Úvod domácnosť a bývanie 3 kľúčové výhody vykurovania domácnosti tekutým plynom

3 kľúčové výhody vykurovania domácnosti tekutým plynom

130
0
ZDIEĽAŤ
3 kľúčové výhody vykurovania domácnosti tekutým plynom

S výstavbou domu alebo obytnej budovy súvisí to, že sme nútení rozhodovať o spôsobe vykurovania. Zdroj tepla by mal efektívne ohrievať všetky miestnosti za primeraných nákladov a pritom ideálne by bolo, aby nedochádzalo k znečisťovaniu životného prostredia. Kde môžete nájsť takéto zázračné riešenie? Stále populárnejší je tekutý plyn ako alternatívny zdroj energie. Prečítajte si aké sú najdôležitejšie výhody plynového vykurovacieho systému v domácnosti!

1. Ochrana životného prostredia

Pokiaľ ide o plynové kúrenie, cena nie je jediné, čo by ste mali zohľadniť pri výbere zdroja tepla do vašej domácnosti. Plynový vykurovací systém je dobrým riešením pre všetkých, ktorí sa zvlášť starajú o životné prostredie. V priebehu spaľovania tekutého plynu vzniká iba stopové množstvo látok škodlivých pre životné prostredie. Navyše emisie oxidu uhličitého sú výrazne nižšie než v prípade ostatných palív, napr. uhlia.

2. Čisté a bezúdržbové plynové kotly

V prípade plynových kotlov určených pre domácnosť nevzniká žiadny odpad, preto pivnice či kotolne sa nemusia intenzívne čistiť. Samotné kotly tiež nevyžadujú dodatočnú obsluhu ani žiadne iné úkony zo strany užívateľa. Jediné, čo musíte urobiť, je vykonávať pravidelné kontroly celého systému každý rok.

Okrem toho musíte sledovať tlak v zariadeniach v rámci systému. V správne fungujúcom systéme tlak by mal byť stály a nemal by presahovať stanovenú hodnotu. Stáva sa však, že po dlhšej dobe tlak klesá, napr. v dôsledku únikov. V takom prípade stačí, že ich samostatne doplníte.

3. Dobrá ponuka prevádzkovateľov a rýchle vybavenie formalít

Povinné vybavenie zložitej dokumentácie môže odradiť od ďalšieho vybavovania celej veci, keďže výstavba plynového vykurovacieho systému je procedúra, ktorá si vyžaduje spoluprácu s úradmi. Našťastie firmy, ktoré sa zaoberajú výstavbou systémov na tekutý plyn, ponúkajú svojim zákazníkom komplexné služby vrátane vybavenia všetkých najdôležitejších formálnych náležitostí. Pre vás to znamená ušetrený čas a istotu, že teplo vo vašej domácnosti pochádza z bezpečného a overeného zdroja.3 kľúčové výhody vykurovania domácnosti tekutým plynom

Staviate dom a rozhodli ste sa pre plynové kúrenie? Náklady na exploatáciu vám vzniknú až po spotrebovaní paliva. Vďaka tomu sa nemusíte starať o to, či na danú sezónu nekúpite priveľa plynu. Tekutý plyn je jedna z možností pre tých, ktorí hľadajú pohodlné a zároveň efektívne riešenia vykurovania. Aj keď počiatočné náklady sa môžu zdať veľmi vysoké, v dlhšej perspektíve toto riešenie prináša reálne úspory.

4. Prečo v prípade plynového kúrenia dobrá ventilácia domu je taká dôležitá?

Plynový kotol spotrebúva počas spaľovania veľké množstvo čerstvého vzduchu, ktorý pochádza zvonku. Práve to je kľúčová úloha ventilácie v dome alebo byte, ktorý je vykurovaný plynom. Toto zdôrazňujú všetci dodávatelia energie, ktorí zákazníkom poskytujú poradenské služby, svoje vedomosti a skúsenosti. Ak ventilácia nebude fungovať správne, následky môžu byť katastrofálne. Plyn a bezpečnosť sa však nemusia vylučovať. Zistite aké sú druhy kotlov – tie najmodernejšie nemusia mať ani odvodnú ventiláciu.

