ho vybrať?

583
0
ZDIEĽAŤ

O tom, že je matrac dôležitý nielen pre deti, ale aj pre dospelých asi nikto nepochybuje. Kým dospelý človek sa musí dobre vyspať, aby bol na druhý deň plný energie, dieťa ešte okrem toho aj rastie a preto je výber dobrého matraca pre neho viac než dôležitý.

Každý matrac pre deti je iný

Cena nie vždy vypovedá o kvalite matraca a preto aj luxusný výrobok nemusí spĺňať požadované kritériá. Najmä v prípade detí by sme sa pri výbere mali viac zamerať na funkcie a kvalitu, ako na cenové prevedenie či značku. Keďže novorodenci a malé deti trávia v posteli veľmi veľa času, jej výplň je viac než dôležitá. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že matrace pre deti by mali byť tvrdšie ako tie, ktoré používajú dospelí. Tie im poskytujú potrebnú oporu pre vývoj chrbtice a kostí, čo môže byť v prípade mäkšieho matracu problém. Treba myslieť na to, že nie je optimálny ani príliš tvrdý matrac, pretože môže spôsobovať preležaniny.

To najlepšie riešenie pre deti je stredne tvrdá výplň, ktorou sa vyhnete mnohým problémom. Rozdiel medzi výrobkami pre deti a dospelých je aj v pene.  Kým starší človek môže pokojne používať pamäťovú penu, do detskej postieľky je vhodná skôr studená pena alebo kokosové vlákno. Veľmi dôležitým faktorom výberu je aj možnosť čistenia a starostlivosti o matrac, preto hľadajte poťah, ktorý sa dá jednoducho odopnúť a oprať.

Tieto kritériá platia nielen pre najmenšie deti, ale aj tie väčšie s vlastnou posteľou. Človek sa vyvíja a rastie približne do 20. roku života, preto by sme mali dbať na spánok aj u školákov a tínedžerov. Aj oni potrebujú dostatočnú oporu chrbtice a nie príliš mäkký matrac, ktorý im dokáže ublížiť. Veľmi nevhodným riešeným je molitan alebo pamäťová pena, ktorú nájdeme v mnohých detských izbách.

Pri kúpe sa treba zamerať aj na presné rozmery postele, pretože každá je úplne iná a jedinečná. Ak by ste sa do veľkosti netrafili, matrac by nesplnil svoj účel a museli by ste kupovať nový. Do úvahy je potrebné brať aj skutočnosť, koľko rokov bude dieťa posteľ a matrac využívať, pretože jeho životnosť by mala dosiahnuť najmenej 8 rokov. Ak sa s týmto údajom stotožňujete a matrac budete využívať roky, oplatí sa do neho investovať.

Kde vybrať kvalitný a dobrý matrac?

Nájsť predajcu s kvalitnými a dobrými matracmi nie je vôbec jednoduché. Ak vám neporadia známi, tak je pred vami bojová úloha. Nemali by ste dôverovať len marketingovým ťahom, ktorými sú napríklad reklamy, ale výrobky by ste si mali overiť aj na základe recenzií od používateľov. Len vtedy si môžete byť istý, že je matrac tou správnou voľbou a jeho kúpu neoľutujete. Pozrieť odporúčame ponuku matracov Materasso,  ktoré si môžete zakúpiť nielen v predajniach po celom Slovensku, ale aj online.