Úvod Zaujímavosti Výhody, ktoré so sebou prináša „just in time“ logistika

Výhody, ktoré so sebou prináša „just in time“ logistika

430
0
ZDIEĽAŤ
Výhody, ktoré so sebou prináša „just in time“ logistika
Výhody, ktoré so sebou prináša „just in time“ logistika

Princíp „just in time“ logistiky spočíva v čo najmenších, resp. žiadnych skladových zásobách. Úlohou firmy je tak agilne reagovať na potreby svojich zákazníkov a vyrábať alebo nakupovať iba také množstvo tovaru, ktoré aktuálne zákazníci požadujú. Uplatňovanie tohto princípu si vyžaduje plynulú komunikáciu medzi všetkými časťami dodávateľského reťazca, dobré vzťahy s dodávateľmi a výbornú koordináciu. Ak toto všetko firma zvládne, odmenou je to, čo je v biznise najkľúčovejšie – zníženie nákladov a navýšenie príjmov. Okrem toho však so sebou JIT logistika prináša aj ďalšie dôležité výhody. Aké to sú? Dočítate sa v našom článku.

Financie a ekológia

Keď budete vyrábať / nakupovať tovar iba na základe reálneho dopytu od zákazníkov, s vysokou pravdepodobnosťou vyprodukujete oveľa menej odpadu, čo je prínosom nielen z hľadiska financií, ale aj ekológie. Väčšina odpadu totiž vzniká tým, že produkty, ktoré „stoja“ na sklade sa postupom času stávajú zastaranými a strácajú na hodnote. A práve tomuto môžete predchádzať uplatňovaním princípov JIT logistiky.

Ako príklad môžeme uviesť podnikanie v módnom odvetví. Kolekcie oblečenia sa menia minimálne raz za štvrťrok a ak ich počas tejto doby nestihnete predať, v ďalšom období už budú neaktuálne a vám tak zostanú iba dve možnosti – predať ich vo výpredaji za oveľa nižšiu cenu alebo ich vyhodiť. Rovnako to je aj u predajcov elektroniky, ktorí potrebujú naskladnené produkty predať čo najrýchlejšie, skôr než ich nahradí novší a výkonnejší model. Nuž a samozrejme, ak predávate tovar, ktorý podlieha skaze (potraviny, nápoje a pod.), platí to pre vás ešte niekoľkonásobne viac…

Efektivita, kvalita, rýchlosť

Vďaka minimalizovaniu nadprodukcie môžete vyrábať efektívnejšie a kvalitnejšie. JIT logistika prispieva k zefektívneniu procesov výroby. Pri menšom množstve produktov sa tiež minimalizuje množstvo výrobných vád. Chybné produkty ľahšie a rýchlejšie odhalíte, čím znížite množstvo reklamácií a to sa následne odzrkadlí aj na spokojnosti vašich zákazníkov. A keďže je pri „just in time“ logistike expresná preprava tovaru nevyhnutná, výrazne sa tým skracuje aj doba dodania, čo opäť smeruje zlepšovaniu vzťahov so zákazníkmi.Výhody, ktoré so sebou prináša „just in time“ logistika


Hľadáte spoľahlivú prepravnú spoločnosť? Focus Logistics vám prináša expresnú dopravu s dôrazom na zodpovednosť, presnosť a garanciu doručenia načas. Zistite viac na https://focuslogistics.sk/express-doprava/.


JIT logistika = vyššia flexibilita a konkurencieschopnosť

Vo všeobecnosti platí, že firmy, ktoré uplatňujú princípy „just in time“ logistiky, sú oveľa flexibilnejšie, než ich konkurenti. Vedia totiž rýchlejšie reagovať na potreby trhu, meniť a upravovať svoje výrobné procesy, optimalizovať ľudské zdroje, tiež majú lepší cash flow a viac priestoru pre investície a rast. To všetko prispieva k lepšej konkurencieschopnosti na trhu.

 

Zdroj: Dillon Kydd | UNSPLASH.COM