Úvod Problémy v rodine Nový člen rodiny? Prečítajte si najčastejšie dôvody sporov medzi rodičmi!

Nový člen rodiny? Prečítajte si najčastejšie dôvody sporov medzi rodičmi!

1001
0
ZDIEĽAŤ

Poznáte to? Najskôr šťastne zamilovaný, neskôr prídu deti a život sa od základov zmení. Zrazu už nie je len TY a JA ale MY VŠETCI. Tí, ktorí už majú doma ďalších členov rodiny presne vedia, o čom je reč.

Často city voči partnerovi príchodom dieťaťa najskôr zamrznú a neskôr úplne ochladnú. Prečo sa to deje?

Hoci sa snažíte, nie vždy sa všetko vykĺbi podľa vašich očakávaní. Hádky v rodine sú bežné ako denný čerstvý chlieb. Je len na nás, do akej miery dokážeme partnera rešpektovať, ako vysoko siaha tá pomyselná hranica. Frustráciu si potrebuje vybiť každý a najvhodnejší kandidát je, ako to už bežne býva, náš partner. Ale! Skutočne za to môže len on/ona?

Príliš veľa povinností

Príchodom toho malého človeka, ktorý sotva váži štyri kilá a nemá viac ako 60 centimetrov, sa mnohým obráti život na ruby. Zrazu sa všade povaľujú kilogramy špinavého mini oblečenia, tony použitých plienok a vy nemáte dostatok času ani na domáce práce či varenie. Muž príde domov a tu to vyzerá ako po explózii, žena akoby už stratila záujem o svoj zovňajšok a ešte ho dotoho všetkého začne aj ,,úkolovať“. Obaja sa vzájomne stavajú chrbtami, čím sa chcú vyhnúť zasa raz jednej zbytočnej hádke.

Riešenie: každý dobre pozná, aké to má jedna matka na materskej neľahké. Povinností pribudne aj novopečenému otcovi. Manželka isto ocení, ak jej manžel namiesto výčitiek pomôže s riadom, naopak pracujúci muž takisto potrebuje po práci oddych. Vydržte toto hektické obdobie a vzájomne sa podporujte.

Peniaze a mladá rodina 

Hlavný problém takmer každej domácnosti. Keď žena ide na materskú dovolenku, otec sa automaticky stáva živiteľom rodiny a musí vykompenzovať partnerkinu dočasnú stratu príjmu. Samozrejme viac pracuje, viac sa stresuje a oveľa menej ho to baví. Utiahnuť opasok si samozrejme musí aj nežnejšia polovička. Tým akoby stratila nezávislosť, ktorú dovtedy brala ako samozrejmosť. Takto sa dostávate do bodu, kedy je nevyhnutné šetrenie. Materská dovolenka trvá 3 roky a nad predstavou druhého dieťaťa ani len nepomýšľate, pokiaľ by ste sa mali zasa takú dlhú dobu uskromňovať. Nečudo, ak ste už obaja zo situácie zúfalí.

Riešenie: veľa matiek dnes už nečaká, kým im vyprší materská a do práce sa doslova hrnú. Mnohým to skutočne aj pomohlo – priši na iné myšlienky a tak si konečne doslova vyčistili hlavu. Byť 24 hodín s dieťaťom je fyzicky ale i psychicky náročné. Vášmu potomkovi neuškodí, ak pôjde do škôlky či jaslí skôr. Práve naopak! Určite sa bude rád medzi ostatnými deťmi, ako aj jeho mamička medzi inými ľuďmi. Prinavráti sa jej stará nezávislosť a pocit spokojnosti, ktorý je v rodine ten najdôležitejší.

Chronická únava

Keď už nevládzeme po žiadnej stránke, často sa to prejaví na podráždenom správaní a odnesú si to tí najbližší. Potom prichádzajú výčitky svedomia, ktoré v našich hlavách narobia ešte viac šarapaty, ako sa celý problém môže javiť. Nič nie je také zlé, ako sa na prvý dojem môže zdať. Starostlivosť o najmenších sa často vymyká spod kontroly, hlavne ak sú deti nevrlé a my už nevládzeme držať tempo so stále energickými ratolesťami. Nejeden rodič si presne dokáže predstaviť, ako náročné to často pri tých malých býva. Nedostatkom odpočinku potom nezostáva viac síl pre ostatné aktivity, ktorými ste doslova zahltení.

Spánok, alebo či už len krátky odpočinok je v tomto prípade nevyhnutnou súčasťou správneho, každodenného fungovania.

Riešenie: skúste si cez deň spraviť jednu väčšiu, alebo dve menšie prestávky na oddych. Páni v práci počas obedňajšej prestávky, vystrite si na chvíľu nohy založte si ruky za hlavu. Matkám radšej odporúčame dve, či aj tri menšie prestávky v tom nekonečnom zhone. I keď len na 5 minút sa pokúste zavrieť oči a pomaly, zhlboka dýchať. Taký istý postup platí pre akútne upokojenie sa. Predtým, ako vám odídu posledné nervy, sústreďte sa na hlboké dýchanie. Skvelou pomôckou je aj rátanie do desať. Väčšinou sú ľudia ukľudnení už do piatich sekúnd. Budete prekvapení, aký rýchly efekt prináša pomalé, ,,obyčajné dýchanie“.