Neúčinná ventilácia a bezpečnosť

Nepostačujúce množstvo kyslíka v miestnosti, ktorá je vykurovaná plynom, vedie k vzniku toxického oxidu uhoľnatého. Neúčinná ventilácia spôsobuje, že táto látka sa nevytratí pomocou odvodných kanálov, avšak sa vznáša vo vzduchu a ohrozuje zdravie všetkých členov domácnosti. Práve preto na vykurovanie bytu plynom sa odporúča montáž kotlov s otvorenou spaľovacou komorou (dosť často ich nájdeme v kúpeľniach ako prietokové ohrievače vody).

Oveľa bezpečnejším riešením sú kotly so zatvorenou spaľovacou komorou. Vzduch, ktorý je pre tento proces nevyhnutný, zariadenie čerpá zvonku cez vzduchovo-spalinový kanál, preto nemá negatívny vplyv na kvalitu a množstvo čerstvého vzduchu dostupného v interiéri pre členov domácnosti. To samozrejme neznamená, že v takom prípade klasická ventilácia nie je potrebná.

Požiadavky ohľadom vetrania, ktoré sa kladú na plynový systém

Nezávisle od toho, pre aký druh kotla sa rozhodnete, základom je prístup k odvodnému kanálu. Cirkulovanie vzduchu, a teda výmena spotrebovaného vzduchu na čerstvý, má rovnaký význam v kuchyni, obývačke, kúpeľni a v spálni. Ako uvedomelý užívateľ plynového vykurovacieho systému musíte mať na vedomí, že:

  • v miestnosti s plynovými zariadeniami, ktoré spotrebúvajú počas spaľovania vzduch z miestnosti, a so zariadeniami s otvorenou spaľovacou komorou, sa nesmie používať mechanická ventilácia;
  • mala by sa využívať vyvážená metóda mechanického vetrania alebo pretlakové vetranie s prívodom a odvodom vzduchu;
  • nesmú sa používať individuálne odťahové ventilátory v miestnostiach, v ktorých sú otvory spalinových kanálov.

Všetky kondenzačné kotly (uzatvorené) čerpajú vzduch na spaľovanie plynu a odvádzajú spaliny pomocou vzduchovo-spalinového kanálu. Ten môže byť napojený priamo na komín alebo mať vývod na stenu budovy. I napriek tomu, že vzduchová bilancia v domácnosti je v takom prípade dobrá, neuškodí dodatočná ochrana v podobe ventilačnej mriežky.

Moderná technológia plynových kotlov znamená vašu bezpečnosť a pohodlie používania

Bude mať zvolený model plynového kotla vplyv na kvalitu života užívateľov vykurovaných miestností? Samozrejme!  Ako distribútor plynu dodávame našim zákazníkom stále viac zaujímavé a ekonomické riešenia v rozsahu konštrukcie týchto vykurovacích zariadení. V kombinácii so správne fungujúcou ventiláciou tvoria ergonomické a bezpečné riešenia, ktoré zlepšia váš každodenný život.

Moderné kotly na vykurovanie plynom sa vyznačujú predovšetkým:

  • jednoduchým používaním;
  • jednoduchým servisom a nenáročnými opravami;
  • elegantným a moderným vzhľadom;
  • špičkovou funkčnosťou;
  • čistotou v domácnosti;
  • často tiež možnosťou diaľkového ovládania zariadenia.

Nezávisle od toho, či sa rozhodnete pre kúpu alebo prenájom zásobníka na plyn, mali by ste ho využívať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Táto požiadavka sa vzťahuje tiež na zaistenie riadneho vetrania v okolí zariadenia.