Úvod domácnosť a bývanie Zariaďujeme izbu pre súrodencov: ako na to?

Zariaďujeme izbu pre súrodencov: ako na to?

137
0
ZDIEĽAŤ
Zariaďujeme izbu pre súrodencov

Zariadiť izbu pre tínedžera je výzva! O to väčšia, ak potrebujete vytvoriť útulnú a praktickú izbu pre dvoch dospievajúcich súrodencov. Prakticky zariadená izba pre stredoškolákov by mala mať 3 hlavné sektory – priestor na učenie, kútik na oddych a miesto na spánok. Prinášame vám tipy, ako efektívne prepojiť dva svety v jednej študentskej izbe aj aký nábytok určite nesmie chýbať.

Moderná študentská izba

Tínedžeri majú jasnú predstavu o tom, ako si predstavujú svoj malý domáci svet. Porozprávajte sa s nimi o tom. Čo by v izbe chceli mať, aby sa v nej cítili príjemne? Aké farby sa im páčia? Ktorú časť izby budú zdieľať a v ktorej chcú mať viac súkromia? Spoločne si vytvorte predstavu o novej izbe. Ukážte im, že na ich názore záleží.

Nábytok, ktorý potrebuje každý študent

  • Pracovný stôl
  • Ergonomická stolička
  • Pohodlná posteľ
  • Úložný priestor (komoda, skriňa, policové diely)

Praktické rozdelenie izby na dennú a nočnú časť

Moderná súrodenecká izba poskytuje dostatok osobného priestoru pre každé dieťa, je praktická a pôsobí vzdušne.

Základ dennej časti predstavuje písací stôl a kvalitná stolička pre každé z detí. Určite sa im zíde aj úložný nábytok.

Oddychovú zónu, do ktorej si deti radi pozvú priateľov, zútulnite sedačkou alebo sedacími vakmi. Kvalitná sedačka poskytne zázemie na rozhovory, čítanie a hru. Ak si pozvú kamarátov na noc, pohodlnú sedačku zároveň využijú ako lôžko.

Do nočnej časti umiestnite komfortnú posteľ. Doplňte ju o nočný stolík alebo police na knihy či iné drobnosti.

Ako efektívne predeliť izbu?

Nakreslite si pôdorys miestnosti. Kde sa nachádzajú dvere a kde okno? Každá časť izby by mala mať prístup k prirodzenému dennému svetlu.

Obľúbené rozdelenie izby pre dvoch súrodencov je symetrické – na ľavú a pravú časť. Tento typ predelu zároveň umožní aj odlišnú farebnú a povrchovú úpravu stien. Tínedžeri si tak stenu môžu personalizovať pomocou závesných doplnkov akými sú obrazy, hodiny či osvetlenie.

Na bočnú stenu umiestnite písací stôl s knižnicou alebo skriňou. Za ním posteľ. Pod oknom vytvorte oddychovú časť. Sedačka, koberec a menší stolík efektívne a funkčne predelia izbu.

V menšej izbe je praktickým riešením poschodová posteľ pre jedného. Hornú časť tvorí posteľ, v spodnej sa nachádza stôl a úložný priestor. Izbu môžete opticky rozdeliť policovými skrinkami, paravánom alebo závesom.

Iný spôsob predelenia izby získate umiestnením stolov vedľa seba na jednej stene. V tomto variante sa postele nachádzajú na opačnej strane, uložené symetricky k stolom.

Písací stôl v centre pozornosti

Umiestnite písacie stoly oproti sebe priamo do stredu izby. Vytvoria hlavný dizajnový prvok. Takéto usporiadanie ocenia najmä súrodenci, ktorí sa navzájom motivujú s učením. Stoly opticky rozdelia izbu a zároveň podporia súrodeneckú súdržnosť.

Vytvorte modernú súrodeneckú izbu, v ktorej sa vaše dospievajúce deti budú cítiť príjemne. Kvalitný nábytok a riešenia na mieru nájdete u slovenského výrobcu Sanas.