Úvod Zdravie a rodina Život bez sladkostí alebo toto sú zdravé náhrady cukru

Život bez sladkostí alebo toto sú zdravé náhrady cukru

990
0
ZDIEĽAŤ

Každý z nás si asi z detstva pamätá vetu svojich rodičov: „Nejedz tie sladkosti, lebo ti vypadajú zuby.“ Dnes už vieme, že zuby tak ľahko nevypadajú, ale cukor v jeho základnej forme má omnoho devastujúcejší vplyv na naše zdravie a konzumácia sladkostí je považovaná za časovanú bombu. Ak je náš jedálniček pravidelne zložený z veľkého množstva rôznych sladkých pochutín, môžeme očakávať významný podiel na rozvoji cukrovky, podporu nadváhy a obezity a demineralizáciu organizmu. Konzumácia sladkostí má negatívny dopad na našu kožu a samotné trávenie a zároveň má veľký vplyv na rozmnožovanie plesní a parazitov v tele a rozvoj zhubných ochorení.

Chuť na sladké je častou príčinou nedostatku chrómu alebo horčíka. Ak chcete zvýšiť príjem týchto prvkov prirodzene pomocou stravy, je nevyhnutné zvýšiť príjem ovocia, zeleniny a obilia. Chróm obsahuje najmä brokolica, zelené fazuľky a hroznová šťava. Horčík nájdete v listovej zelenine, avokáde, orechoch, banánoch, ale aj v kvalitnej horkej čokoláde.

Čím cukor nahradiť?

Väčšina ľudí má aj v dospelosti závislosť na sladkom. Prejavuje sa to jednoducho tak, že telo si to priam pýta, a to najmä po obede alebo po káve. Dezert však môže byť aj zdravý. Najmä, ak klasický cukor nahradíme jeho zdravou alternatívou. Čo takto sladiť medom, javorovým sirupom, kokosovým cukrom, či stéviou? Práve stévia je omnoho sladšia ako cukor, preto vám na sladenie postačí jej malé množstvo. Pri pravidelnom používaní dokáže znížiť krvný tlak, zlepšiť kvalitu pokožky a upokojiť žalúdok.

Kokosový cukor je dokonca zdravší ako trstinový. Pozor. Kokosový a palmový cukor nie je to isté. Kým kokosový cukor sa získava výhradne z kvetov kokosových paliem, ten palmový z miazgy rôznych druhov paliem. Palmový cukor taktiež nemá ani zďaleka také zdravotné benefity a má okrem inej konzistencie či chuti aj vyšší glykemický index.

Javorový sirup, ktorý často poznáme len vo forme toppingu na vafle, či palacinky by sa mala stať vašou novou voľbou v sladidlách. Táto sladká, lepkavá tekutina z javora má niekoľko úžasných prínosov pre zdravie, ktoré sa často prehliadajú. Samozrejme len v prípade, ak hovoríme o čistom organickom javorovom sirupe. Aj keď obsahuje cukor, zároveň však obsahuje aj vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré zohrávajú úlohu v udržiavaní zdravého tela a silného imunitného systému.

Pite ovocný čaj

Ovocný čaj sa vyrába zo sušeného ovocia a z usušených rastlín, je teda prirodzene sladký aj bez toho, aby ste ho museli sladiť cukrom alebo jeho zdravou náhradou. Pitie ovocného čaju má navyše niekoľko ďalších výhod. Zaženiete chuť na sladké, doplníte tekutiny v rámci pitného režimu a získate pre svoje telo vitamíny a prospešné látky, ktoré ovocie obsahuje. Keďže ovocný čaj neobsahuje kofeín, môžu ho piť aj malé deti a vy si ho môžete dopriať aj pred spaním.